Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обработват данните за оценка на запаса от калкан в Черно море

В централата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) се проведе среща за подготовка на данните, които ще бъдат използвани за оценка на запаса на калкан в Черно море. В срещата участваха  учени от България, Румъния, Турция, Русия и Украйна, представител на Европейската комисия, както и координаторът по проекта „BlackSea4Fish“ на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море. Срещата е организирана в рамките на проекта“BlackSea4Fish", с подкрепата на регионалния офис за Черно море на Регионалната организация за управление на рибарството и на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) към ООН.   

Основната цел бе да бъдат проверени и хомогенизирани данните, предоставяни от държавите, осъществяващи риболов на калкан в черноморския басейн.

Изследването на запаса на калкан в Черно море е една от важните задачи по проекта "BlackSea4Fish". Фазата, която предстои, е съставяне на списък с пропуски в данните и изискване на допълнителен анализ от страните. Събраната информация ще бъде обсъдена на следваща среща. Проектът подкрепя изпълнението на средносрочната стратегия за устойчивост на рибарството в Средиземно и Черно море и по-специално частта с подобряването на регионалния технически капацитет.

На срещата присъства и изпълнителният директор на ИАРА доц. д-р Галин Николов, който подчерта ползите от изследванията, които екипите от учени извършват и важността на анализа на състоянието на калкана в Черно море.

„От изключителна важност е разширяването на базата данни за калкана, защото този вид е ценен за живота в Черно море. Стриктно следим за бракониери, ловуващи калкан в периода на забраната или надвишаващи квотите. Сега тези мерки ще бъдат допълнени с подробни данни за състоянието на видa“, категоричен е доц. д-р Галин Николов.

В рамките на срещата се проведе и дискусия върху мерките за управление на калкана, след като бъде изградена качествена база данни за състоянието на запасите, количествата при улови и размера на изхвърлянията във всеки един вид риболов.

През месец юли ще бъде проведена втора среща, по време на която ще бъде направен подробен сравнителен анализ на данните за запаса от калкан и ще бъдат определени биомасата и обилието му, служещи като основа за определяне на състоянието на калкана в Черно море.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35

Официално: Община Созопол получи острови Св. Иван и Св. Петър за 10 години

Община Созопол ще управлява Археологически резерват "Острови Св. Иван и Св. Петър“ за срок от 10 години. Решението за безвъзмездно му предоставяне е прието днес на заседание на Министерския съвет. Реална част, която получава морската община е 140 761 кв. м. Те са изключителна държавна собственост. Недвижимата културна ценността се предоставя на..

публикувано на 02.10.24 в 17:19