Регионалният форум „Бизнес алтернативи в Странджа“ ще популяризира свойствата и възможностите за култивиране на странджанския чай.
Той започва днес от 10 ч., в сградата на Областната администрация.
Ще се представят най-новите научни открития за уникалния странджански (познат още като „кримски“) чай Sideritis syriaca и ще се обсъдят различни бизнес инициативи в Странджа за неговото култивиране, преработка и разпространение на продукти в различни форми на основата на доказаните му фармакологични свойства. Странджанският чай е вид с местна, национална и европейска значимост, затова във форума са поканени за участие различни заинтересовани страни – кметовете на общини и кметски наместници, Дирекцията на ПП „Странджа”, Югоизточното държавно горско предприятие - Сливен, РИОСВ Бургас, горските стопанства, областна дирекция „Земеделие”, екологични организации, Slow Food България, както и различни бизнеси.Ще присъстват хора с опит в култивирането на билката и потенциални бъдещи членовена сдружението на производителите на странджански чай, представители на други сродни организации от региона.
А сред основните послания от форума са да се мотивират заинтересованите в стремеж към оползотворяването на пустеещи земи в Странджа чрез стартиране на малък бизнес и възможностите за неговото насърчаване, гарантирайки по този начин възпроизводството на вида и опазването на естествените му находища.
Селищата, които са с подходящи почви и терени за култивиране на странджанския чай са в Община Малко Търново (гр. Малко Търново и селата Близнак, Бръшлян, Бяла вода, Визица, Граматиково, Евренозово, Заберново, Звездец, Калово, Младежко, Сливарово и Стоилово; Община Приморско (Ново Паничарево, Китен, Веселие); Община Созопол (Вършило, Индже войвода, Крушевец); Община Средец (Близнак, Богданово, Варовник, Граничар,Тракийци, Факия); Община Царево (Българи, Кондолово и Кости).
Поради спецификата на съответните землища в изброените селища и различните морфологични особености на почвите им, изборът на пригодните за целта терени за култивиране на растението се извършва съобразно изискванията на доказана и общо приета технология от потенциалните производители, които биха се обединили в сдружение за култивиране на билката. При доказано наличие на подходящи терени и в други селища, извън посочените, самото сдружение може да разшири този списък съобразно заявен интерес от потенциални производители.
Регистрацията за форума, на който модератор ще е Радостина Ценова от БФ „Биоразнообразие“, ще е между 10 и 10:30 ч. Той ще бъде открит официално от областният управител Вълчо Чолаков. Киро Проданов, член на Инициативния комитет и автор на книгата „Чудодейната билка от Странджа” ще представи целите на форума и възможностите за развитие на бизнес – инициативата. Как могат да бъдат опазените естествените находища и да се развие устойчив и природосъобразен бизнес – опит ще споделят инж. Румяна Цвяткова, директор на Дирекция на Природен парк "Странджа" и Радостина Ценова, Българска фондация "Биоразнообразие"
Инж. Иван Лишков, основател и управител на фирма "Тракия", ще представи и произведените екстракти в гранулатни форми на хранителни добавки (включително на основата на мановия мед) и на пакетиран чай. Георги Христов (управител на фирма „Полимекс” ЕООД) ще разясни подробности относно производство на разсад за билката и създаване на биочайни плантации в региона в подкрепа на местните производители.
Дискусията продължава и след 12 ч. със Здравко Сталев (Опитна станция по дъбовите гори - Бургас) относно възможностите за ползване на горски площи за култивиране на билката и насърчаване на желаещите да я произвежда; Манол Тодоров (Сдружение „Странджански манов мед”- за опита си по създаването на устойчив местен бизнес и подхода за придобиване на Защитено наименование за произход пред ЕК); Десислава Димитрова (координатор на Slow Food България относно възможностите за получаване статут „Защитено наименование за произход“ от ЕК за култивирания странджански чай и работата с местните общности).
БНР-Бургас е медиен партньор на форума.
Кметът на община Несебър Николай Димитров посрещна министъра на културата Найден Тодоров в сградата на старото кметство. Димитров представи дейността на новоучредения общински орган за закрила на световното наследство, на чиято втора среща бе приет Годишният доклад за наблюдение и оценка на изпълнението на Стратегията за културното наследство и..
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски брегове и заснежени ски курорти от световна класа. На своите компактни 111 000 квадратни километра страната съчетава разнообразие от туристически преживявания. Освен това тя се оформя като все по-достъпна и..
Определен е концесионер на морски плаж „Атанасовска коса“ - част 1, община Бургас. След проведена открита процедура, Министерският съвет упълномощава Министъра на туризма да сключи договор за концесия с „Еспи Агро“ ООД. Концесионерът се задължава за целия срок на договора за концесия от 15 г. да предоставя цена за чадър в размер до 1 лв . с..
Близо пет милиона лева е стойността на проекта за реконструкция на водопроводната мрежа в село Лъка и на поморийския квартал Каменар.Средствата са по ПУДОС. Изграждането на водопроводите ще продължи година, имаме готовност да започнем до края на този месец, обясни кметът на Поморие Иван Алексиев: "Проблемът със загубите на вода е много голям.Това..
Министерството на туризма внесе в Министерския съвет новия пакет документи за одобряване на средствата на хотелиери, осигурили нощувки по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила у нас. Кандидатите са по списък №24, в който са включени средствата към хотелиери, държавни, общински и..
Три министерства- Министерството на туризма, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите, заедно с концесионери и наематели на плажове, дискутираха възможности за справяне с предизвикателствата и опазването на черноморското крайбрежие в ранен етап на подготовка за следващия туристически..
Броят на автомобилите, които ще извършват таксиметрова дейност на територията на Община Созопол следващото лято, отново ще е 130. Решението за лицензите е на Общинския съвет след бурен дебат, на който присъстваха и представители на бранша. Един превозвач да извършва дейност с един автомобил, а браншът да има думата в разпределянето на..
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски брегове и..
Кметът на община Несебър Николай Димитров посрещна министъра на културата Найден Тодоров в сградата на старото кметство. Димитров представи дейността на..