Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тома Белев: Законът за Черноморското крайбрежие не решава проблема със собствеността на дюните

С промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие се предвижда глоба до 1000 лева за поставянето на шатра, палатка, навес или заслон върху дюни.  За паркирането или преминаването върху защитените пясъчни образувания санкцията е до 3 000 лева. Тома Белев от коалицията „За да остане природа в България” коментира:

"По закон се гарантира пешеходният достъп до плажовете. В момента депутатите искат това определение "пешеходен" да се премахне и да се гарантира до всеки плаж пълен достъп т.е моторни превозни средства до самия плаж. Това считаме за проблем, защото самите депутати са решили, че е допустимо, че може да паркираш лека кола върху ембрионалните дюни и това да не се наказва. Може да очакваме, че плажовете на България да станат едни прекрасни паркинги с множество коли."
Белев коментира още, че новият закон не решава проблема със собствеността на дюните. Много от тях сега са частна собственост, защото част от тях са заградени с дебели огради. 

Тома Белев от Асоциацията на парковете в българия и Коалиция „За да остане природа в България“ бе сред инициаторите, които изпратиха писмо до парламента и ресорната комисия с искания в осем точки. Сред тях да се използват предвидите в държавния бюджет средства за отчуждаване на останалите 1000 декара частни плажове и дюни, които са приватизирани или заменени като земеделски земи в нарушение на Конституцията в районите на Камчия, Шкорпиловци, Корал, Созопол, Бяла, Аркутино и Несебър. Белев отбелязва, че в Оперативна програма "Околна среда" все още има неизползвани 10 милиона лева за закупуване на имоти в Натура 2000 защитените зони – необходимо е само отваряне на тази мярка и добра воля на областните управи и общините. Настоява се още да бъдат премахнат различните устройствени режими между зараждащите дюни от една страна и сивите, белите и облесените дюни от друга страна, а всички видове дюни да са с обезпокоителен природозащитен статус - „застрашени“ от изчезване. 

Промените, които предизвикаха протести, днес ще бъдат гласувани в народното събрание. 

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Котел ще впечатлява испански туристи с традиции, история и красива природа

Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...

публикувано на 19.01.25 в 12:00

Двойно се увеличава бюджетът за развитие на малките населени места

Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева.  За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..

публикувано на 18.01.25 в 14:10

ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..

публикувано на 18.01.25 в 13:05

България е получила 32 млрд. лева от еврофондовете за годините членство в ЕС

България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз.  Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..

публикувано на 18.01.25 в 12:10

Ускоряване на инфлацията в еврозоната до 2,4%, а в България до 2,1%

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..

публикувано на 17.01.25 в 16:37

Жилищни сгради и спортна зала може да бъдат изградени на терена на Колодрума в Бургас

Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..

обновено на 16.01.25 в 22:22

Община Царево с проект за модернизация на рибарското пристанище

Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..

публикувано на 16.01.25 в 15:30