Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Бургас, Областна администрация и БАН подновиха споразумението за сътрудничество

Снимка: Община Бургас

Община Бургас, Областна администрация и Българска академия на науките подновиха тристранното споразумение за регионално сътрудничество. Подписи под меморандума днес положиха кметът Димитър Николов, областният управител Вълчо Чолаков и акад. Юлиан Ревалски.

"Много са общите ни проекти, които до момента сме реализирали с Академията. Стартирахме с вашите научни заключения по темата за референдума за петролопровода Бургас-Александруполис, които се оказаха от решаващо значение. Разкриването на Бизнес инкубатора в Бургас и извличането на продукти от Бургаските солници също е плод на нашата съвместна дейност. В момента се изгражда Научен конгресен център в зоната за обществен достъп на пристанището, където имаме желание да се прехвърли по-мащабната дейност на БАН и да се ситуира една Европейска лаборатория по контрол на пластмаса и замърсяването на водите на Черно море. С подкрепата на БАН искаме да се противопоставим на идеята за мораториум за разкриване на нови факултети в университетите", сподели кметът Николов.

"БАН чества тази година 150 години. В момента имаме 17 академични центрове в страната и предстои откриването на още един. Ако има проблем от нашата компетенция, ние ще се включим в неговото решаване. Бургас е един то най-активните ни центрове. Отворени сме за всякакви идеи за разширяване на сътрудничеството", заяви акад. Юлиан Ревалски.

"Благодарим ви за партньорството досега и поздравления за децентрализацията, която осъществявате чрез вашите регионални центрове", сподели областният управител Вълчо Чолаков.

"Науката трябва да е максимално близко до развитието на обществото, с тази цел през 2010 г. открихме един от първите Регионални академични центрове на Академията - този в Бургас. Той свързва науката и образованието, икономиката и местната власт. Оттогава е и нашето сътрудничество, което ще продължи и в бъдеще. Поздравявам кмета на Бургас с откриването на новия Медицински факултет. Това е голям успех за града", допълни акад. Никола Съботинов.

Меморандумът предвижда тристранно сътрудничество на широка основа, чрез обмен на информация, разработване и изпълнение на общи програми и проекти в областта на екологията, мониторинга на околната среда и природните ресурси в региона, устойчивото ползване и опазване на водите и водните ресурси.

На срещата присъстваха още почетният гражданин на Бургас и председател на БАН през 2009 - 2012 г. акад. Никола Съботинов, проф. дфн Петър Петров - координатор на Националната академична мрежа, проф. Севдалина Турманова - зам.-областен управител и координатор на Регионалния академичен център на БАН в Бургас, ректорът на Бургаски свободен университет проф. Галя Христозова, зам.-ректорът на Университет "Проф. д-р Асен Златарски", директорът на Регионалната библиотека Мария Бенчева, председателят на Бургаска търговско-промишлена палата Цанко Иванов, зам.-председател на Търговско-индустриалната камара Видка Вълчева, Радовеста Стюарт - представител на Регионален исторически музей и др.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12