Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъди от Странджа обсъдиха проблемите в бранша

Ана Петрова от Болярово с две от новородените агнета в стадото ѝ. Тя обжалва заповедта за заличаване на нейната овцеферма като животновъден обект.
Снимка: Даниела Костова, архив

Животновъди от Странджа проведоха дискусионна среща в Ямбол по темата за развитието на поминъка в региона. Те коментираха и случая с избиването на свинете в Плевенско заради огнища на африканска чума. На срещата беше и животновъдът Ана Петрова, която води съдебни битки с държавата. Миналата година тя отказа да пусне ветеринари да унищожат стадото й, след като в района бяха регистрирани случаи на чума по дребните преживни животни.

Ана Петрова заяви, че след нейния случай, когато държавата и заличи стадото, и я лиши от субсидии, хората се страхуват и за това допускат избиване на домашните животни.

„Всичко това е техен труд. Първо е тяхна собственост. Както при мен се получи, нали, влизат без заповед. Просто повтаря същия случай, нали, който е при мен. Не мога да го проумея, защо те позволяват това нещо да продължава да се случва. От какво се страхуват?“, каза тя.

Тя бе категорична, че независимо дали животните са регистрирани или не, стопаните трябва да бъдат обезщетени.

„В крайна сметка този човек, който не е регистриран, както нали избиват на регистрираните и после ги обезщетяват, също така избиват и на нерегистрираните. Би трябвало и тях да обезщетят, защото в крайна сметка този човек остава също без препитание,“ обясни Ана Петрова.

На другия полюс застана Михаил Михайлов, изпълнителен директор на Националния съюз на говедовъдите в България.

„Лично мое мнение е, щом не е регистриран е аут. Щом колата ти не е регистрирана вземат я и слагат на стоянка. Какво да говорим повече?“, посочи той.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30