Приключи първият етап от проучванията на археологически обект „Акве калиде“ за лято 2019. С него се постави началото на цялостна нова концепция в изследването на древните терми край Бургас.
Докато през 2018 г. са разкрити пространства, свързани с промяна в проекта за сграда музей – реплика на римска баня, през настоящата година усилията на археолозите са съсредоточени в североизточния край на баните. В него се намира откритият през 2012 г., но непроучен досега, североизточен аподитериум и пространството източно от него.
Източно пред архитектурните структури екипът от проучватели отново установява, че средновековният пласт от ХІ в. се развива директно върху ранновизантийския. Според научния ръководител на обекта доц. д-р Димчо Момчилов това е видно от голямото количество находки – монети и керамика, датирани от същия период.
В североизточния аподитериум са разкрити няколко нива, включително най-късно използваното банско помещение от ХІІІ в. и свързаните трите отточни канала на юг и на изток-югоизток. Проследени са опожарявания и използване на помещението в различна строителна конфигурация с най-малко четири строителни преправки.
Безспорно най-интересните находки за тази година са два древни надписа върху преизползвани в зидовете ари от античен храм. Текстовете са съответно на гръцки и латински като в момента се очаква тяхното разчитане. Археолозите се надяват, че от тях ще получат конкретни сведения за ранната история на мястото и неговото население. Измежду останалите находки отново доминират керамиката и монетите от ранновизантийската епоха и от ХІ-ХІІІ в. Ценна е и откритата домонетна форма на бронзова стрела-монета от VІ в. пр. Хр.
Проучванията в Акве калиде се осъществяват от Регионален исторически музей – Бургас и за поредна година са изцяло финансирани от бюджета на Община Бургас. В проучвателския екип на доц. д.н.а. Димчо Момчилов участват гл. ас. д.и.н. Мартин Гюзелев и техни студенти от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
Вечер, посветена на морето, предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова. Григорова,..
Началото на Мотосъбор „Кипилово 25“ ще бъде дадено тази вечер от 21 часа в местността „Сайганица.“ Събитието, организирано от Мотоклуб „Лястовица 33“ и Община Котел, се е утвърдило като традиция и символ на свободния дух. Мотосъборът ще продължи до неделя, 20 юли. По време на събора гостите ще могат да се включат в мотошествие до град Котел, да..
Традиционният базар на открито с Coworking Family Burgas ще посрещне всички жители и гости на морския град на 27 юли в КТК „Ченгене скеле“. Той ще бъде организиран от 18:30 до 21:30 ч. при вход свободен. Събитието е социално устойчиво и цели да се намали прекалената употреба на вещи и да засили преизползването и рециклирането. Желаещите могат да се..
Няма нищо по-хубаво от това, да видиш щастието в очите на младоженците, смята Силвия Танева, управител на популярен сватбен център в Бургас. Само преди два дни, тя и екипът й представиха своята най-нова колекция от сватбени и официални тоалети на бляскаво модно ревю на открито. MARINA YACHT FASHION SHOW – NESEBAR 2025. събра стил, лятно..
Експозиционен център „Флора Бургас“ е домакин на изложба на гигантски африкански охлюви през летния сезон. В зала 6 са представени над 20 вида сухоземни охлюви, включително най-едрите представители от групата „ахатини“. Посетителите могат да се запознаят с особеностите и биологията на различни видове – с черупки и без черупки, с разнообразни..
За днес е обявен оранжев код за жеги, а експертите съветват хората да стоят на сянка, да пият повече вода и да се разхлаждат. Същото е в сила и за животните. На обитателите на бургаския зоопарк се осигуряват много начини за справяне с горещите дни. Сред тях са иновативна система с пръскачки, ледени близалки и повече вода. Система над..
С фокус върху западната крепостна стена започнаха тазгодишните археологически проучвания на средновековния град Русокастро. Дейностите се организират от Регионалния исторически музей – Бургас, а финансирането е осигурено от няколко институции, включително Община Камено, Министерството на културата и Министерския съвет. Община Камено ще..