Полк. Георги Георгиев, последният командир на базата информира, че летището има две полоси, което го прави уникално. Географското му положение също е много добро, защото заради метеорологията, могат да се осъществява кацания, докато условията на други места са лоши.
"Днес всичко е съсипано. То може да се използва и за карго летище, и за т. нар. малка авиация. И като летище и за промишлена зона, има достатъчно терен - над 3000 дка. Призивът ми е да се запази като летище".
Според полк. Георгиев, строежът на сгради до полосите ще попречи за реализирането на такива проекти.
Главният архитект на Бургас Веселина Илиева обясни, че теренът е предоставен от Министерството на отбраната именно за изграждане на нова индустриална зона. Според нея, съществуващите две писти ще бъдат запазени изцяло.
"Ние нямаме летище, защото то не е регистрирано. Полосите могат да бъдат ползвани за спорт, без това да пречи на предназначението им. По протежение на пистите и в контактната зона, в прилежащите имоти, няма да има застрояване. Може да се ползва като летище, когато стане такова."
Ангел Божидаров призова кмета Димитър Николов да оттегли докладната, за да се обсъди възможността за запазване на пистите за полети.
Общинският съветник Константин Бачийски припомни, че бившото летище е било прехвърлено от Министерския съвет през 2017 г.
"Най-важното условие е да се запази функционалното предназначение на летателните полета. Те не включват само пистите, но и зоните за рулиране. Трябва да има зона за безопасност, преди и след пистите на разстояние 90 до 320 метра. Там са предвидени сгради. Трябва да има и ленти за безопасност между 60 и 75 метра до пистите, на които да няма нищо. Не са предвидени и зони за рулиране"
Бачийски призова да се оттегли докладната, като се изгради индустриална зона, но да се запазят и пистите. Според него, Министерството не е съгласно с подобни действия и ще обжалват. От БСП подкрепиха това предложение.
След като изслуша дебатите, кметът Димитър Николов оттегли докладната си, за да има време работна група, в която да влизат и други експерти, да изготвят общо решение.
От 11 години се водя разговори с всички военни министри по темата за бившето летище Равнец:
"Предупреждавах да се запази целостта на пистите и сградите. Министерството нехаеше и всичко беше разграбено. Чак тогава държавата реши, че бившето летище не им е в плановете. Дойдоха и експерти от НАТО, които потвърдиха това. За да се случи нещо на тази територия, трябва да има интерес. 30 години такъв не е имало. За да се случи нещо там, в момента тази територия е никаква. Първо трябва да я вкараме в регулация."
Градоначалникът оттегли докладната записка, с която се предлагаше там да бъде изградена нова индустриална зона.
Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях. Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни директорът..
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по..
Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност. Министерство на енергетиката няма информация за планирана продажба на "Лукойл..
Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..
Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..
Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...
През 2023 г. средната годишна заплата на пълно работно време за работещите в ЕС е била 37 900 евро, което представлява увеличение от 6,5% спрямо 35 600 евро през 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Сред страните от ЕС най-високата средна годишна заплата на пълен работен ден е отчетена в Люксембург (81 100 евро),..
Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия...
Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа..
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено..