Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жилище от преходния период към бронзовата епоха изследваха археолози на Козарева могила

| обновено на 30.08.19 в 19:47


Жилище от преходния период към бронзовата епоха с части от керамични съдове са проучвали археолозите през това лято на Козарева могила край Каблешково. Те са изследвали голям ров, върху който било забелязано, че много бурно расте люцерната в района.

„Това е отдавна известен метод в археологията, но не при всички растения дава резултат. При люцерната и нейното косене на няколко месеца това се вижда много добре и така бяха документирани няколко големи кръгови вкопавания. Тази година влязохме в едно от тях, нямаше гроб, както се надявахме, но пак се видя, че е стъпаловидно прокопано, пълно е с материали късни, ако това са ровове те са от ранното Средновековие“, разказа доц. Петя Георгиева от СУ “Климент Охридски“, ръководител на разкопките.

Енеолитната цивилизация, която е живяла тук е правила много керамични съдове за обмен. Тази година археолозите са изследвали пласта след нея и там се виждат съдове, които не съответстват на традициите на това общество. Това е времето когато започва да се променя местната културата, в резултат на климатичните промени и навлизането на скотовъдни племена.

Не може да се каже, че е имало вълна на заселване или по скоро отделни популации са се вклинявали в местното общество, добави доц. Георгиева.

„ Може тези по различни съдове да се правени от пленници или от почетна съпруга от различното племе, но с времето се вижда, че толкова се сменя култура, че се вижда че това население е много по голямо. То променя облика много в Северна България и Тракия, те достигат на юг чак до Анатолия, другата страна на Черно море.“

Намерен е много интересен керамичен съд от времето на каменно – медната епоха с любопитни изображения на него. Нарисувани са фигури на бикове, като тези от златните апликации от Варненския некропол, но до като тези от Варна нямам пол, тук те са с ясно различими полови белези. Краката им завършват със стъпала, което означава, че представя митично същество. На същия съд има и схематично нарисувани две фигури, мъжка и женска.

„Аз се радват на металните предмети, те рядко се откриват, антропоморфната пластика също е много хубава. Това което ми хареса е тази каменна стена която открихме за първи път на място от този период и догодина ще продължим проучването на това жилище.“

Метална игла за коса, дрънкалка, кремъчни върхове на стрели и копия, главичка с нарисувани очи със зеници, човешки фигури, модели на пещи, модел на брадва от керамика, тежести от тъкачен стан - това са само част от малките, но интересни находки открити в Козарева могила през това лято .

В проучванията са участвали 20 студенти не само от специалност „Археология“, но и от художествени специалности. Разкопките са били през целия август месец и ще продължат през следващата година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подаръци от Дядо Коледа и за „Зоопарк Бургас“

Дядо Коледа изненада и обитателите на бургаския зоопарк. Те получиха подаръци от белобрадия старец, който отдели от времето си и поигра с тях. В първия ден на Рождество Христово посетителите се включиха и в зооконкурса, организиран от „Зоопарк Бургас“. 

публикувано на 26.12.24 в 08:34

Христо Мутафчиев:Спасение е да носиш името на Христос

Спасение е да носиш името на Христос, сподели за БНР Бургас Христо Мутафчиев. Той гостува в медията по повод пиесата  „Пратката“. В нея той ще играе една от главните роли, премиерата ще бъде  на 21-ви януари.  Разказвали са ми,че майка ми е искала да ме кръсти Росен: " Росен Мутафчиев?! Не звучи някак си сериозно.Понеже дядо ми се казваше..

публикувано на 25.12.24 в 15:00

Носии от фонда на Бургаския музей в календара "Девойко, мари хубава" за 2025 година

Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година.  Той е издание на фондация „Български корени“.  В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни ко­лекции. Сред тях има празничните женски,..

публикувано на 25.12.24 в 09:00

Оризът и гъбите – допълнение към трапезата на Бъдни вечер

24 декември. Бъдни вечер. Нощта, в която всички трябва да се по-смирени. Така я описва готвачът Ути Бъчваров, който ни съветва поне в тези дни, в които трябва да сме по-добри, да загърбим негативните отношения с роднините, тъй като е възможно да възникнат спорове. Но освен цялата атмосфера, която носят коледните празници, трябва и да знаем..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Спелеологията или как се проучват пещерите

След коледните празници, идва Нова година. А какво може да опитате през новата 2025 година? Срещам Ви с едно младо момиче от Айтос, което прекарва голяма част от уикендите си не по магазини и кафенета….а в пещерите. Галена Спасова е на 17 години. Тя учи в Немската гимназия в Бургас. От три години тя обикаля България и я опознава по един..

публикувано на 24.12.24 в 10:55

Над 2500 участници в празничната инициатива „Да украсим Бургас”

Магията на Коледа завладя магазини, офиси, детски градини, училища, частни домове и жилищни блокове в Бургас. Те се включиха в 18-тото издание на инициативата "Да украсим Бургас". Най-активни тази година са жителите на комплексите „Меден рудник“, „Славейков“, „Братя Миладинови“ и „Изгрев“.  Красиви снимки и видеа , музикални послания за..

публикувано на 23.12.24 в 13:23

Мечешко магазинче предлага подаръци с кауза

"Операция:Плюшено мече“, която сбъдва коледни желания и през тази година за 17 - ти пореден път осигури подаръци за десетки хиляди деца и възрастни с увреждания, има мечешко магазинче. Ако си закупиш нещо от него подпомагате дейността на неправителствената организация. Отправихме предизвикателство към хората, които обичат да..

публикувано на 22.12.24 в 17:00