Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Европейската нощ на учените в Бургас на фокус са изкуственият интелект и роботиката

Изкуственият интелект, роботиката и учебни игри са във фокуса на Европейската нощ на учените в Бургас тази година. Официалното откриване е днес от 18.00 ч. в Експозиционния център Флора. 

Програмата днес започва в 16 часа. Ученици от Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации ще покажат уменията си в областта на роботиката. Това обясни Радовеста Стюърт от Регионалния исторически музей в Бургас.

"Също така ще програмират изкуствен интелект. Подготвили са ни няколко интересни презентации. Самото официално откриване ще бъде от 18 часа. В него ще се включи директорът на Института по математика и информатика към БАН акад. Веселин Дренски, проф. Турманова и зам.-ректорът на университета "Проф. Асен Златаров" - Бургас проф. Сотиров. Негова е и първата лекция.", информира Стюърт.

Регионалният исторически музей в Бургас ще работи днес до 20 часа.

На един от щандовете ще бъдат показани различни географски карти, компаси, глобуси и пъзели. Щандът "Космически предизвикателства за деца" ще разкрие пред най-любознателните космически технологии и разработки. Друг от щандовете ще демонстрира какво са композитните материали, как работят големите мелници в праховата металургия.

Химиците от Корпуса за бързо гърмене при Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Климент Охридски" ще покажат чудесата на химията отблизо и със своите зрелищни опити и експерименти ще убедят всички гости, че са истински магьосници.

Тази година в Европейската нощ на учените ще се включат и децата от две бургаски училища. В СУ "Константин Преславски" ще се проведе бургаска Географиада - интерактивно отборно състезание за ученици от община Бургас. От 16.30 часа ще се проведе обучение с цел повишаване на професионалната квалификация на учителите по география и икономика по въпросите, свързани с климатичните промени.

Научни опити в областта на физиката и химията ще представят учениците от клуб "Млад учен" към ОУ "Иван Вазов" в кв. Банево, с ръководител Недялка Недялкова. Целта на тези демонстрации е светът на науката да стане по-близък и разбираем за децата.

Идеята на инициативата Европейска нощ на учените е да докаже, че наука има навсякъде около нас и е еднакво важна за всички ни, независимо от възраст и занятие, а учените са хора с изключително вълнуващи професии.

Проектът REFRESH  (Relate, Experience, Find Research Everywhere and Share) за Европейска нощ на учените в България се финансира от Европейската комисия по дейностите "Мария Склодовска-Кюри".

Програмата на Европейска нощ на учените` 2019 в Бургас се осъществява в партньорство с Община Бургас, Регионален исторически музей - Бургас, СУ "Епископ Константин Преславски", Българско географско дружество, ПК "Мусагена", Корпус за бързо гърмене и образователна програма "Космически предизвикателства".

Европейската нощ на учените се провежда едновременно в цяла Европа в последния петък на месец септември. Тази година програмата на проекта REFRESH за Европейската нощ на учените на 27 септември включва редица събития, които свързват науката с културата и обхваща повече от 150 събития, които ще се проведат на над 50 места в цялата страна.


ПРОГРАМА:


Локация: ОУ "Иван Вазов" - кв. Банево

14:00-14:30

Лаборатория REFRESH:

Клуб "Млад учен" при ОУ "Иван Вазов"

Учениците от клуб "Млад учен" към училището, с ръководител Недялка Недялкова, представят научни опити в областта на физиката и химията. Целта на тези демонстрации е светът на науката да стане по-близък и разбираем за децата.


Локация: Археологически музей Бургас

18:00-20:00

Магия REFRESH:

Щандове с експерименти, демонстрации и опити

  • В Археологическия музей на Бургас

Вратите на Археологическия музей в Бургас ще бъдат отворени за жителите и гостите на града в рамките на програмата за Европейска нощ на учените;

  • Географски хоризонти с Географ БГ

Демонстрационен щанд с географски карти, компаси, глобуси, пъзели и други;

  • Космически предизвикателства

Щанд на образователна програма "Космически предизвикателства за деца" с демонстрации на космически технологии и разработки;

  • Композитни материали

Какво са композитните материали, как работят големите мелници в праховата металургия и как от тях се получават суровини за металните матрични композитни материали? Отговорите ще научите от д-р Йована Ружич, стипендиант по програма Мария Склодовска-Кюри, работеща по проекта DeMoMet в Института по информационни и комуникационни технологии към БАН;


18:00-21:00

Химически чудеса с Корпуса за бързо гърмене

Химиците от Корпуса за бързо гърмене при Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Климент Охридски" ще покажат чудесата на химията отблизо и със своите зрелищни опити и експерименти ще ви убедят, че са истински магьосници.


Локация: СУ "Епископ Константин Преславски"

14:00-16:00

Наука в града REFRESH:

Бургаска Географиада

Интерактивно отборно състезание за ученици от община Бургас по формата брейнринг. Отборите се регистрират предварително в сайта на Географ БГ (www.geograf.bg).


16:30-17:30

Наука в града REFRESH:

Климатичните промени и географското образование

Обучение с цел повишаване на професионалната квалификация на учителите по география и икономика по въпросите, свързани с климатичните промени.

Събитието е подходящо за учители по география. Повече информация можете да намерите на сайта на Географ БГ (www.geograf.bg)


Локация: Експо център "Флора"


18:30-18:45

Наука в града REFRESH:

Откриване на Европейска нощ на учените 2019

Церемония по официално откриване на REFRESH: Европейската нощ на учените 2019 в Бургас.

Наука в града REFRESH:

Серия от представяния, презентации и дискусии на учени в зала 2


18:50-19:30

Полимерните замърсители - тихата заплаха за човечеството

Научнопопулярна презентация от проф. д-р Севдалина Турманова за приложението на полимерите като доказани високотехнологични материали и опасностите от тях като замърсители на околната среда;


19:30-20:30

Глобализация, мултикултурализъм и бъдещето на Европа

Доц. д-р Георги Бърдаров споделя за културното разнообразие в Европа и предизвикателствата през XXI век, свързани с мултикултурализма;


20:30-21:00

Регенерация на градското пространство и преход към интелигентен град

Антонина Атанасова разказва за възстановяването на изоставени градски пространства в контекста на развитието на "умни" градове;


21:00-21:30

Пластмасосфера - новата обвивка на Земята

Д-р Димитър Желев за замърсяването с пластмаса в света и предизвикателствата пред човечеството и дивата природа.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Наръчник за оцеляване на младия учител" 2 на Томас Гаро за учители, ученици и родители

Четири години ни делят от излизането на "Наръчник на младия учител" от Томас Гаро, а ето че в навечерието на новата учебна година четем втората част на книгата. Той е вече на 34 години и започва десетата си година като преподавател в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" в Бургас. По професия е проектант, а..

публикувано на 13.09.24 в 15:56

В Малко Търново провеждат "Фестивал на обредния хляб в Странджа"

„Фестивал на обредния хляб в Странджа“ се провежда  в Малко Търново. Той се организира за първи път и е посветен на обредите и традициите, свързани с хляба на нашите предци. Проявата ще е два дни, петък и събота, 13 и 14 септември и се организира от Община Малко Търново и местния Исторически музей „Ал. Фол“. Ще има изложение и..

публикувано на 13.09.24 в 10:30

Приключиха археологическите разкопки в Русокастро за тази година

Приключиха разкопките на крепостта Русокастро за настоящият археологически сезон, съобщиха от Регионалния исторически музей в Бургас.  Археолозите проучваха северозападната крепостна стена, при което откриха важни нови факти за фортификацията на средновековния град. Оказва се, че строителите на стената са използвали материковата скала, като са я..

публикувано на 11.09.24 в 12:19

Над 250 корабни модела на исторически и съвременни плавателни съдове в европейска надпревара в Бургас

От модели на действителни исторически кораби, на над хиляда години, до по-съвременни плавателни копия и съдове от Втората световна война се включват в 15-то издание на европейското първенство по корабомоделизъм в Бургас. Рекорден брой участници  от 10 страни с над 250 модела ще се състезават за големите отличия. Събитието се открива днес от 18.00..

обновено на 10.09.24 в 14:39

Хеликоптерът Ми-2 може да бъде разгледан отблизо в Авиомузея в Бургас

Месец септември в Авиомузей - Бургас е посветен на един специален експонат – хеликоптера Ми-2.  Неговият първи полет е осъществен на 22 септември 1961 г. Ми-2 е първият съветски хеликоптер с два газотурбинни двигателя. Той е произвеждан в СССР и Русия през периода 1965 – 1992 г. като за това време от заводите излизат над 5250 машини.  Явявайки се..

публикувано на 10.09.24 в 10:18

"Мери Бойс Бенд" открива новата учебна година в Бургас

"Мери Бойс Бенд" се завръща в родния Бургас, за да открие новата учебна година.  Концертът "Отива си лятото, идва есента" ще се проведе на сцена "Охлюва" на 16 септември.  Гости на "Мери Бойс Бенд" ще бъдат ученическите групи Oceansoul, Scarlet и Хидрофобия.  Концертът е от 11:30 часа. 

публикувано на 10.09.24 в 07:30

Кулинарни състезания на рибния фест в Царево

Традиционният Рибен фест, който Община Царево организира, е днес на пристанището в града и ще започне още по обяд. Кулинарни състезания за приготвяне на рибена чорба, атрактивно кулинарно шоу от Ути Бъчваров и страхотна музика за всеки вкус ще бъдат сред акцентите на фестивала. Разбира се - ще има и впечатляващо пиротехническо шоу, както и..

публикувано на 07.09.24 в 08:42