Ниски изкупни цени на гроздето с близо 40 %, недостиг на работна ръка и слаб износ са основните проблеми в лозаро - винарския сектор през тази година. Гроздоберът в Поморийско вече е приключил, но стопаните се оплакват, че прекупвачите, когато има такива, искат да вземат реколтата им за жълти стотинки.
Цените са изключително ниски, причината е, че „Винпром Карнобат“ не изкупува грозде, а другите винопроизводители имат собствени лозови масиви и сами отглеждат необходимото им количество, така останалите стопани няма на кого да продадат продукцията си:
"При муската например, при който цената обикновено е от 1 лев до 1,20 лв. тази година се търгува и под 60 ст. Има и по фрапиращи цени при другите сортове дори под 50 ст. Совиньон блан през миналата година беше 1 - 1, 10 лв. сега се изкупува за под 70 ст. Цените са с 30 - 40 % по - ниски, така гроздопроизводителите не могат да покрият дори разходите си. Цените се определят от прекупвачите, а не от стопаните! И още липсват пазари за виното, а това води до пълни изби и съответно слабо търсене на суровина."
Според Янакиев нужна е държавна субсидия за сектора, като при т.нар. "обвързано плащане" ще се компенсира ниската изкупна цена на килограм грозде. Това пък ще даде възможност за по конкурентни цени на българските вина на световните пазари.
"При финансова помощ от държавата за произведен килограм винено грозде, въз основа на това, което е произведено стопаните ще получат някаква сигурност за това какви ще са изкупните цени."
Във винарната край Ахелой, която има собствени лозови масиви са доволни от тазгодишната реколта, те а постигнали добри добиви , около 1 тон от декар, като гроздето е с добро качество. Бялото вино е почти готово, високата захарност на памида води до очаквания и за много качествено червено вино.
повече може да чуете в звуковия файл:
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане. Всеки, който желае, може да направи предложение. Причините, с които се мотивират измененията на и нфраструктурни и екологични. В проекта се акцентира на това, че нуждата от паркоместа нараства, а..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане...
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното..