Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нощни чапли в бургаската Морска градина

Неочаквано откритие на млад природолюбител в Морската градина в Бургас.

Струпване на нощуващи нощни чапли откри 8 годишният Христо Карапенчев в Морската градина в Бургас. Докато се разхождал с баща си по една от алеите близо до Флората, чули силни крясъци на птици, които наподобявали лай на куче. Заинтригувани от странния шум двамата обикалят района, но една на третия път успяват да видят птиците и дори да ги заснемат. Така чрез различни онлайн приложения разпознават, че това е нощна чапла.

Първоначално младият природолюбител останал малко разочарован, защото очаквал по-екзотично откритие от тази леко „грозновата чапла“, но след като майка му се свързала с Българска фондация биоразнообразие и станало ясно, че наблюдението на „денуващи“ нощни чапли в Морската градина се случва за първи път, разбрал че е направил интересно откритие.

Христо е второкласник от ОУ „П.Р. Славейков“, който се интересува не само от природата, но и от география на света, астрономия и др. Наскоро беше активен участник в Нощта на прилепите в Културен център „Морско казино“.

Нощната чапла е един от видовете чапли, които гнездят в Бургаските влажни зони (единственото постоянно гнездовище е в защитената местност „Пода“), преминават по време на миграция, а една част остават да зимуват. Този вид е по-активен през вечерните, нощните и сутрешните часове, когато ловува, а почива през деня (денува) на групи в по-спокойни места, често в короните на дървета, в храсти или в тръстиката по бреговете. Нощната чапла се храни с дребни рибки и други гръбначни животни, както и с безгръбначни животни по бреговете на водоемите. Ловува неподвижно сгърбена на брега и при преминаване на потенциална жертва я улавя с човка с бързо движение.

През последните години около Бургас гнездят 30 двойки в защитена местност „Пода“, в смесена колония с други видове чапли, бяла лопатарка, блестящ ибис и малък корморан. По време на прелет преминават стотици индивиди (342 през пролетта на 2002 г., 332 на струпване през есента на 2019 г.), но вероятно общият брой за сезон е много по-голям. Зимуващите нощни чапли са също повече от сто през последните по-топли зими.

Това са данни от епизодични проучвания, тъй като специално цялостно проучване на вида е трудно, предвид нощния му и сумрачен начин на живот. Именно затова всяка информация за него е особено ценна, за да могат да бъдат установени и опазени всички места, от които зависи вида в района на Бургас.

Много е важно данните за наблюденията на нощни чапли (а и на другите видове птици) да бъдат въвеждани чрез мобилното приложение на Българското дружество за защита на птиците SmartBirds Pro (https://smartbirds.org/dashboard) в базата данни, която се използва за природозащитни цели. Това ще се случи и с интересното наблюдение на малкия Христо в Морската градина в Бургас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас отново ще се проведе келтски фестивал

Международен келтски фестивал „Духът на Келтите 2024”  организира СНЦ "Историческо наследство"- с. Хлябово, Тополовград  на 29 септември в зелената площ до ЕЦ „Флора – Бургас. В него ще участват: СНЦ „Ценности“ от Бургас, Сдружение „Антична Тракия“ от Ямбол, Акустична формация „Фрея“ от Пловдив и Сдружение „Келтска Трансилвания“ от гр.Беклян, Румъния...

публикувано на 20.09.24 в 12:37

Джокович се снима до бургаската библиотека

Сръбският тенисист Новак Джокович публикува в социалните мрежи снимки от посещението си в България. На една от тях наблюдателни забелязаха, че се е снимал до кадър на сградата на Бургаската регионална библиотека „Пейо Яворов“. Паното е част от изложба, която показва в столицата красиви български места. Само за няколко часа постът му има..

публикувано на 19.09.24 в 15:31

Археолози проучиха древното пристанище на крепостта Хрисосотира в Созопол (ОБНОВЕНА)

Множество цели и фрагментирани амфори и желязна котва откриха археолози при подводната експедиция на Националния исторически музей. Тя се е провела през първата половина на месец септември в западната част на Созополския залив. Работил е екип от 5 водолази, в 4 обособени зони в южната и югозападна акватория на полуостров..

публикувано на 18.09.24 в 15:10

"Наръчник за оцеляване на младия учител" 2 на Томас Гаро за учители, ученици и родители

Четири години ни делят от излизането на "Наръчник на младия учител" от Томас Гаро, а ето че в навечерието на новата учебна година четем втората част на книгата. Той е вече на 34 години и започва десетата си година като преподавател в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" в Бургас. По професия е проектант, а..

публикувано на 13.09.24 в 15:56

В Малко Търново провеждат "Фестивал на обредния хляб в Странджа"

„Фестивал на обредния хляб в Странджа“ се провежда  в Малко Търново. Той се организира за първи път и е посветен на обредите и традициите, свързани с хляба на нашите предци. Проявата ще е два дни, петък и събота, 13 и 14 септември и се организира от Община Малко Търново и местния Исторически музей „Ал. Фол“. Ще има изложение и..

публикувано на 13.09.24 в 10:30

Приключиха археологическите разкопки в Русокастро за тази година

Приключиха разкопките на крепостта Русокастро за настоящият археологически сезон, съобщиха от Регионалния исторически музей в Бургас.  Археолозите проучваха северозападната крепостна стена, при което откриха важни нови факти за фортификацията на средновековния град. Оказва се, че строителите на стената са използвали материковата скала, като са я..

публикувано на 11.09.24 в 12:19

Над 250 корабни модела на исторически и съвременни плавателни съдове в европейска надпревара в Бургас

От модели на действителни исторически кораби, на над хиляда години, до по-съвременни плавателни копия и съдове от Втората световна война се включват в 15-то издание на европейското първенство по корабомоделизъм в Бургас. Рекорден брой участници  от 10 страни с над 250 модела ще се състезават за големите отличия. Събитието се открива днес от 18.00..

обновено на 10.09.24 в 14:39