Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Създават разширен Обществено-консултативен съвет за Атанасовско езеро


Създава се нов, разширен Обществено-консултативен съвет за Атанасовско езеро. Съветът се свиква утре, от Българска фондация Биоразнообразие и ще бъде неформална структура с консултативна роля за вземане на сложни решения за устойчивото управление на Атанасовско езеро и района. Той ще включва по-широк кръг от заинтересовани страни, като акцент ще бъдат ползвателите и близко разположените около цялата Натура 2000 зона квартали – Ветрен, Банево, Сарафово, Рудник и др.

Идеята е, новият обществен съвет да надгради досегашната успешна работа на Обществения съвет за Атанасовско езеро, който бе създаден през март 2013 в рамките на проект „Солта на живота“ и 6 години служеше като добра платформа за диалог между различни заинтересовани страни за решаване на възникналите казуси, свързани с езерото.

Новата форма на Съвета ще включва по-широк кръг от заинтересовани страни, като акцент ще бъдат ползвателите и близко разположените около цялата Натура 2000 зона квартали – Ветрен, Банево, Сарафово, Рудник и др. Поканени са представители на държавната и местна власт като Община Бургас, Областна администрация Бургас, РИОСВ Бургас, Басейнова дирекция за Черноморски район, научни, обществени и екологични организации като Българска академия на науките, БДЗП, Зелена Странджа и др., както и бизнес структури като Черноморски солници АД, Летище Бургас и др. Обществено-консултативният съвет ще заседава веднъж годишно.

На тази първа среща участниците ще започнат заедно да създават общата визия за развитие на района на Атанасовско езеро чрез интегриране на опазването на природата и градоустройственото планиране. Ще бъдат обсъдени функциите на територията, както и конфликтните места и благоприятните дейности от гледна точка на ползвателите. Това ще бъде началото на един продължителен процес, който екипът на проект „Лагуната на живота“ ще продължи да води и развива. Още повече, че през 2020 г. предстои да стартира нов етап на интегрираното планиране за развитие на Бургас и региона.

На срещата ще бъде представена студентката по ландшафтна архитектура от университета във Вагенинген, Холандия, която в момента разработва магистърската си теза на тема „Взаимовръзка между защитени влажни зони с градски и крайградски територии в Бургас“, която ще бъде от полза както за Атанасовско езеро, така и за района на Бургас и връзката му с влажните зони.

Срещата ще завърши в 12,30 с дегустация на кулинарни продукти, приготвени със сол от езерото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12