Ньойският договор е една от най-пагубните спогодби в цялата българска история. В края на Първата световна война, най-големия дотогава световен конфликт, българската държава е от страната на загубилите. Контрактът е наказанието за погрешния избор от лятото на 1915 г., когато цар Фердинанд и правителството на Васил Радославов вкарват България във войната на страната на Тройния съюз, казва историкът проф. Иван Илчев:
„Не трябва да забравяме, че Ньойският договор за съжаление, до голяма степен е подготвен от българската политика, не толкова от съседите на България и Великите сили, които също носят своя дял от вината…Ние сме победена държава, а в историята никой не се е отнасял милостиво с победените, за съжаление!“
11 хил. кв. км. територия е откъсната от България, 600 хиляди българи остават извън границите. Репарациите, които трябва да изплати страната ни на съюзниците възлизат на 2,25 милиарда златни франка. Според Ньойския договор губим Южна Добруджа, Беломорска Тракия, но и Струмишко и Западните покрайнини. От отделените земи в следващите три години в България пристигат над 100 хил. бежанци. Около 600 хиляди българи остават отвъд граница.
„Най – голямата ни загуба, като територия е Егейска Тракия и не толкова като територия, а като възможност за достъп до европейските пазари и това ни хвърля отново в ръцете на Германия. Когато е подписан Букурещкият договор през 1913 г., българският народ го възприема като нещо временно, като някакъв удар от който бързо ще се оправим. Когато е подписан Ньойският договор, това е краят! Сложен е краят на Българското Възраждане, на полета на българския дух, губи се надеждата в бъдещето на българския народ!“, каза още проф. Илчев.
Българите посрещнали вестта за унизителните клаузи на Ньойския диктат с небивал трагизъм и възмущение. Историята разказва, че на този ден преди 100 години в църквата „Света Неделя“ е отслужена панихида за загиналите по бойните полета . Сред присъстващите спонтанно възниква идеята да се направи траурно шествие. Множеството с черни хоругви тръгва по улиците на столицата и се отправя към дома на народния поет и писател Иван Вазов. Развълнуван той се обърнал развълнуван към множеството с думите : „С бодър дух трябва да посрещнем ударите на съдбата, без да се отчайваме, без да изпадаме в униние… Да бъдем всички убедени, че ще превъзмогнем нещастието си и ще създадем една нова, единна и мощно духовна България! Не се отчайвайте!… Жив е българският бог!“ и се разплакал, хилядното множество, прегърнало черни знамена заплакало с него.
репортаж може да чуете в звуковия файл:Национално училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ ще представи учениците стипендианти на Министерство на културата за учебната 2024/2025 година. Едногодишните стипендии се присъждат на даровити деца за спечелени призови места на национални и международни конкурси. Жителите и гостите на Бургас ще имат възможност да се..
Движението за всички превозни средства се ограничава до сутринта по пътя Слънчев бряг - Обзор, съобщават от Областната администрация. Настилката се обработва и почиства. Там има силен снеговалеж и силен вятър, уточняват от АПИ. Издърпват се закъсалите товарни автомобили. Обходният път е през Айтоски проход.
Три народни носии получи певческата група към пенсионерски клуб „Любен Каравелов“ в Бургас. Жестът бе направен от общинските съветници от групата на ГЕРБ – Ясен Проданов, адв. Елена Кокаларова и д-р Диян Господинов. Идеята за дарението се е зародила по време на посещение на двама от тях в пенсионерския клуб. „На тържеството по случай Бабинден се..
Планинските пътища в Сливенско са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх Българка. Общо 15 снегопочистващи машини работят на терен в областта. Навсякъде пътищата се опесъчават и обработват. Преминаването..
Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта. Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска област са проходими при зимни условия. Никъде няма натрупана значителна снежна покривка, но заради..
Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че преименуването на..
Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен безвъзмездно на Община Созопол. Той е необходим за изграждане на техническа инфраструктура към проекта за нова автогара. Касае се за 1090 кв.м. с предназначение „за местен път“. Имотът е необходим..
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка",..
Планинските пътища в Сливенско са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна..
Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен..