Иновативна безкръвна операция, извършена от уролозите в УМБАЛ Бургас, спаси бъбрека на млада пациентка, запушен заради огромен камък. Ловката техника, приложена от д-р Николай Миринчев и д-р Злата Чолакова, се използва в най-добрите урологични клиники в Европа и света. Нарича се „флексибилна перкутанна нефролитотомия с лазерна литотрипсия“.
Под сложното име се крие технология, в която се използва специален апарат, представляващ тръбичка с видеокамера на върха. Той се огъва на 270 градуса и дава възможност за оглед и манипулация с лазер в цялото поле на бъбрека. В стандартната безкръвна операция този апарат достига до бъбрека през пикочния канал и уретера. Какво се случва в бъбрека се вижда на голям видеоекран и това позволява на оператора да разбие с лазера големи и труднодостъпни камъни. Случаят с младата пациентка обаче е различен – уретерът й е запушен и не позволява апаратът да премине през него. Налага се той да влезе през кожата на гърба.
„Тъй като бъбрекът беше много възпален, раздут и пълен с гной, в началото поставихме нефростома. Това е специална тръбичка, която създава канал за оттичането на гнойта. Впоследствие през тази нефростома единият оператор вкарва апарата и започва да разбива камъка през този отвор. Същевременно другият оператор минава по стандартния път през уретера и двете камери в един момент се срещат. Болният през това време лежи по гръб, което облекчава работата на анестезиолога и подаването на анестезията“, обясни д-р Николай Миринчев и обобщи: „Иновативна е позицията на пациента – по гръб, едновременната работа от двете страни – и през кожата, и през уретера, както и използването на флексибилната ендоскопска апаратура“.
Пациентката Катя Пецова разказа, че запушването е открито случайно по време на рутинен профилактичен преглед. „Не чувствах нищо, никаква болка, но кръвните изследвания показаха високи левкоцити. Преди време имах бъбречна криза и се усъмниха, че проблемът може да е урологичен. Веднага отидох при д-р Миринчев, който ме прие в отделението. Впоследствие скенерът показа огромният камък и всички се чудиха как мога да ходя с него. Не съм усещала нищо, защото другият бъбрек е поел изцяло функцията на възпаления“, разказа тя.
Запушването е открито точно навреме, имало е опасност бъбрекът да спре да работи изцяло. „Много благодаря на д-р Миринчев и д-р Чолакова, чувствам се отлично и не изпитвам никаква болка след операцията“, казва Катя Пецова.
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със..