Медицински специалисти протестират в София с искане за реформи и по-достойни възнаграждения в сектор здравеопазване. Техните колеги от Бургас също ги подкрепят. Това са искания от почти 10 години, посочват те. Основното искане е браншовото споразумение, подписано на национално ниво да бъде задължително като колективни трудови договори за всички лечебни заведения, посочи Радостина Димитрова, председател на Регионалната колегия на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи.„Друго съществено искане е тези залегнали финансови параметри за начални работни заплати да бъдат задължителни за всички лечебни заведения, независимо от тяхната собственост. Да се предвидят и финансови средства за структури, които се финансират от Министерството на здравеопазването, каквито са Центровете за спешна медицинска помощ, спешните отделения, Центровете по трансфузионна хематология, психиатричните болници, домовете за медико-социални грижи за деца. Като допълнение в Закона за лечебните заведения да се вмъкне такава точка, която да позволява на общините да отпускат финансови средства не само за ремонт и за закупуване на апаратура, но и за надграждащо заплащане на труда на медицинските специалисти в тези лечебни заведения. Да се предвидят финансови средства за детско и училищно здравеопазване. Да се регламентират законово самостоятелните практики по здравни грижи, така че да има предвидено финансиране за функционирането им“, обясни тя.
Димитрова допълни, че ако няма промяна и няма нито едно изпълнено искане, медицинските специалисти ще продължат с протестите си.
В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..
С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница „Св. Йоан Рилски“, най- рано след месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения. В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник. В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане Както БНР съобщи, състоянието..
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти. Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..
По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник. Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..