20 състава с близо 300 участници на възраст от 7 до 80 години се включват във фолклорния събор. Игнажден, Бъдни вечер, Коледа, Васильовден , Йордановден, Ивановден, Бабинден, Ладуване, Атанасовден, Петльовден са част от представяните зимни обичаи на сцената на село Мечкарево.
Основно съставите са от читалищата по селата и в тях участниците в повечето случаи са в напреднала възраст. Не така обаче стоят нещата при коледарската група на село Самуилово. Те са млади и имат желание да продължат традициите.
"Коледуването е все пак за ергени, не е за женени хора. Повечето са възрастни хора. Ние сме най-младите."
"Цялостната подготовка започваме от ноември месец, за да можем да сме готови изцяло."
"Всяка година си добавяме нови песни и старите си ги репетираме."
След коледарите срещнахме камила, но не истинска, а такава която на Васильовден заедно със сурвакарите влиза в домовете на хората.
Етнологът и председател на журито, което оценя съставите доц.д-р Владимир Демирев коментира представянето на самодейците.
"Впечатлението ми до тук е едно богато представяне, разнообразно. Почти целия зимен цикъл е обхванат в програмата. Колективите са успели до голяма степен да покажат, да възпроизведат това, което са наследили от своите предци."
"Целта на този събор е да се запазят традициите и обичаите, които са нашата културно-историческа същност. Обикновено се пресъздават празниците от зимната обредност, които обхващат тези от християнския календар - от Игнажден до Бабинден. Пресъздаването осъществява верижната връзка между поколенията и по този начин се запазват културните ценности.", коментира секретарят на местното читалище Маринета Кирова.
Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...