Основната критика на общинските съветници от БСП беше, че няма достатъчно голяма прозрачност по изготвянето на проекта за бюджета. Като пример те посочиха раздела за приходите. Увеличението на приходите се дължи на завишените данъци на автомобилите, както и от продажбата на общинско имущество, обясни Живко Господинов от БСП. „Липсата на данни за недвижимите имоти на територията на общината, за приложените данъчни облекчения при определяне на данък сгради и такса за битови отпадъци за какви имоти са приложени, не дава възможност да преценим как е разпределена данъчната тежест“, посочи Господинов. Според БСП трябва да се предвидят в бюджета мерки за подобряване на условията за икономическо развитие и такива за насърчаване на малкия и средния бизнес. „Липсват мерки и не са предвидени средства за подпомагане на млади семейства с малки деца. Отново за капиталови разходи са предвидени средства, чиито размер им отрежда второ място в разходната част на бюджета. Отново при разработката му не е дадена пълна и поименна информация за всеки обект. Това ни лишава от възможността за преценка на целесъобразността за включването им в програмата“, посочи Господинов. Според БСП в бюджета няма ясни цели и приоритети, който не осигурява развитие в нито един икономически сектор.
Христо Панайотов от БСП посочи, че в приходната част на бюджета е заложен нов кредит на Общината в размер на близо 15 млн лв. Той допълни, че са заложени средства за проекти, които няма да генерират приходи, чрез които да бъдат изплатени тези задължения. Панайотов посочи и няколко примера. „Лодкостоянка – над 2 млн. лв., атрактивна туристическа дестинация – над 4 млн. лв. от фонда, Дом на Нефтохимика – над 3 млн. лв от фонда, реконструкция на Немското училище – 4 млн. лв., Младежки център в ж.к. „Меден рудник“ – 1 млн. лв., Център по генетика – 3 млн. лв., електробуси – над 2 млн. лв. Всичко това е с кредити. Притеснявам се, че за 2019 г. издръжката на басейна е с 200 000 лв. повече от приходите, които генерира той. Да не говорим и за кредита, който трябва да се връща за неговото построяване“, посочи общинският съветник.
Кредити в буквалния смисъл Община Бургас няма, посочи зам. кметът по бюджет и финанси Красимир Стойчев. Той поясни, че се позлват финансови инструменти, за да може да се усвояват европейски средства. „Дори и да ги наречем „дългове“, те непрекъснато намаляват. Относно записания дълг от 15 млн. лв. Това е изискване от Министерството на финансите – задължително е да включим нашето намерение, ако поемаме такъв дълг, но това не означава, че ще го вземем“, поясни той. Стойчев посочи, че относно развитието на бизнеса, трябва да се отчете капиталовата програма. „Тя е близо 34 млн. лв. Това не е ли бизнес? Това е работа на строителни фирми и на обекти. Всичко това живее в града“, каза зам.-кметът.
Бюджетът на Община Бургас всъщност е създаден от самите граждани, посочи кметът Димитър Николов. Опитали сме се да помогнем и да осигурим средства и за дейности, за които Общината и по закон не е ангажирана и не е длъжна, допълни той. Кметът отговори и на критиките за това, че спортните бази в Бургас не генерират приходи. „Например новия плувен басейн в Бургас, ние не сме го създавали, за да печелим. Ние искахме този басейн да бъде храм на плувните спортове за нашия регион. В него да се коват медали. С него да се борим със свръхзатлъстяването на децата. Чрез него да създадем база и самочувствие за бургаската спортна общественост. Общинският съвет може с едно решение да накарате този плувен комплекс да бъде на печалба. Ако завишим свободното ползване на басейна от предприятия и по отделно, редуцираме ползването му от 16-те плувни клуба и завишим тарифите, които плащат всички ползватели на този басейн“, посочи кметът. Той допълни, че не всички дейности в Бургас трябва да се измерват с пари, освен капиталовите и инвестиционни проекти. „Има дейности, към които ние носим отговорност като граждани и се опитваме да отговорим именно на тези нужди“, обясни Николов.
Максималната месечна стойност на ваучерите за храна да се увеличи от 200 на 300 лева предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери. Предложението идва от работодатели и служители и вече е внесено в парламента. По този начин ще се запази покупателната способност на българските служители и работници, посочи Таня Обущарова от сдружението и се..
Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за ремонт за повече от месец. Там ще се извършват ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Затова и о т 10:30 часа днес /7 февруари/ до 14 март се затваря за движение на автомобили участъкът от ул. „Цар Самуил“ до ул. „Христо Фотев“. Там ще бъде въведена временна..
Намерено е финансиране за пречиствателна станция и изграждане на канализация в Българово. Изградената до момента канализация там обхваща само част от града, информират от Община Бургас. Оттам напомнят, че Българово е вторият град в общината, но все още няма своя пречиствателна станция. Изграждането на канализацията започна още..
Над 170 безработни се включиха в организираните от Агенцията по заетостта трудови борси в Ямбол. В момента в региона се отчита най- високата за сезона безработица. Стълпотворение от безработни очакваха представителите на 16- те работодателски фирми, които се се включиха в борсите: „За работа чакаме, имам осми клас. Мога да работя в заводи, да..
Плакет за заслуги към общината получиха Радостин и Мартин, които спасиха общинския пазар в Поморие от изгаряне. Днес кметът Иван Алексиев награди младежите. Той ще внесе в Общински съвет и докладна записка, с която ще предложи осигуряването на парична награда за смелата постъпка на двете момчета. Полицията в Поморие задържа мъж за палежа на..
Бургас отбеляза 147 години от своето освобождение с празничен ритуал по полагане на венци и цветя, изложба и фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година в града влиза „летящият отряд“ на полковник Александър Лермонтов и така се слага край на османското иго, продължило пет века. Под звуците на националния химн и в присъствието на..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за решаването..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и..
Основен ремонт на фонтана и градинката на бургаския булевард "Демокрация" срещу Трета полоклиника предвижда общината. На сайта на администрацията..