Страхът и паниката във връзка с разпространението на коронавируса, се създава излишно не само в България, но и по света. Това смята експертът по инфекциозни болести - доц. д-р Цветан Велинов. Той влиза в ръководството на регионалния щаб за предотвратяване разпространението на вируса в страната. Според него, този вирус е с клинична картина подобна на другите остри респираторни заболявания, но протича много по-леко от един сезонен грип.
„При млади хора до 40 години, с непрегнат имунитет, смъртността е под 1%. Рискови са пациентите, които са над 70 години, които са с придружаващи заболявания. Но те са рискови за всяко едно вирусно заболяване. Именно затова, преди есента се препоръчва при такива хора да се правят ваксини срещу грип, защото има риск при тях. Но дори при тях, смъртността е под 2%.“, категоричен е доц. Велинов.
Във връзка с информацията, че профилактично трябва да се пие витамин D, специалистът коментира, че той е мастноразтворим витамин, който доказано помага на имунната система.
„Витамин D обаче не трябва да се пие без препоръка на личния лекар и без да се проверят нивата на витамина. Той може да се отлага в различните органи и системи и да доведе до хипервитаминоза, която да има неприятни последици.“
Д-р Велинов информира, че всяка седмица в България се регистрират между 5 и 6 хиляди случая на остри респираторни заболявания. Такава е заболеваемостта всеки есенно-зимен сезон от години наред.
Подробностите чуйте в звуковия файл под снимката
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални..