Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отворените възможности на Цвета Делчева

Единак съм в литературата, споделя поетесата,удостоена с голямата награда на името на Христо Фотев



Смисълът на литературната награда е да легитимира автора и да създава настроение за писане. Това заяви за БНР-Бургас носителят на голямата награда от Националния литературен конкурс „Христо Фотев“ Цвета Делчева. Тя бе отличена за книгата си „Отворени възможности“. За първи път в историята на конкурса церемонията бе символична и излъчена онлайн заради пандемията. Делчева сподели:

"Аз също се надявам, че Христо Фотев одобрява този избор от небето и се опитвам да се държа достойно по неговите стандарти. Най-хубавото, което може да ми се случи е този конкурс да доведе до интерес към книгата ми. Това е книга, зад която аз лично стоя без никакви съмнения. Наричам я "книгата на живота ми", доколкото в нея са събрани стихове, писани повече от 40 години и в едно развитие, каквато е човешката съдба и литературната история в същото време, съм се опитала да обхвана всичко това, което ми е било дадено да напиша в едно свое собствено стихотворение."

Тя е поет с деликатно, но незаобиколимо присъствие в съвременната българска литература. Това за авторката на "Отворени възможности" казва писателят Георги Господинов. Самата тя се определя като единак в литературата.

Цвета Делчева е автор и на два романа -,„Реконструкция“ и „Скъпи непознати“, а в момента пише трети. Той е озаглавен "Цяло тяло" и изследва темата за това до каква степен тялото е предопределящо за съдбата, за това, което ни се случва и за начина по който завършваме живота си.

Делчева е родена в Панагюрище. След 1980 година живее в София, а след това за известно време в Брюксел и Виена.  Работила е като редактор в различни издания, като юрист в държавната администрация и частни фирми. Автор е на поетичните книги: „По нишката тънка“ (1985), включена в антологията „Общежитие“ на изд. „Народна младеж“; „Отвъд предела“ (1992), изд. „Пан“; „Изрядна нощ“ (1995), изд. „Свободно поетическо общество“; „Слънцето си е на мястото“ (2000), изд. „Аквариум Средиземноморие“; „За градовете и нещата“ (2004), изд. „Стигмати“; „Краят на лятото, вечността“ (2006), изд. „Стигмати“. Книгата „За градовете и нещата“ е преведена от Георги Ангелов и издадена на френски език – „Des villes et des choses“ (2006), изд. „Bénévent”, Ница-Париж, а „Краят на лятото, вечността“ е преведена от Габи Тийман и издадена на немски език – „Ende des Sommers, Ewigkeit“, изд. „Garamond“, Виена.

Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

Представят филм за Антарктида и проф. Пимпирев

Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да  представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..

публикувано на 24.11.24 в 08:23
Недялко Йорданов

Съветници гласуват да дадат ли 20 000 лева за 85-годишнината на Недялко Йорданов

Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца.  На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..

публикувано на 23.11.24 в 14:10

Вердиевият шедьовър „Трубадур“ ще бъде представен на бургаска сцена

На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур".  Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето.  Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..

публикувано на 23.11.24 в 12:00

Тромпетистът Георги Грозев ще свири на Сливенска сцена тази вечер

Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“.  Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов.  Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента.  Младият музикант гостува по покана на..

публикувано на 22.11.24 в 16:31

Димитър Маринов: Бургас е първото място, в което представям книгите си, дължа това на града и прекрасните му хора

Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас.  Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..

публикувано на 22.11.24 в 13:16

Никулден на "Ченгене скеле" - базар, рибен курбан и специални гости

И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" .  Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..

публикувано на 22.11.24 в 13:03

В Обзор започва изграждането на Археологически музей

В Обзор ще има археологически музей.  Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни  помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..

публикувано на 22.11.24 в 12:29