Мярката е положителна, коментира депутатът от БСП и председател на комисията по икономическа политика Петър Кънев. Особено належащи са подобни действия в тази критична ситуация:
„Да се намери балансът докъде веригите могат да отстъпват монополното си положение и докъде на българския бизнес също трябва да му се помогне. Когато целият свят е потънал в извънредно положение, когато се касае за оцеляването на цели икономики, нямам никакви притеснения, че в рамките на няколко месеца някой ще бъде дискриминиран, за сметка на други. В момента, когато си забранил на седем милиона да излизат от домовете си, не виждам голяма драма в това, че ще наредиш на няколко големи вериги да изпълняват определени функции“
Основният въпрос стои пред продажбата на зеленчуци и плодове, коментира Петър Кънев. Той посочи, че ситуацията, в която големи вериги поставяха неизпълними условия пред производителите, вече е сравнително нормализирана.
От Сдружението за модерна търговия, в което членуват и най-големите вериги, отговориха в своя позиция, публикувана на страницата им, че това постановление е неработещо. Това, според тях, няма да увеличи българската продукция, а неясният му текст ще създаде предпоставки за корупция. В позицията си, те индиректно обвиняват земеделския министър Десислава Танева в лобизъм. Ето и част от текста:
„Ние не носим отговорност за проблемите в селското стопанство, трупани с години – 11 млрд. лв. от европейските фондове са отишли в няколко джоба вместо за обединяване и подпомагане на малките производители. Българско сурово мляко за 90% от пазара в България няма - ще продават на потребителите продукти със сухо или вносно мляко на каквито си искат цени при гарантирани с постановление 90% техни продукти на рафта – ето това е господстващо положение, основано на липсваща в България суровина. Нека журналистите поразровят в полза на чий джоб. И веригите няма да могат да спрат това негарантирано и занижено качество да стигне до потребителите, защото постановлението ни задължава да го продаваме. Чий интерес защитава в млечния сектор министър Танева? На малките фермери или на някой голям олигарх?“, се казва в позицията.
А какво смятат самите производители?
Изискванията на търговските вериги са много високи и ние не можем да ги покрием, посочи зеленчукопроизводителят Николай Недялков.
„Ние сме станали толкова малки, че не можем да отговорим на изискванията на търговските вериги като количество, ритмичност на доставките и най-вече като цена. Това, което произвеждам в момента, го правя с моето семейство в малки мащаби. Търговските вериги искат цена, която да е под тяхната, която е дъмпингова. Никой не гледа какви са доматите. Идват отнякъде някакви стоки на пълна безценица от много години. Консумираме зеленчуци, произведени в други държави“, обясни той.
Не работя с големите вериги и не искам да имам нищо общо с тях. Това коментира Румен Люцканов, председател на Асоциацията на животновъдите в Странджа.
„Условията, които поставят на животновъди, а и на търговци, са просто отвратителни. „Ще ви платим, когато го продадем, въобще – ако го продадем. Ако не го продадем – идвайте и си го взимайте и си гледайте работата“. Има колеги, които се бяха хванали на това хоро, но не изкараха много и приключиха работа с големите вериги. И, в общи линии, това са условия, които, ако искаш да ги изпълниш, трябва да си идиот. Но много хора се хващат на това хоро, не зная кое не разбират“, казва Люцканов.
От тази задължителна мярка няма смисъл, защото веригите ще отговорят, че производителите не искат да работят с тях, смята Румен Люцканов.
Мярката, с която се задължават веригите да продават местна продукция е добра, но закъсняла. Това коментира Михаил Михайлов, собственик на мандра в с. Драчево. Той работи с две български вериги и отчасти е доволен от условията, но има и забележки:
„Моите продукти, които претендирам, че са качествени, по БДС, с рецепти, които са се ползвали от много години, се поставят на щанда с други продукти. Които са лъскави, но са с разни примеси като млекозаместители, като оцветители, антибиотици… И всичко, което води до поевтиняване на продукцията. Но не и здравословна храна“, казва той.
Плащането на продукцията е регулярно, спрямо мен, добави Михаил Михайлов.
Дали мярката ще сработи ще се види в скоро време. Спорен е моментът дали с ограничения и разпоредителен режим ще успеем да възродим търсенето на българската пред по-евтината, но далеч не толкова качествената вносна стока.
Подробности можете да чуете в прикачените файлове.Рекордните 20 медала - 3 златни и 17 сребърни получиха български вина от сорта Совиньон блан на престижното световно състезание Concours Mondial de Bruxelles (CMB), което се проведе от 11 до 13 април в Бургас. Отличията са спечелени в конкуренция между над 1000 мостри от 26 държави, оценени от 60-членно международно жури. Дегустациите се извършваха..
Жители на Дюлево, Дебелт, Светлина и Суходол отново призоваха Общинския съвет в Средец да не е пасивен и да застане зад исканията им против изграждането на соларен парк до селищата им. Сдружение "За чиста природа - Дюлево": Отменете решението за соларен парк Протест срещу изграждането на фотоволтаичен парк в Дюлево "Това ще убие..
Царево получи приз за дестинация за ваканционни имоти у нас за 2025 година. Наградата прие кметът Марин Киров на специална церемония на Българските туристически награди в София. Наградите се връчват от списание “Гранд хотели” в партньорство с Министерство на туризма по време на конференцията “Българските дестинации за българските туристи”, на..
Премиерът Росен Желязков е на посещение в Бургас. Той ще присъства на официална церемония по повод приключването на проекта "REBIRTH28" за изграждането на ново дълбоководно корабно място на пристанище "Запад". Целта на проекта е терминал "Запад" да стане достъпен за големи кораби и контейнеровози с газене до 15 метра. С близо 180 млн. евро..
Близо 30 милиона лева е финансовата рамка на проектобюджета на община Сунгурларе за тази година. Средствата са приблизително толкова, колкото са били и миналата 2024, обясни за БНР Бургас кметът Димитър Гавазов. Бързо след като обявиха националния бюджет, сглобихме и общинския, уточни той. В строителната програма основно е заложено..
56 430 852 е приходната част на бюджета на община Поморие, който кмета Иван Алексиев представи. 31.5 млн. лв. ще получи общината от държавата. От тях 130 хил. са предвидени за зимно почистване, капиталовите разходи са 1.6 млн. лв . 25 млн. лв са собствените приходи на общината."Това е бюджет, в който сме залегнали всички сфери на обществения живот...
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..
Жители на Дюлево, Дебелт, Светлина и Суходол отново призоваха Общинския съвет в Средец да не е пасивен и да застане зад исканията им против..
Премиерът Росен Желязков е на посещение в Бургас. Той ще присъства на официална церемония по повод приключването на проекта "REBIRTH28" за изграждането на..
56 430 852 е приходната част на бюджета на община Поморие, който кмета Иван Алексиев представи. 31.5 млн. лв. ще получи общината от държавата. От тях..