В училището в село Мъглен учат 143 деца, част от турския и част от ромския етнос. Веднага след като остават вкъщи започва организирането на учебните платформи за онлайн обучението. Перипетиите не са малко, но резултатът е налице, разказва директорът Зорка Петкова и допълва:
"По телефон, по месинджър приканваха, изпращаха снимки как да се инсталира програмата. Наистина много беше изморително. Но във всички класове, по всички предмети бяха създадени екипи"
46 от децата обаче не успяват да се включат във виртуалните уроци, заедно със своите съученици. Нямат устройства, нито интернет.
"Училището обучава изцяло деца белингви - 60% са от ромския етнос а останалите - от турския. Така или иначе успяхме 30% от ромите да обхванем и остават по-малко от още 30% . За тях колегите изготвят ежедневно работни листи, които се принтират ежедневно и се разнасят по домовете от образователния медиатор, назначен по проект", казва Петкова.
Нещата обаче не са оставени така. Директорът подхваща инициативата за дарения за закупуване на таблети. И първите вече са осигурени.
"Вече сме закупил четири, очакваме още 8 таблета. Освен това очакваме да пристигнат заявените СИМ карти, ние заявихме 24 с предплатен интерет, които ще заплатим от бюджета на училището".
Зорка Петкова признава, че въпреки всичко сторено, е възможно да има леко изоставане в усвояването на учебния материал:
"Безспорно ще има. Защото процесът се случва динамично. В началото започнахме с упражнения на стари знания, постепенно пристъпихме към нови знания. А от миналата седмица започнахме изпитване в онлайн среда. Надяваме се да се справим и с тази задача. Знаете ли, с какво желание децата искат да се завърнат в училище".
Дори и това да не стане съвсем скоро, все повече деца от селата Мъглен Черна могила ще имат достъп до новите технологии, благодарение на своите учители и техния директор.
Повече чуйте в звуковия файл:До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..
Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..
Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици. Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..
Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) в Бургас представиха свои проекти, свързани със софтуерен продукт. Проектите са резултат от тяхната работа в производствена среда, а чрез този продукт ще помогнат за правилното професионално развитие на своите съученици. Единайстокласниците бяха запознати..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският..