Някои хора имат умението да преследват упорито мечтите си, други бавно изминават този път, а трети като Ива Гавраилова плуват към тях. Тя е име,познато на много деца и родители като учител в детска градина и треньор по плуване. Ива, обаче, има в професионалната си биография и още две специалности- кинезитерапевт и магистър по адаптираната физическа активност. Тя работи лятото като спасител, включва се в плувни маратони, а отскоро се отдава на друга кауза- да работи с деца с увреждания, за които плуването се оказва добра терапия. Самата Гавраилова е категорична ,че за нея този спорт е здраве, удоволствие и начин на живот:
Плуването присъства в живота ми от детска възраст и роля за това има моето спортно семейство. Баща ми, Славчо Каменов, е треньор по плуване с голям професионален стаж и помогнал за създаването на много национални състезатели.Смятам,че да си учител или треньор е призвание,защото основно работиш с деца и трябва на първо място да бъдеш тяхното вдъхновение, за да последват идеите ти. В моя случай е именно така,баща ми със своя пример е дал основата на любовта ми към спорта и неговото полезно действие. Затова и сега, на тази възраст, продължавам със състезателната си дейност. Хобито е и моята професия. Щастлива съм,че по този начин мога да бъда полезна. Работата за мен е удоволствие.Обучението по плуване започва в басейна,но може да бъде начало и на други предизвикателства, например плуването в открити води, а ние имаме възможност за това. Аз миналото лято участвах в благотворителен маратон от о-в „Света Анастасия“ до Росенец. Целта бе събирането на средства за възстановяването онкоболни жени. Това означава,че плуването, а и като цяло спортът, могат да бъдат в подкрепа на дадена кауза и събиране на средства за това. То е и възможност за пътуване,нови приятелства и разбира се,създаване на дисциплина и взаимопомощ.
Бургас има традиции в плуването и водните спортове, обяснява Ива Гавраилова. Това важи както за децатата,така за възрастни. Тя е благодарна на помощта на Общината и активни хора, които са ангажирани в областта на спорта, като Веселина Деведжиева,началник на отдел „Спорт“, които подкрепят развитието на плуването в града. През летните месеци Ива е спасител. За нея е удоволствие и естествено продължение на това, което обича:
Голямата лятна ваканция на учителите и това,че живея до морето, ми дават тази възможност.Освен това,по този начин съчетавам обучението по плуване в летния сезон и използвам активно почивката си за нещо полезно и много интересно.
Ива споделя, че не е спирала да плува. Но е избрала по-късно, това да е част от професионалния й път. Започнала е като кинезитерапевт, който подготвя и програми по лечебна гимнастика на хора с различни заболявания. На повечето им бяха препоръчали и да плуват,като съпътстващо лечение. Постепенно стигнах до идеята,че мога да използвам опита,знанията ми в сферата на плуването и кинезитерапията и да ги съчетая в едно, казва треньорът. Така създадох страницата ми „ПЛУВАНЕ И КИНЕЗИТЕРАПИЯ С ИВА“. Разбира се, това стана факт и с хора,които повярваха в мен и идеята ми, и ме подкрепиха и помогнаха.Занимаваме се с баща ми с обучение на деца по плуване, водна рехабилитация и отскоро имаме и група за обучение на възрастни по плуване.Целта на занятията е да съчетая и покажа от една страна полезното действие на плуването върху организма на човек,практикуващ го за здраве, а от друга ползите като съпътстващо лечение и по-бързото възстановяване при дадено заболяване. Изключително полезно и благоприятно въздействие оказва водата на децата с увреждания, подчертава Ива Гавраилова:
За всички хора с увреждания е полезно прилагането на т.нар. водна рехабилитация,където лечебната гимнастика за раздвижването на стави и мускули се прилага във водна среда. По този начин се елиминира тежестта на тялото и потопени във вода усещат само 10 процента от теглото си.От своя страна плътността на водата е 12 пъти повече от въздуха,което изисква повече усилия от страна на мускулите и това прави работата им много по-ефективна.Голяма част от тях са със затруднени движения по различни причини, заради заболяването им и затова рехабилитацията във водата би довело до по-бързото раздвижване и подобряване на състоянието им.За съжаление, в Бургас няма достатъчно материална база и необходими специалисти, за да бъдат включени колкото се може повече от тези деца.Аз самата на този етап нямам физическата възможност и време да се занимавам с по-голям брой деца и да обхвана повече заболявания,тъй като за по-голямата част от тях ще е необходимо индивидуално занимание. Затова за момента сме се спрели само на деца с гръбначни изкривявания/кифози и сколиози/ ,които се оказва,че са един голям процент от подрастващите ,децата с астма, деца с наднормено тегло, деформации на гръдния кош и след травми на опорно-двигателния апарат.Всички тези заболявания позволяват групови занимания.
Плуването оказва положително влияние върху цялостното състояние на тези деца, твърди треньорът и подчертава, че се изгражда и правилна стойка.Стремя се да има създам навика да бъдат физически активни през целия живот. Като лична кауза съм поела заниманията с едно дете, разказа Ива:
Това е шестгодишният Боби от Бургас. Той е с диагноза диплегия.Въпреки трудното му придвижване, във водата той се чувства много добре. Влизам в басейна с него.Той вече е достатъчно самостоятелен и придобива все повече плувни навици и умения.Има голям напредък във възстановяването си, заради рехабилитацията, която провежда от самото начало на заболяването.Създадена е страница и фейсбук „Шанс за Боби“ , където може да се видят подробности от всички,които решат,че може да помогнат с нещо.
Извънредното положение спира засега заниманията в басейна. Според Ива Гавраилова, то предлага едно ново предизвикателство за всички нас. Тя е убедена, че трябва да променим начина си на живот и да се научим да бъдем търпеливи, да се приспособим към новите условия на живот. Това за нея е нов дневен режим, време за нещо,което ни кара да се чувстваме добре, а защо не и нещо ново,дълго отлагано поради липса на свободно време.Ива спортува на открито, бяга, кара колело и вкъщи прави упражнения. За децата с увреждания обаче и категорична:
Извънредното положение е истинско изпитание за такива деца и техните родители,защото трябва сами да провеждат рехабилитацията си.Това, за да е ефективно, трябва да става само от специалистите,а онлайн няма как да се случи.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Със символична „първа копка“ днес в Средец беше даден старт на проекта за нов Дом за стари хора, който предвижда както ново строителство, така и реконструкция на съществуващи сгради. Домът ще осигурява грижа за общо 45 потребители и ще бъде оборудван с ново обзавеждане и фотоволтаична система за собствено потребление. На събитието присъстваха..
Строителните дейности по третокласния път между Росен и Ясна поляна са временно преустановени поради обилни валежи и снеговалеж през зимата, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Оттам уверяват, че при подобряване на метеорологичните условия ремонтът ще продължи и забавянето няма да повлияе на крайния срок за..
Мъже от доброволния отряд на Община Болярово бяха обучени как да реагират при горски пожари по време на Деня на отворените врати в противопожарния участък в града. Те получиха указания за безопасност, екипировка, основни тактики за гасене и поведение на терен, с цел по-добра подготовка при бъдещи инциденти. Главен инспектор Николай Георгиев, началник..
Много млади хора се насочват към по-добре платени професии, дори когато те не съвпадат с мечтите им, показва дискусията на трудовата борса в Бургас. Основен мотив за този избор са възможностите за бърза реализация и финансова стабилност, които често липсват при желаната от тях кариера. В Международния младежки център се проведе трудова борса за..
В Бургас започна дезакаризацията и въздушна ларвицидна обработка на зелените площи. Заради дъжда и вятъра през седмицата, предварителният график е бил променен, като в момента се наваксва и се работи, съобщи управителят на "Дезинфекционната станция" Нели Бойчева. Вчера и днес с дрон се обработват терени около Атанасовското езеро. Пръскането срещу..
Съюзът на ландшафтните архитекти в България ще се представи за пръв път с експозиция на националната изложба на цветя „Флора Бургас“, която ще бъде открита на 26 април, съобщиха от регионалното дружество. Ще бъдат представени проекти, отличени в конкурса „Ландшафтен архитект на годината“ от 2020 до 2023 година. По време на 40-то издание на „Флора..
Управителят на дискотека "Пулс" в Кочани почина в болница в Литва, където беше на лечение, предадоха местни медии. Той е 60-ата жертва на пожара в клуба на 16 март. По време на концерта управителят е работел като барман. Към момента 90 от пострадалите остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно.
Жители на кварталите Долно Езерово и Лозово започнаха подписка с искане за основен ремонт и разширение на пътя от Долно Езерово до Бургас . Според..
Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти...
Инж. Румяна Цвяткова вече не е директор на Природен парк „Странджа“. От 1 април тя е освободена от поста по взаимно съгласие. Инж. Цвяткова не коментира..