Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Диана Апостолова:

Увеличават се паник атаките заради социалната изолация

След Ковид-19 ще се върнем към основни ценности, които бяхме загубили като взаимопомощ и състрадание, смята специалистът



Увеличават се паник атаките и тревожните състояние вследствие социалната изолация в условията на пандемия, каза за БНР-Бургас психологът Диана Апостолова. Тя работи към  Центъра за социална рехабилитация и интеграция и е един от тримата психолози, които дават консултации на горещите телефони за подкрепа към община Поморие.  Дели постъпилите обаждания на два вида:

"Първите са с изключително голяма тревожност, която искат да споделят с нас, защото много се страхуват. В момента са изключително натоварени психически, защото техният страх е свързан с това да не се заразят, да не умрат, както и с техните близки да не се случи това. Чувстват се натоварени психически, трудно им е да се успокоят и търсят помощ."

Другата голяма категория хора, които са стресирани и проявяват симптоми на депресия, това са младите в активна възраст, които са загубили работата си, нямат финансови резерви и не виждат перспектива вследствие кризата с Ковид -19.
Паник атаките са се увеличили при хората над 65-годишна възраст. Те търсят Спешна помощ и се озовават в болница, мислейки си, че имат коронавирус. Как да познаем симптомите на паник атаката посочва Диана Апостолова:

"Представете си, че както си вървите по улицата срещу вас застане лъв, който изреве. Какво ще се случи с нас-изпотяване, сърцебиене, задух. Мислим си, че умираме, не можем да овладеем емоциите си, не можем да се съхраним и телесно."

Психологът съветва преди да потърсим медицинска помощ да се опитаме да се овладеем чрез регулиране на дишането. Другата "хитрост" е да ангажираме ума в справянето със ситуацията. Релаксацията, медитацията, хобита като градинарство, четене на книги също са полезни за поставения в стрес организъм. 
Според психолога след кризата с Ковид-19 ще излезем по-силни и ще станем алтруисти. Ще се върнем към основни ценности, каквито бяхме загубили като взаимопомощ и състрадание, а осъзнаването на нашата смъртност може да е полезно за да започнем да водим по-здравословен начин на живот, убедена е Апостолова. 

Чуйте повече в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37

От сряда отпадат противоепидемичните мерки в Сливенска област

От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция в Сливен, след заседание на Областния оперативен щаб.  Понижената заболеваемост е причината да отпаднат..

публикувано на 10.02.25 в 15:11
Снимката е илюстративна

Проверени са 36 козметични салона в Бургаско заради пострадалите с ботулинов токсин

36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното министерство във връзка със случаите на пострадали жени след поставяне на ботулинов токсин. Издадено е едно предписание за премахването на апарат в един от обектите.  В нито един от проверените до..

публикувано на 10.02.25 в 13:40

УМБАЛ Бургас оборудва неврохирургичната операционна с нова апаратура

Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар. С-рамо.   Стойността е близо 1 300 000 лева, а средствата са осигурени чрез защитен проект на УМБАЛ Бургас пред Министерството на здравеопазването. И двата уреда заменят стари и дълго използвани..

публикувано на 10.02.25 в 10:56

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00