Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Издателят Божана Апостолова:

Закъсняха с ДДС-то на книгата, но все пак благодарим!

Книжният пазар ще е по-достъпен за читателите, а писателите с по-големи хонорари, ако стъпката стане факт

Снимка: личен архив


Намаляването на данък добавена стойност върху книгите ще е от решаващо значение за книжния сектор, който отбелязва спад заради извънредното положение между 50 и 70%. Това се посочва в отворено писмо на Асоциация „Българска книга“, която обединява над 130 издателства и книжни търговци по повод предложението на премиера ДДС на книгите да падне от 20 на 9%.

"Обмисляме го от много време, чакахме и ние подходящ момент, сега имаме прецедент с хотелите да го вкараме и за книгите", призна Бойко Борисов по-рано през седмицата. По-ниската ставка ще е за постоянно. Искането за по-малка финансова тежест върху книгите се появява периодично в медии и петиции, но бе парирано от няколко правителства. 

Един от водещите издатели у нас Божана Апостолова е сред основните радели на каузата. През 2015 година тя изпрати отворено писмо до премиера Бойко Борисов с апел по темата. Книгата ще стане по-достъпна за читателите, а писателите ще могат да получават по-големи хонорари, ако се намали ДДС-то на книгата, смята  Апостолова:


"Правителството закъсня, но въпреки това поне аз съм особено благодарна, че за 10 години управление Бойко Борисов прозря голямата истина, че бездуховен народ е стадо овце. Какво се получаваше досега? При мен идват 7-8 ръкописа на ден, желано издателство сме. Трябва да ги прочетеш, да отделиш добрите от тях, да вземеш рецензент, редактор. Ръкописът има много работа и разходи докато стане добър. Ако една книга струва 20 лева, от тях 40%, близо половината взима разпространителят, а не професионалистът, който прави книгата! Отделно 20% ДДС, стават 60%, 20% на автора, който е лицето на това издателство и 20% остават за художник, за редактор, хартия, плаки, мастило, отпечатване и подвързване, т.е. за издателя нищо не остава."

Относно коментарите на колегите си от бранша, че и този път в последния момент може да има обрат, Апостолова добави:

"Никога не са ни лъгали по темата, нито са обещавали. Откакто е Бойко Борисов, а те станаха доста мандати, винаги е казвал-не мога да мисля сега затова. Това е въпрос на приоритет, на вътрешно убеждение за твоя народ кое е важно-духовността или само дебелото черво."

Тя призова колегите си да имат повече вяра в благоприятната развръзка.  Положителното решение би било изключително добър дар за 24 май към всички хора на словото, добавя Апостолова. Тя води успешно няколко десетилетия издателска къща "Жанет 45", под чийто щемпел излизат автори като Георги Господинов, Милен Русков, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и много други, които очертават лицето на съвременната българска литература. Сред множеството награди, на които е носител Апостолова за принос към развитието на българската култура, са  „Златно перо“ (2007) на Министерство на културата и орден „Кирил и Методий“ огърлие (2011).

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български музиканти със световна премиера на албум в Германия

Български музиканти с премиера в Германия на най-пълната правена досега в света дискография с произведенията на Клод Дебюди, писани за клавирни дуа. Вече 30 години Аглика Генова и Любен Димитров свирят по най-елитните сцени и изнасят концерти с класическа музика, създават богата дискография и преподават.    „Това е една цяла трилогия, като..

обновено на 11.05.25 в 13:36

"За хвърчащите хора"-литература на крилете на младостта

Новият брой на младежкото литературно списание „За хвърчащите хора“ представихме в ефира на БНР -Бургас. Уникалното издание е на Клуба по творческо писане към Центъра за млади таланти в Бургас с ръководител д-р Добрина Топалова, създаден с подкрепата на Фондация "Шанс за децата и природата на България". Преди дни списанието направи своята..

обновено на 11.05.25 в 10:34

От 13 до 14 часа слушайте в ефира на БНР Бургас конкурса ""С песните на Тома Янчев"

В  Росен започна  третото издание на националния конкурс за странджанска песен "С песните на Тома Янчев". Организатори са Община Созопол, Тракийско дружество "Странджа" - Бургас и НЧ "Ангел Величков-1902" - с. Росен. Заради очакваните валежи, събитието се провежда в читалището, а не на площада. Над 200 участници ще запеят песните на известния..

публикувано на 10.05.25 в 12:32

Голямата награда от литературния конкурс "Петя Дубарова" отиде във Варна (ВИДЕО)

Симеон Иванов от Варна е носителят на Голямата награда от Националния литературен конкурс "Петя Дубарова". Церемонията от 28-ото издание се състоя тази вечер в Морското казино на Бургас. Симеон е на 18 години, ученик от ГПЧЕ "Йоан Екзарх". Той е част от литературния клуб "Касталия" при ЦПЛР-Варна с ръководител Магдалена Маркова. Отличен бе и с първото..

публикувано на 09.05.25 в 21:00

Мариус Куркински гостува в Бургас с постановката си "Мъжът на жена ми"

Мариус Куркински гостува в Бургас с постановката си "Мъжът на жена ми", която  сериозните неща от живота са погледнати от смешната им страна. Това е разказ за оцеляването на една жена, изоставена още като дете. Главната женска роля е поверена на Мария Сапунджиева, а в ролите на мъжете, които се борят за любовта й, се превъплъщават  познатият ни от „Под..

обновено на 09.05.25 в 15:08

Бургаски поетеси с престижни международни награди

Бургаските поетеси Наталия Недялкова и Роза Боянова бяха удостоени с престижни литературни награди.  Отличието на Наталия Недялкова идва от Германия, където тя е удостоена с втора награда в Литературния конкурс за авторско художествено майсторство на българите в Хамбург със значително обществено значение. Наградата е за поетичната книга..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

Девета симфония от Бетовен ще бъде изпълнена в Деня на Европа

Бургаската опера ще представи симфоничен концерт посветен на Деня на Европа днес. В него ще бъде изпълнена  Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен за солисти, хор и оркестър в ре минор, оп. 125.  Тя е определяна като един от шедьоврите на Бетовен и една от най-значимите композиции в музикалната история, съобщи сопраното Мария Цветкова..

обновено на 09.05.25 в 10:21