Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

120 ценни издания показва документална изложба в Сливен

 В навечерието на 24-ти май в централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен бе открита документална изложба, включваща над 120 ценни издания от нейните фондове, чрез които се проследяват най-важните моменти в развитието на българската книжовност.

Значително място в изложбата е отделено на издания разкриващи по-важни събития в живота на Кирил и Методий. Представена е най-старата българска азбука – глаголицата, създадена около 855г. от Константин-Кирил Философ, с която се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на двамата братя, които превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги за популяризиране на християнството и така полагат основите на старобългарския литературен език. Представени са и издания разкриващи дейността на техните ученици Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава, които, идвайки в България, намират подкрепа за своето дело от българския цар Борис I. В изложбата са експонирани материали, представящи фрагменти от книги,писани на глаголица и кирилица и в по-късните векове.

 Посетителите могат да видят уникално фототипно издание на прочутата „Хронография” на Константин Манасий, съвместно издание на гръцкото издателство „Милитос” и Ватиканската апостолическа библиотека, написана в мерена реч, на гръцки език, през 12 век, първият исторически текст, преведен на славянски език и днес важен източник за историята на българския народ от появата му на Балканския полуостров, покръстването на българите, книжовността, развитието на България като силна държава и борбата й да се разшири в райони, които са принадлежали на Византийската империя. Интерес представлява и уникалното библиофилско фототипно издание на „Царството на славяните” от Мавро Орбини, оригинала на която е отпечатан през 1601г. в град Пезаро на италиански език и оригиналното й заглавие, в духа на тогавашните традиции, е „Царството на славяните, днес неправилно наричани скиавони (т.е. роби). История от дон Мавро Орбини от Рагуза, абат от Млетския орден, в която се вижда произходът на почти всички народи, говорещи славянски език, с многото и различни войни, които те са водили в Европа, Азия и Африка, напредъкът на техните царства, древната им религия и времето на покръстването им в християнска вяра. И преди всичко се виждат успехите на царете, които някога са властвали в Далмация, Хърватско, Босна, Сърбия, Рашка и България." Най-голямо възхищение заслужава внушението на Орбини, че сърцевината на славянското единство е общото славянско писмо. Дадени са в образци двете славянски азбуки - глаголическата и кирилската, както и наименования на буквите. Тази публикация тогава изиграва ролята на учебник по славянска грамотност. Интересното за тази книга е, че тя получава голямо разпространение и много преводи като през 1722г. книгата е преведена на руски език и отпечатана в Петербург с благословията на император Петър Велики. Именно на руски език през 1761г. я прочита и първият национален български историк - йеромонах Паисий Хилендарски и я ползва като изворов материал при написване на „История славянобългарска”.

Сред експонатите на изложбата може да се види и уникално фототипно издание на първата печатна книга на ново6ългарски език – „Абагар”, издадена през 1651г. от бъдещия католически епископ Филип Станиславов. Изданието съдържа апокрифни молитви и разкази с религиозен характер в разрез с католическите догми. В езика на „Абагар” се вмъкват някои новобългарски елементи. Книгата била предназначена да се носи като амулет „наместо силни мощи”, във вид на свитък, навит около кръста или около лявата ръка. В края е поместено послесловието на автора, който се нарича “епископ на Велика България”.

В изложбата са включени различни издания на „История славянобългарска” на Паисий Хилендарски, „Житие и страдания грешного Софрония” , „Мати Болгария” на Неофит Бозвели. Специално място е отделено на възрожденската книжнина като са представени ценни старопечатни издания от фонда на библиотеката, между които: „Буквар с различни поучения” /1824/ на Петър Берон; „Балгарскитъ кншжницы или на кое словенско племе собственно принадлежи кирилловската азбука?”/1841/ на Васил Априлов; "Писменик" /1853/ и "Пространний буквар за децата, или взаимоучителни таблици"/1860/ на Сава Доброплодни; „Грамматика за новобългарскыя езыкъ”/1868/ на Ив.Момчилов, „Практично приготовление. Граматиката въ основните училища” на Г.Миркович, „Грамматический способъ за изучаване 10-тъ части на ръчта по нагледенъ кроежъ /приближително/” на Д. Кавалджиев;.”Изгубена Станка”/1867/ на Р.Блъсков, религиозни издания и др. Показани са и старопечатни периодични издания.

В последния раздел на изложбата са представени монографични изследвания за значението на делото на Кирил и Методий през вековете, както и издания, чрез които се изразява почитта и преклонението пред тяхното дело днес, между които и Химн на св.св.Кирил и Методий преведен на 21 езика.

Изложбата може да бъде посетена до 30-ти май.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съюзът на артистите излезе с позиция по повод събитията пред Народния театър

Съюзът на артистите у нас излезе с позиция по повод снощните събития пред Народния театър, при които протестиращи срещу пиесата, режисирана от Джон Малкович, създадоха безредици и се опитаха да спрат премиерата. Безредици пред Народния театър заради премиерата на "Оръжията и човекът" Според организацията, ръководена от актьора Христо Мутафчиев,..

публикувано на 08.11.24 в 16:14

В Несебър се проведе творческа среща с поетесата Роза Боянова

В Несебър се проведе творческа среща с поетесата Роза Боянова. Тя е лауреат на редица наши и чуждестранни литературни награди, автор на 20-ина книги и инициатор на Международния фестивал на славянските писатели „Свято слово“. Последната й стихосбирка  „Писано върху вода“ представи Златин Чаушев, началник-отдел на „Несебър световно наследство,..

публикувано на 08.11.24 в 12:50

Унгария ще представи своята кухня и традиции в Бургас

Унгария ще представи своята кухня и традиции  в Етнографския музей в Бургас на  12 ноември. От 12.30 часа  в  Етнокухнята на РИМ – Бургас ученици от Професионалната гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ ще приготвят един от най-популярните празнични сладки специалитети по автентична рецепта – унгарски щрудел, известен като „ретеш“...

публикувано на 08.11.24 в 12:08

Артисти и продуценти ще са лектори на семинар за музикалния бизнес

Рапърът Атанас Колев ще бъде гост на семинар за музикалния бизнес в Бургас. Фокусът на събитието е развитие на следващото поколение артисти, лейбъли и музикални професионалисти. Организатор е Асоциацията на независимите музикални издатели и продуценти – България, с подкрепата на MERLIN и ПРОФОН. Лектори ще бъдат Мартин Радев, Искрата,..

публикувано на 08.11.24 в 10:00

Бургаският куклен театър с премиерен спектакъл "Приятелчета" тази неделя

Бургаският куклен театър кани на премиера на най - новия си спектакъл "Приятелчета".   Това е наивна, забавна, цветна и много весела история за най-малките, съобщават от театъра.   " Тя разказва, за това как в игрите на нашите мъничета се случват неща, които им помагат да пораснат и да научат важни истини за живота. Това е приказка за радостта..

публикувано на 08.11.24 в 09:30

Представят "Лебедово езеро" на бургаска сцена

Представлението на „балета на балетите“  „Лебедово езеро“  по музика на П. И. Чайковски и режисура на проф. Хикмет Мехмедов ще бъде  в залата на Държавна опера – Бургас утре, 8 ноември. В главните роли на Одета/ Одилия и Принц Зигфрид влизат примабалерината на Бургаската опера  Даниела Туртуманова-Стоянова  и  Теодор Цаков ,..

публикувано на 08.11.24 в 09:10

Три пиеси са допуснати до втория кръг на конкурса за абсолвенти на бургаския театър

Три пиеси са допуснати до втория кръг на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за  драматичен театър на името на дългогодишния директор на ДТ“Адриана Будевска“ Борислав Чакринов. Одобрени са предложенията на  студентите Мария Генова -„Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг, на Александър Гуник -„Здравей и сбогом“ от Атол Фюгард и  на Патрисия..

публикувано на 07.11.24 в 14:33