С най-новата си придобивка, „Комплексен онкологичен център – Бургас „ става най-добре оборудвания център в Източна България от технологична гледна точка – разполага с последно поколение апарати за хибридна образна диагностика (PET/CT и SPECT/CT)
С ултрамодерната техника за позитронно емисионна томография и компютърна томография лекарите ще могат много по-рано да „хващат“ метастази и рецидиви, както и да оценяват по-адекватно резултатите от химио- или лъчетерапията при онкоболни пациенти.
ПЕТ-скенерът се нарича още позитронна емисионна томография. Представлява образно изследване, което съчетава в себе си способностите за детайлно изобразяване на скенера с възможностите на определени вещества, които се натрупват в тъканите. При ПЕТ се използва радиофармацевтик (изотоп), който представлява маркирана глюкоза с радиоактивен елемент.
ПЕТ се използва най-често за стадиране на злокачествени заболявания, за проследяване на сърдечно-съдови заболявания, за изследване на централна нервна система при съмнения за болест на Паркинсон или Алцхаймер, също и при съмнения за епилепсия. Изследването може да бъде проведено за всяко едно заболяване, за което е характерен повишен глюкозен метаболизъм.
Друга иновация в „Комплексен онкологичен център – Бургас „ е апарата по брахитерапия. Това е вид вътрешно лъчелечение, при което източникът на радиация се вкарва в самия тумор или в непосредствена близост. Това води до редица предимства за пациентите в сравнение с традиционното външно облъчване.
Основният принцип на действие на лъчелечението е облъчването на туморните клетки, при което те се увреждат и постепенно умират. Някои умират още в момента на облъчването, като колкото по-висока е дозата, толкова повече е техният брой. Останалите клетки загиват в рамките на няколко месеца.
Съвсем скоро лечебното заведение ще започне да записва за изследване с уникалната апаратура .
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със..