Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строителството на Алепу - хората виждат хотел, контролните органи - не

Националната дирекция за строителен контрол разпореди на Регионалната дирекция в Бургас да извърши спешна проверка на строителството на брегоукрепителносъоръжение в района на местността Алепу, известна и като "шофьорския плаж". Съоръжението вече се издига на 4 етажа, а бетонът е излят непосредствено след плажната ивица.

Строителните дейности за момента са спрени, обявиха от фирмата изпълнител на проекта. 

Екип на дирекцията провери на място, за да установи дали се изгражда геозащитно съоръжение или обектът се превръща в четириетажен хотел.

От строителната камара в Бургас заявиха пред БНР, че е напълно възможно обектът да се използва и като сграда. Иначе имало различни технологии за укрепване на свлачища, а тази била с използването на контрафорси и стоманобетонни кубове. В момента обектът е ограден и обезопасен, навсякъде са поставени предупредителни табели, а районът постоянно се почиства. 

Техническият ръководител Симеон Тодоров обясни пред БНР, че свличанията на земна маса продължават и поясни на какъв етап е строителството: 

"Според указателната табела, укрепваме свлачището - първи етап. Извършваме строително-монтажни работи. Връзваме армировка, сглобяваме кофраж. Не мога да кажа дали после ще се ползва за жилищна сграда или не. Укрепването трябва да приключи максимално бързо. За втория етап не съм виждал нито проект, нито идея, нито работен, нито никакъв".

Сигналът до контролните органи беше изпратен от природозащитна организация, а снимки на обекта се разпространяват в социалните мрежи.

Снимка: Даниела Костадинова, БНР
Снимка: Даниела Костадинова, БНР
Строителството в местността предизвика остри реакции на обществото. От фондация "Биоразнообразие" опитаха да се противопоставят и да спрат проекта с аргумент, че местността е защитена, но се оказа, че инвеститорите притежават всички необходими документи. Въпреки това, заради нарушаването на етапността на строителните работи и нередности в техническата документация, строителството на три жилищни сгради беше спряно. Продължава обаче първият етап от проекта, който предвижда укрепването на свлачище. 
„Проверките винаги показват едно и също – няма нарушения. Трябва да отчетем, чеуправлението в този случай е преминало на фаза, когато виждаш хотел, да твърди – ама това не е хотел", коментира пред "Хоризонт" екологътТома Белев, представител на Асоциацията на парковете в България и член на екипа на гражданското сдружение „Бетономорие“, което активно се ангажира с казуса.

"Това го видяхме само преди 1 месец, когато 250 дка степи бяха разорани и се установи при проверката, че те не са разорани, просто колите са преминавали върху тях. Сега виждаме един хотел, но те твърдят – това не е хотел, той няма да се обитава. Това са вече алтернативни новини, пускани от съответните административни органи“, заяви природозащитникът.

По наш сигнал бяха глобени изграждащите това уж съоръжение за спиране на свлачище, защото фирмата беше навлязла на плажа и го беше насипала, посочи още Белев.

„Това, което се строи в момента, е част от хотелския комплекс и той се строи успоредно. Каквото и да приказват контролните органи, тези стоманобетонни кутии, а не кубове, ще бъдат сграда със съответните санитарни възли, места за хранене, ресторанти и заведения“, подчерта Тома Белев в предаването "Хоризонт до обед".

Сагата започва през 2015 година, когато РИОСВ издава разрешение, независимо че се унищожава единственото находище на вид, който е целеви за опазване на защитената зона от Натура 2000, припомни Белев. Става дума за находище на пчелояди. Пчелоядите няма как да гнездят по бетонни стени, освен ако не са препарирани, отбеляза той. Нарушени по думите му са Директивата за природните местообитания и директивата за птиците. 

Това, че нашите контролни органи не ги установяват, не значи, че няма нарушения, категоричен е Тома Белев. 

„По простата причина, че те вече не могат да крият тези нарушения, затова ги наричат с други думи. Това е класическата подмяна на новини. Когато видиш нещо, че е бяло, ти казваш, че е черно. В случая имаме хотел и се вижда от всички, че е хотел, но те викат  - не, брегоукрепително съоръжение. Ами не е брегоукрепително съоръжение, защото е хотел. Защото брегоукрепително съоръжение не се прави с места за бани и тоалетни“, изтъкна природозащитникът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водата в обходния канал на Атанасовско езеро съдържа фосфорни съединения, които се изливат в морето

Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост.  Според Спас Узунов от Българска фондация..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Семейство Петрови дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата годишнина  на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят благотворителна кауза.  С парите на гостите и лични средства семейството  купува  цялостен комплект..

публикувано на 08.01.25 в 13:33

Община Бургас стартира нов проект за подмяна на старите печки

Община Бургас изпълнява проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас - II“, процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Програма „Околна среда“ 2021-2027. От смяната на старите печки с нови еко уреди може да се възползват 4 257 домакинства в жилищните райони: „Долно..

публикувано на 08.01.25 в 11:21

Започва подкастрянето на дърветата по ул. „Александровска“

Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва днес. Акцията е след жалби от страна на живеещи в района, уточняват от общината. Короните на 83 дървета от вида чинар ще бъдат намалени максимално. Работата на екипите ще започне от отсечката..

обновено на 08.01.25 в 08:27

Диана Димова: Семействата на загиналите деца мигранти се лутат между тотален шок и дълбока тъга

"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много силен гняв към каналджиите. Задават много въпроси, на които ние не можем да отговорим", сподели Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ пред БНР Бургас и добавя, че някои от хората дори не са знаели,..

публикувано на 08.01.25 в 08:05

Заради ремонт променят движението към кв. "Сарафово" и маршрута на автобусите

Днес  започва ремонта на източното платно на републиканския  път Сарафово – Бургас, в участъка от Гробищен парк до пътен възел „Тромпета“ (от страната на Атанасовското езеро). Затова от  10:00 ч. днес до приключване на дейностите се въвежда временна организация на движение, която налага промяна в маршрутите на някои линии от градския и междуселищен..

обновено на 08.01.25 в 07:48

Бюджетната комисия отхвърли предложението ДДС за хляба да се върне на нулевото му ниво

Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лева.  Предложението на БСП стана причина за остър спор между..

публикувано на 07.01.25 в 16:34