Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дъбовата дървеница застрашава мановия мед в Странджа

Снимката е илюстративна.
Снимка: БГНЕС



Разрастват се щетите, нанесени от дъбовата дървеница в горите на Странджа. За това сигнализира лесовъдът Дико Патронов. Той посочи, че проблемът с този вредител е от години, но държавата не предприема мерки. Щетите върху дъбовите гори се отразяват и на пчеларите, които добиват манов мед в региона. Дъбовата дървеница е американски вид, който обаче се наблюдава в страната ни от 2013 година.

Патронов обясни, че миналата година щетите, нанесени от вредителя, са били много големи в цяла вътрешна Странджа. „Този вид беше установен по всички растителни видове, не само по дъба, а и по бука и габъра, даже и по храсти. Нашите наблюдения миналата година показаха, че той вече е и в посока Царево, до село Граматиково. Беше установен в района на Папазова нива. Като всеки един нов вид, който се появява някъде, той няма местни врагове, които да го потискат. Разширението става много бързо. В момента ние можем да очакваме атака, която ще бъде по-тежка от миналата година“, посочи той. Според Дико Патронов трябва да се проучи опитът на САЩ и Турция в борбата с този вредител.

Освен лесовъдите и пчеларите в Странджа са притеснени. Причината е, че основната паша на пчелите, които произвеждат манов мед, е дъбът. Вредителят унищожава хлорофила на листата на дървото, което води до влошаване на растежа и продуктивността на гората. Редуцира се и явяването на мана. „Повече от 15 години работихме за марката защитеното наименование за произход "Странджански манов мед" и сме притеснени какво ще се случи, ако проблемът с дъбовата дървеница се задълбочи“, посочи производителят Манол Тодоров. Той допълни, че този проблем може да се отрази както на количеството, така и на качеството на меда. „Това ще е голям проблем за цяла Странджа. Ако се разрасне, според мен това ще е екокатастрофа“, посочи Тодоров.

Към момента качеството на мановия мед е много добро. Причината е, че неговата електропроводимост расте. Тя е признак, че в меда има повече минерали, протеини и органични киселини. „Преди години тя беше около 1 – 1.3 милисименса. Миналата година обаче беше своеобразен връх в електропроводимостта. Успяхме да произведен странджански манов мед с електропроводимост над 2 милисименса. Беше 2.3 милисименса, лабораторно доказано. Такъв мед няма никъде в България и никъде в Европа. Този мед и към днешна дата не е кристализирал“, обясни той. Манол Тодоров допълни, че ще сигнализира компетентните органи за проблема с дъбовата дървеница в горите на Странджа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска работилница за мартеници отваря врати в Етнографския музей

В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“.  В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка.  Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..

публикувано на 12.02.25 в 11:30

“Бъди човек”- Айтос организира благотворителен концерт “С любов за Виктор”

Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..

публикувано на 12.02.25 в 10:30

16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги

16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..

публикувано на 12.02.25 в 09:30

Кукери от Ямбол ще огласят Народното събрание

Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия".   Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..

публикувано на 12.02.25 в 07:30

9 случая на употреба на вейп с упойващо вещество в Бургас

2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..

публикувано на 11.02.25 в 17:39

74 000 лева са нужни, за да продължи възстановяването на популацията на ловния сокол

Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“.  Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Възстановено е движението при разклона за Каменар (ОБНОВЕНА)

Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението  на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..

обновено на 11.02.25 в 16:12