Загубата за „Бургасбус“ е 648 000 лв., със 109 000 лв. повече, което е съпоставимо с увеличените средства за амортизация – 124 000 лв., пояснява в докладната си записка заместник – кметът Красимир Стойчев.
За посочения период дружеството е платило над 1 млн. лв. по лизинги и кредити за нови автобуси и е сключило нов договор – за заем за доставката на 3 нови деветметрови превозни средства за над 640 000 лв. Направените със собствени средства инвестиции са 126 000 лв. – закупен един автобус за междуселищни превози, кърпене на дупки в района на Автогара „Запад“ и нов диспечерски пункт. Със 173 000 лв. са намалели приходите за миналата година от извършване на основната дейност на дружеството – превозът на пътници. Средно 1 000 души на ден по-малко са ползвали услугите на общинската фирма спрямо 2018 г. Обяснението е с временно спиране на тролеите, заради ремонти по трасето им. С 5% е намалял пробегът на автобусите – главно по междуселищните линии, пояснява в документа си Стойчев. Отчита се, че разходите на „Бургасбус“ растат по-бързо от приходите. Едва с 40% са субсидирани от републиканския бюджет преференциалните пътувания, казват още от администрацията, останалите са поети от дружеството. За сметка на това са увеличени приходите от продажбата на горива и получено финансиране. Дългосрочните задължения на дружеството са намалели след редовно обслужване на кредитите. Най-голямото общинско предпритие вече няколко години е на загуба. Рекордна, близо 4 млн. лв., беше тя за 2017 г., около половин милион беше през 2018 г. С по-малки загуби са още няколко дружества – Медицински център 2“ – със 17 000 лв., „Медицински център 3“ – с 47 000 лв., Кожно – венерическия – с 2 000 лв.
„Бургаски пазари“ е най-печелившото дружество на общината, спрямо отчета, но приходите и разходите в него са почти на кантар и общата му печалба е едва 13 000 лв. От миналата година са увеличени и дълготрайните активи с около 3 милиона лева. А именно – заради вливането на „Хляб и хлебни изделия“ в него. От общината отчитат, че са успели да се стабилизират и са разплатили задълженията към доставчици.
Над половин милион лева е печалбата на „Чистота“, но спрямо миналата година тя е паднала три пъти. Обяснението е, че е приключило финансирането по националната програма за саниране и са закупени машини и оборудване за около 60 000 лв. Драстично са намалелели, в сравнение с миналата година и приходите на „Благоустройствени строежи“ – с около 7 млн. лв. Общата печалба на дружеството е намалена от 36 – на 13 000 лв. Посочената причина е, че през 2018-та г. предприятието не е изпълнявало проекти по програмата за саниране.
Няколко общински фирми са увеличили печалбата си спрямо предходната година. Едната е „Дезинфекционната станция“. С 10 000 лв. повече – до 51 000 стига тя за миналата година. Нови клиенти и онлайн платформа за услуги са завишили приходите на дружеството. За изминалата година са назначени и двама нови дезинфектатори, както и са закупени нови автомобили. Другата фирма е „Иновационни системи“ – от 3 на 14 000 лв. По-голяма печалба регистрират и от „Дентален център 1“ – от 1 000 на 14 000 лв. Там са оптимизирани разходите, увеличена е и работата. Т. нар. белодробна болница успя да излезе на печалба през миналата година – в размер на 28 000 лв. след почти същите загуби през предходния период. По-големи приходи отчитат и от т. нар. психодиспансер
Намалява и печалбата на „Обредния комплекс“, като обяснението е допълнителни разходи по почистването на гробищния парк, извършени ремонти и закупени автомобили.
Коментари по темата на общинската администрация и на общински съветници можете да чуете в прикачения файл.
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022..