Представителите от туристическия бранш в Поморие са притеснени заради срока на новата заповед на министъра на здравеопазването. Те попитаха как да организират работата си при положение, че тя ще важи 5 дни - от 10 до 15 юли. „Най-елементарното, човек поръчва храна. Тази стока стои на склад. Тя има срок на годност. Когато отваряйки заповедта, видях това нещо – как следва да се чувствам, като пълен глупак. Чужденците ни задават въпроси. Питат ни за бройки. В един момент, когато кажем, че тази заповед, която в момента е влязла в сила важи до 15 юли, защото така пише – то звучи несериозно“, обясниха хотелиерите.
Министър Ангелкова посочи, че ще коментира темата с министъра на здравеопазването, тъй като и при нея са постъпвали запитвания за сроковете от страна на туроператорите. Представителите на този сектор от туризма в Поморие предложиха да се направи промяна в Закона за туризма като се въведат понятията – входящ, изходящ и смесен туроператор. „Става въпрос за тези безумни застраховки. Когато един туроператор изпълнява функциите само като входящ, той посреща туристи, които вече са застраховани от партньора му – втория туроператор. Логика има в това. Изпращащия трябва да плати, за да гарантира, че ще си върне туриста обратно в България, както и смесения“, обясни туроператорът Сергей Кръстев.
Николина Ангелкова посочи, че в момента работна група обсъжда дали има смисъл да се раздели туроператорската дейност и съответно какви да бъдат критериите. „До края на септември е срокът на работната група. Идеята е до края на годината ако се обединят около работещо решение да се направят промени в Закона за туризма“, обясни министърът.
Хората от туристическия бранш допълниха, че трябва да се помисли за реално работеща мярка, която да помогне на малките и семейните хотели. Част от тях предложиха да се облекчат данъците и таксите им. „След като за 17 години съм платила 80 000 лв. само такава такса, смятам, че тази година мога да получа 1000 лв. отстъпка. Моите местни данъци и такси са 5 000 лв. Оперативните такси на един хотел са над 13-14“, обясниха те.
Други предложиха да се наблегне на рекламата, насочена към малките курортни градове. Ангелкова обясни, че реклама, насочена само към конкретни градове, Министерството на туризма няма как да го направи. „Ние имаме обща за Черноморие, за летен туризъм. Няма как да рекламираме отделно всички 265 общини“, допълни тя.
Министър Ангелкова допълни, че е възложила незабавна проверка по казусите с парк „Росенец“ и Аркутино. Преди години са правени обследвания, но само за достъп до плажа „Росенец- север“. Министърът поясни, че новата проверка ще е съобразно указанията на прокуратурата, в които не са уточнени конкретните плажове. Това означава, че проверката ще обхваща цялото крайбрежие в парк „Росенец“.
Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 % от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..
В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия. "Тази забрана..
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..
Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..
333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..
12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..
Бургас и още три черноморски общини – Несебър, Поморие и Приморско – реализират съвместна рекламна кампания за популяризиране на Южното Черноморие сред турските туристи. Инициативата е насочена към утвърждаване на региона като достъпна и атрактивна туристическа дестинация. Кампанията е част от продължаващата стратегия на Министерството на туризма за..
В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които по право би..
Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 % от населението на..