Близо 200 жители на градовете Камено и Българово протестираха срещу проект за изграждане на крематориум. На обществено обсъждане на доклад за въздействие върху околната среда местните се обявиха категорично против инвестиционното предложение. То е за изграждане на парк за крематориум и урнополагане в местността "Дере Арас" на малко повече от километър от Камено.
С плакати „Не на крематориума“ и „Не ви искаме в Камено“ недоволни жители посрещнаха инвеститорите. Местните са против, защото:
"Да слагат тука на няма и километър от Камено крематориум, имаме там земи, кладенци, които ползвахме доскоро за вода.
Камено се пада в низина и всичките пушеци ще падат върху нас и ще мирише“
Местните демонстративно напуснаха общественото обсъждане, а малцината останали не дадоха възможност на инвеститорите да направят презентация. Заедно с тях бяха представители на немската компания, която ще строи съоръжението. То ще е с висок клас пещи и модерна филтрираща система, обясниха от фирмата. Инвестицията е за над 3 млн. евро, каза Кристиян Киров
"Инсталацията покрива всички норми - от 20 до 50 пъти всеки един показател е под нормите. Тази система може да филтрира мръсен въздух, не да замърсява, тя е толкова модерна, че обира частици от веществата във въздуха, който, твърдим, че не е чист. Ще влязат свежи пари в общината. Годишните заплати ще са над 500 000 лв., като тези пари ще отиват при хората, които се надявам ще бъдат от региона.
Киров не скри разочарованието си от реакциите на хората: "Напълно разбирам страховете и опасенията на хората, но не оправдавам поведението им по време на обсъждането, арогантно държание на група от посетителите, които се опитваха да саботират обсъждането"
Радостина Христова, ръководител на екипа, изготвил доклада поясни: "Най-близката къща е на 1250 метра и нищо въобще няма да стига до нея"
Председателят на Инициативния комитет Добри Добрев не мисли така:
"Този крематориум ще замърси почвата и водите. Там е най-хубавата земя, имаме терени със зеленчуци, с трайни насаждения, имаме водоизточници, стоят за дълбок резерв, ако има нужда"
Кметът Жельо Вардунски декларира, че ще се съобрази с желанието на хората, но подчерта, че не бива да дава лош сигнал към инвеститорите.
Присъстващите закриха проваленото събрание с нова подписка срещу крематориума, в която се включиха 200 души. В първата в графата "против" са се разписали над 2 100 души.
Повече подробности в звуковите файлове:
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..