Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помним миналото:

Георги Шагунов, композиторът който написа Химна на Независимостта

Ценни документи свързани с 22 септември се съхраняват в Държавен архив - Бургас

| обновено на 22.09.20 в 09:48

Интересни и ценни документи свързани с Деня на независимостта се съхраняват в Държавния архив Бургас. Най - значимият от тях е оригинала на Химна на независимостта написан от капелмайсторът на 24 - черноморски пехотен полк Георги Шагунов, който го посвещава на знаменателното събитие в нашата история. 

Шагунов е роден в Пловдив през 1873 година, учил е във Франция, в консерваторията в Лион, където бил помощник-капелмайстор. В България е работил първо в родния си град на същата позиция към Трети конен полк, а в Бургас, от 1887 година, е военен капелмайстор. Името му се свързва с развитието на българската войнска маршова песен и музикалния живот на морския град. Маестрото е автор на повече от 500 произведения, най-известен е маршът му "Един завет".

Шагунов е енциклопедична личност, допринесъл много за музикалния напредък на България и като педагог, наричат го Бащата на музиката в Бургас. Химнът на независимостта той написва на един дъх, след като научава новината за обявяването й, разказа Данка Георгиева, директор на Държавен архив - Бургас:

"При нас се пази оригинала на партитурата на Химна. На нея Шагунов е написал, че е автор не само на музиката, но и да текста. Той е отбелязал над заглавието, че е спомен за Независимостта и се разписал. От страни в бележки той разказва, че когато се е получила телеграмата за обявяването на Царство България, командирът на полка го е извикал и му разпоредил оркестъра да се събере. Шагунов въодушевен от новината и написва Химна на Независимостта. Първоначално той го изпълнява пред оркестъра, а след това до като вървят по бургаските улици го научават и другите музиканти!" 

повече може да чуете в звуковия файл:

В Държавния архив - Бургас се пазят и документи свързани с честването на празника през годините. Градът бил украсяван тържествено с цветя и знамена, бил неработен ден, отслужвал се молебен в църквата "Св. св. Кирил и Методий".

повече може да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес почитаме свети Стилиян Детепазител

На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълп“- старинна форма на „стълб“ . Свети Стилиян е роден в Пафлагония Мала Азия. Живял е в края на IV и началото на V век. Стилиян раздал имуществото си,..

публикувано на 26.11.24 в 07:50
Снимката е илюстративна

Благотворителна кампания събира средства за болни деца в Ямбол

За 17-а поредна година Община Ямбол организира благотворителната кампания "Подай ръка – спаси живот" в подкрепа на тежко болни деца и младежи, които се нуждаят от спешно оперативно или медикаментозно лечение.  В кампанията се събират средства и от продажбата на коледни картички с рисунки на ученици от ямболските училища и деца от подготвителните..

публикувано на 26.11.24 в 07:20

Ремонт на предаватели на БНР

На 26 ноември от 10 до 15 часа ще бъде извършен ремонт на предавателите на ултракъси вълни МАЛКО ТЪРНОВО 4 на честота 90.2 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“ и МАЛКО ТЪРНОВО 5 на честота 106.1 MHz, излъчващ програма „Хр. Ботев“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта  binar.bg .

публикувано на 26.11.24 в 07:14

Туристическият информационен център в Несебър ще бъде преместен

Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната идентичност и осъществяване на устойчиво опазване и управление на културното наследство на територията на общината - изключителната световна стойност на Старинен град Несебър. Това стана ясно по време на..

публикувано на 25.11.24 в 17:27

Продължава ремонтът на улици в централната част на Бургас

Община Бургас продължава да ремонтира улиците в централната градска част. Вече е осигурено финансиране за пълната рехабилитация на още три. Това са „Дебелт“, „Оборище“ и „Асен Златаров“. Процедурите по обявените обществени поръчки приключиха и предстои сключването на договор за същинския ремонт. Работата ще започне през следващата година. Ще..

публикувано на 25.11.24 в 16:57

Проучиха местообитанията на защитени видове птици в Сакар

Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на защитени видове птици, показа теренно посещение на горски експерти и орнитолози на територията на Сакар планина. По време на посещението, специалистите обходиха горски дъбови насаждения в землището..

публикувано на 25.11.24 в 16:26

Международна младежка конференция в Бургас казва "НЕ" на ксенофобията и антисемитизма

Темата за антисемитизма, ксенофобията, езика на омразата и начините, по които трябва да се води борба с тях ще събере в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции, дипломатически мисии и граждански организации.  На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” ще се проведе Международна конференция „Младежи за..

обновено на 25.11.24 в 09:52