Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как заметохме културата под килима

Снимка: Тетрално-музикален център/Фейсбук

Може ли килим трета употреба да се дари на културна институция и съответната институция да пише благодарствени писма с посттоталитарен патос за това дарение? Може, разбира се, у нас всичко е възможно да се случи, защото сме страната на неограничените възможности.

„Във връзка с 60-та годишнина на театъра в Кърджали със съдействието на г-жа Цвета Караянчева, председател на 44-то Народно събрание на Република България, Театрално-музикален център - Кърджали получи 6 броя килими. Те идват от сградата на парламента, като преди това са били в Министерски съвет

Това се казва в съобщение на страницата на Театрално - музикалният център. Те поместват с възторг, който мнозина сигурно биха определили като „телешки“, това съобщение, заедно със снимка на, предполага се, една част от дарението, положена във фоайето, под диван и два фикуса. Благодарностите за това дарение не свършват. Поместено е и част от благодарствено писмо на директора на институцията Гълъб Бочуков, изпратено до Народното събрание.

Убеден съм, че тези уникални килими ще създадат допълнителен уют и неповторима атмосфера в нашия театър

Уникални килими, трета ръка, дарени със съдействието на председателя на Народното събрание. Толкова ѝ трябва на културата у нас. Едни протъркани черги, под които да се заметат проблемите, а ние да се радваме на уюта, създаден със съдействието на първия човек у нас (защото България, все пак, е парламентарна република). Преди месеци един човек и неговите служители шиеха до късни доби маски за бабите и дядовците по селата, които нито можеха да си купят, нито имаше от къде. (вижте повече тук) Човекът чак се възмути като му предложих да направим интервю с него. Когато хората искат да направят добро, често не държат да парадират с това. Но директорът на кърджалийския театър държи да се похвали, че са му харизали шест килима. Па били те и трета употреба. Политик ги е газил, все пак, не случаен човек, плебей някакъв. 

За съжаление, голяма част от гилдията ни в сферата на културата е в два основни лагера у нас. Тази, която държи да се хареса на властта; тази, която и килими трета ръка (или трети крак, не знам как е по-точно) да ѝ дадат, ще е радостна. Защото идва от властта, защото е безплатно и защото е удобен начин да се покажем като верни. Без значение коя е властта. А другите. Е, другите са като Радой Ралин, ходещи голи и боси, както разказват негови съвременници, чакащи времето да се промени. То се промени, ама ние – не.

А опитът за кризисен ПиАр, че тези килими били толкова ценни, че театърът ги искал, че щял да ги ползва за реквизит, никак не кореспондират с гордата снимка на един килим, под един диван, във фоайето. Там, където и случайни могат да стъпят на това национално богатство, дарено, със съдействието на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Която, преди време, каза пред бТВ относно увеличаването на депутатските заплати:

“Вдигаме ги, защото една трета от заплатата си дарявяме! И сега трябва и по места да даряваме“.

Така че – таз година употребяван килим за театъра, а догодина – чисто ново чердже. Хаирлия да е!

-----------

Текстът е авторски коментар. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът "Роден в Бургас" разказва за твореца Руси Стоянов

Документалният филм „Роден в Бургас“, посветен на бургаския творец Руси Стоянов,  ще бъде представен на 30 юли  в двора на галерия „Георги Баев“ .  Прожекцията е от 20:30 часа. Руси Стоянов е наричан „Бургаския Леонардо“ заради смелостта си да твори с широк размах, а идеите му често изпреварват времето, в което е роден. Проектите му са свързани с..

публикувано на 24.07.25 в 18:30

Среща с фантастичния свят на Мартин Колев

Писателят Мартин Колев представя в Бургас популярната поредица „Софийски магьосници“ и новия си сборник с разкази „Рижият котарак“. Събитието е част от програмата на ежегодния уъркшоп по творческо писане, провеждан към Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“.  Мартин Колев ще бъде лектор в уъркшопа.   "По принцип дисциплината "творческо..

публикувано на 24.07.25 в 10:59

Спомняме си за писателя фантаст Агоп Мелконян

За писателя фантаст, роден в Бургас, Агоп Мелконян си спомняме днес. Той напуска този свят на 23 юли през 2006 г. едва на 57 години, но оставя ярка следа в родната фантастика. Освен писател фантаст Агоп Мъгърдич Мелконян е преводач, журналист, университетски преподавател и книгоиздател. Роден е на 10 март 1949 г. в Бургас. Дипломиран..

публикувано на 23.07.25 в 17:30

С два концерта Равда ще отбележи своя празник в събота

Равда ще отбележи своя празник на 26 юли - Деня на св. Параскева с два концерта. В 21 часа жителите и гостите на курортното селище могат да се насладят на изявата на сестри Мария и Магдалена Филатови, която ще се състои на площада пред кметството. Час по-късно на същото място певицата Тони Димитрова ще зарадва присъстващите със своите..

публикувано на 23.07.25 в 17:00

Филип Донков е най-младият участник в конкурса "Бургас и морето" 2025

Песента е изцяло в духа на конкурса –голямата тема е човекът и морето като негов дом. Морското момче Филип Донков казва: „Морето винаги ме успокоява. Гледам към него, когато има хубави залези и изгреви. Това е нещо, което всеки може да почувства и изрази. С песента могат да го съпреживеят. Имайки предвид невероятната история на този конкурс..

обновено на 23.07.25 в 11:03

Представят "Суша" в "Кино под звездите" в Бургас

Чешкият център ще представи в Бургас филма на Бохдан Слама "Суша". Прожекцията е в рамките на лятната програма на открито "Кино под звездите" в Бургас.   Зрителите ще имат възможност да видят филма на 5 август от 21 часа на откритата сцена „Охлюва“. Бохдан Слама е и с ценари ст  на лентата, а ролите са поверени на  Дорота Шлайерова, Томас..

публикувано на 23.07.25 в 10:37