Стоматолозите работят при строго определени правила заради Covid-19, които са били разписани още през март от Българския зъболекарски съюз, каза председателят му д-р Николай Шарков. Той твърди, че стоматологичните кабинети са едни от най-безопасните места. Причината са високата хигиена и дезинфекция, които са се спазвали, много преди да се появи коронавирусът, в стоматологичните кабинети, заради ХИВ,СПИН,хепатити и други, уточни той:
Най-безопасното място, на което човек може да бъде, е зъболекарскияj кабинет. Там не само преди време на пандемията, а и преди нея, се вземаха всички мерки асептика и антисептика. Някак си забравихме другите вируси, които кръжат около нас.
С лични предпазни средства са както стоматолозите, така и останалия персонал. Ние работим чрез триаж, чрез система за отсяване на необходимостта от лечение. Първото е телефонното записване.
Д-р Николай Шарков потвърди информация разпространяваща се в интернет, че водата за уста намалява риска от заразяване с Covid-19:
Оригиналните статии са в моя телефон. Да, доказано е от наши колеги от институт в САЩ. Това те го установяват, но ние го знаехме предварително. Когато използваме специалните води за уста, ние рязко намаляваме възможността от заболяване от Covid-19. Защото ние отстраняваме цялата микробна флора. Носът, очите и най-вече устата е входното отверстие за вируса.
Моля, след прекарано заболяване хвърляйте четката, защото върху пластмасата, особено, ако не е суха, вирусите и другите микроорганизми се задържат седем часа!
Сама двама - трима зъболекари има заразени в страната и това е станало извън кабинетите , а на обществени места.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Очаквайте в програмата на БНР Бургас още полезни съвети и информация от д-р Николай Шарков за профилактиката на детското орално здраве и националната профилактична програма, която се реализира вече няколко години.
Намаляването на таксата за болничен престой ще се отрази негативно на приходите на общинските лечебни заведения , заяви управителят на МБАЛ Айтос Златина Иванова. Досега пациентите заплащаха по 5,80 лева на ден, но след решение на Министерския съвет таксата вече е 1 лев дневно. „Ние, като болница нямаме други приходи от пациентите, освен..
Ежегодно, през последната седмица на месец април европейските държави отбелязват Европейската имунизационна седмица (инициатива на Световна здравна организация). Целта е да се насърчи използването на ваксини за защита на хората от всички възрасти срещу инфекциозни болести. Чрез ваксини може да се предотвратят 28 тежки заразни заболявания, а..
Глобализацията е едно от предизвикателствата пред здравните власти, които трябва да са готови да се справят с екзотични на пръв поглед заболявания . Мнението е на имунологът проф. Андрей Чорбанов, който изнесе лекция за ваксините през 21 век в Държавния университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Професор Чорбанов е ръководител на..
Многопрофилната болница за активно лечение на детски болести „Света Анастасия“ в Бургас навлиза във финалната фаза от изграждането си. Очаква се до края на 2025 г. тя да бъде завършена и напълно оборудвана, като се превърне в първия център на детското здравеопазване в България. Това стана ясно по време на съвместната инспекция на строителните дейности..
Намалява се таксата за престой в болница до десет дни. Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.
В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..
Глобализацията е едно от предизвикателствата пред здравните власти, които трябва да са готови да се справят с екзотични на пръв поглед..
Намаляването на таксата за болничен престой ще се отрази негативно на приходите на общинските лечебни заведения , заяви управителят на МБАЛ Айтос..
Ежегодно, през последната седмица на месец април европейските държави отбелязват Европейската имунизационна седмица (инициатива на Световна здравна..