Има разделение в учителската гилдия, дали трябва или не трябва да се въвежда обучение в електронна среда.Н яма учител,който ще ви каже, че този тип образователен процес е по-добър от присъствения, коментира Константин Янков, председдател Синдиката на българските в Бургас. Много колеги се страхуват и дори се пенсионираха по- рано, поясни той. Решението трябва да се вземе от здравните власти, социалните партньори, каквито са синдикатите и от родителите, за да бъде то най-адекватното.
Локалният подход при въвеждането на обучение в електронна среда е по –добър в сравнение с националния, уточни още Янков:
Всички ние сме с нагласа колкото се може по-дълго децата трябва да прекарват в училище. От друга страна, голяма част от колегите се чувстват застрашени, уплашени и предпочитат да се премине в електронна среда, защото рисковете са доста големи. Ясно е, че децата прекарта заболяването доста по- леко, докато при учителите често има и фатален край. От тази гледна точна е трудно да се прецени кое натежава повече. При всички случаи, доказано е, че учениците в гимназиален етап много по-лесно трябва да се справят. На учениците в прогимназията ще бъде доста по-трудно. Най -трудно е за децата от първи и втори клас.
Проблем е и намирането на заместващи учители, тъй като повечето от преподавателите, които заменят титулярите, са пенсионери. Те са в рисковата група и не са подготвени да работят дистанционно.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..
Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..
Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици. Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..
Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) в Бургас представиха свои проекти, свързани със софтуерен продукт. Проектите са резултат от тяхната работа в производствена среда, а чрез този продукт ще помогнат за правилното професионално развитие на своите съученици. Единайстокласниците бяха запознати..
Филиалът на Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ – Бургас ще обучава студенти в професионално направление „Театрално и филмово изкуство“. Решението за откриването беше прието от Министерския съвет на основание одобрен проект от Националната агенция за оценяване и акредитация и решение на Академичния съвет на..