Бургас и България загубиха още едно голямо име - проф. д-р Стефан Чапкънов. Един от най- известните съвременни фолклористи почина на 82 години. Тъжната вест съобщиха за БНР Бургас негови близки. Композиторът е познат като диригент, педагог и най-вече като основател и двигател на бургаския ансамбъл „Странджа”.
Дългата му творческа биография се събира в неговата визитка за Съюза на българските композитори:
Бургазлията е завършил Българска Държавна консерватория. Основател е на държавен ансамбъл за народни песни и танци „Странджа” гр. Бургас и е негов главен художествен ръководител и главен диригент в продължение на 43 години. Под ръководството му ансамбълът е изнесъл над 6000 концерта в страната и чужбина, от които около 2000 – авторски.
Като композитор е създал над 750 произведения – хорови и солови песни, оркестрови пиеси, камерни и музикално-сценични произведения. Издал е 10 самостоятелни сборника, дългосвирещи плочи, компакт дискове и аудио касети.
Като фолклорист проф. д-р Стефан Чапкънов е автор на научните трудове „Феноменът българско народно пеене. Проблеми на звукоизвличането” и „Музикалния фолклор на Странджа. Метроритмични, структурни и ладови особености”, като последният е цялостна панорама на музикалния фолклор в Тракия.
Проф. д-р Стефан Чапкънов е носител на почетни дипломи от фестивали във Франция, Индия, САЩ и Австрия. Отличен е с първа награда от международни конкурси гр. Закопане – Полша, гр. Бурса и гр. Ялова – Турция. Популяризирал е българското изкуство в Европа, Азия и Америка.
През 1990 г. за приноса му към българската култура и 1997 г. за постиженията му като ръководител на ансамбъл „Странджа” два пъти е удостоен с наградата „Златна лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци.
През 1998 г. и 2000 г. получава званието почетен гражданин на градовете Малко Търново и Бургас.
През 2001 г. е награден с „Голямата кристална лира” за върхови постижения в областта на фолклора, а през 2005 г. Съюзът на българските композитори го отличава с приза „Златното петолиние” за авторска песен, а през 2013 г. лично от Министъра на културата е награден с Националната награда “Златна нестинарка” за върхови постижения в областта на фолклора.
Проф. д-р Стефан Чапкънов през годините неизменно работеше с БНР, с различните програми и всички регионални станции. Неотдавна той сподели пред Радио България:
Българският фолклор е феноменален. Например стъпките на хорàта са кодови знаци, чрез тях ние възприемаме положителните вибрации на вселената, зареждаме се с положителна енергия. Народната музика, традициите, писмеността са нашият фундамент. Народната песен не само лекува чрез своите вибрации, но чисти човека духовно и физически.
Чуйте какво споделиха Марио Егов, настоящ ръководител на ансамбъл "Странджа", народната певица Калинка Згурова и диригентът роф. Костадин Буруджиев, зам -ректор на АМТИИ Пловдив
БНР Бургас изказва съболезнования на близките и приятелите на проф. д-р Стефан Чапкънов.
Поклон пред паметта му!
Ник Картър от Backstreet Boy е отменил участието си в тазгодишното издание на SPICE Music Festival, съобщават организаторите. Датите за европейските му концерти се отменят заради настъпили промени в графика на Backstreet Boys и обявени нови дати за SPHERE концертите им в Лас Вегас през месец август 2025 година. "Продължаваме да обсъждаме други..
В петък 21 февруари бургаската публика ще има възможност да се наслади на концерт на Vienna Strauss Philharmonie Orchestra в Културен дом НХК. Началният час е 19.00 часа. Оркестърът е основан през 2014 г. от създателя на световноизвестния Моцарт оркестър Гералд Грюнбахер (Виена, Австрия). 27 музиканти от целия свят (Австрия, Унгария, Германия, Кипър,..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..
Изложба „Криптографика“ представя в Бургас доц. д-р Регина Далкалъчева, преподавател в Националната художествена академия. Авторката работи предимно в света на дигиталния образ. За нея компютърните технологии са преди всичко инструмент, който допълнително разширява печатната графика. Включените в изложбата произведения могат да бъдат..
Децата и юношите от театралната школа към Центъра за подкрепа на личностното развитие в Бургас почетоха Апостола на свободата чрез спектакъл и поетичен рецитал „С обич за Васил Левски“. В ролята на Апостола на свободата се превъплъти талантливият деветокласник Митко Димитров, в ролята на Георги Стрински- Григор Христов, в ролята на Миралай Ефенди-..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и..
На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да..
В петък 21 февруари бургаската публика ще има възможност да се наслади на концерт на Vienna Strauss Philharmonie Orchestra в Културен дом НХК. Началният час..