Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Православни бургаски светини” - пътеводител за храмовете в Бургас

Новата книга на д-р Вида Буковинова „Православни бургаски светини” е събрала на едно място кратка история на православните светини в Бургас. Тя проследява духовния живот в черноморския град и как са се формирали религиозните общности. От нея става ясно, че всяка общност се стреми да запази етническата си идентичност чрез вярата и построяването на храмове, сподели д-р Вида Буковинова.

"Обърнете внимание, различни вероизповедания - синагогата, арменската, "Света Богородица", различни вероизповедания, обаче аз съм разговаряла с различните общности, които казват: "Ние като щеше да идва Великден, всеки пременен, докаран и си отива в своя храм, поздравяваме се взаимно". Това, което ми направи впечатление е толерантност между различните религиозни общности и етнически различия".

„Православните бургаски светини” излиза с благословията на Сливенската митрополия и ще се разпространява в православните храмове в града. Книгата вече е на разположение на читателите и в Регионалната библиотека „П.Яворов” в Бургас.

Идеята за написването на изследователския труд е на бургаският издател Румяна Емануилиду, сподели д-р Вида Буковинова. От там тя се ангажира и започва проучванията си.

Краеведът Вида Буковинова е д-р на историческите науки. Завършила е История и Философия в Софийски университет „Св. Климент Охридски”. През 1988 г. защитава дисертация по проблемите на Национално-освободителните борби в Одринска Тракия. Обект на изследванията й са теми от етнографията, етногенезиса на странджанския фолклор, народната медицина. Тя проучва народните обичаи и вярванията на българите.

Подробностите можете да чуете от интервюто в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Пролетна етно палитра“ отново в Бургас

Богатството на българските традиции ще оживее в Бургас с второто издание на „Пролетна етно палитра“. На 10 април от 17:30 ч. Детски фолклорен танцов ансамбъл „Радост“ и Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“ ще представят пъстър концерт с танци, хор и солисти. ДФТА „Радост“, основан през 1959 г., обучава над 100 деца, които изпълняват танци..

публикувано на 03.04.25 в 12:30

Силата на думите: Вестислав Иларионов представя поезията си в Несебър

Вестислав Иларионов ще представи своите книги „Страст и кристали“ и „Прероден“ на 5 април в Артиум, Несебър. Младият автор е доказателство, че препятствията не могат да спрат човек с мечта. Роден с детска церебрална парализа, той намира вдъхновение в поезията и споделя своите емоции, търсения и прозрения чрез стиховете си. „Никой не избира битките..

публикувано на 03.04.25 в 11:30

Многоликият Климент Атанасов в изложбата „В търсене на Аза"

Ако беше сред нас, на днешния 3 април, реставраторът и художник Климент Атанасов щеше да отпразнува своите 68 години. Но големите творци не си отиват  - те остават чрез безценните си творби, като културно наследство. В почит към художника, днес в Бургас ще бъде представена ретроспективна изложба. Тя е озаглавена „В търсене на Аза", а домакин и..

публикувано на 03.04.25 в 11:00

Бургаската фотографска общност разказва „Приказки за Ева“

Бургаската фотографска общност  представя шестото издание на изложбата „Приказки за Ева“. Експозицията ще бъде открита от 18:00 часа в изложбената зала на регионална библиотека. 17 автори с 35 творби се включват в експозицията тази година. Всеки от тях представя своята интерпретация на женския образ през натюрела и авторския си почерк...

обновено на 03.04.25 в 09:22

Музеят в Царево показва златното съкровище от Синеморец

В общинския исторически музей на Царево е изложено копие на уникалното златно съкровище от Синеморец, в навечерието на 20 години от откриването му. То е открито през 2006 год. в разбита могила край Синеморец в един от най-богатите гробове от периода на елинизма в Европа. Откритието е направено от експедиция „Странджа“, ръководена от Даниела Агре...

публикувано на 03.04.25 в 09:02
Климент Атанасов представя колекционерската си изложба

Ретроспективна изложба в Бургас в памет на реставратора Климент Атанасов

В Бургас ще бъде открита ретроспективна изложба, посветена на художника и реставратора Климент Атанасов. Експозицията, озаглавена „В търсене на Аза“, представя творби от различни периоди на неговото творчество. На 3 април, когато творецът щеше да отпразнува своите 68 години, в градската художествена галерия „Петко Задгорски” ще бъде представена..

публикувано на 03.04.25 в 08:30

Бургаски филм за толерантността с номинация за наградите „Васил Гендов“

Новелата „Хени. Приятелството – смисъл и спасение“ ще се състезава за приза „Най-добър късометражен филм“ на тазгодишните награди на Съюза на българските филмови дейци „Васил Гендов“. Филмът е сред 28-те заглавия в категорията „Игрално късометражно кино“. Победителите ще бъдат отличени на церемония в Народния театър „Иван Вазов“ на 15 май, а..

публикувано на 02.04.25 в 14:00