След мащабен граждански протест и поредица от локални инициативи, държавата забеляза пясъчната ивица край т. нар. „летни сараи на Доган“. Въпреки че от години се получават сигнали, че тя е плаж и до нея няма осигурен достъп, едва през лятото институциите започнаха проверка дали наистина е плаж.
Инспекцията беше осуетена първия път, след като служители на Министерството на туризма не успяха да стигнат до плажа. (припомняме тук) Това се случи през лятото, след като от регионалното ведомство сигнализираха колегите си. Проверката пропадна „поради поставена метална преграда на път, представляващ имот общинска публична собственост и с налични табели с надпис „Строителен обект“, информираха от Министерството на туризма през лятото.
После оградите се оказаха (някакси) незаконно поставени и бяха преместени (вижте тук), та проверка беше осъществена през август и констатациите беше, че там май има плаж (подробности - тук)
От министерството тогава поясниха, че вече е инициирана процедурата по изменение на документите. Сезирана е Агенцията по геодезия, която трябва да извърши заснемане на имота и да се изготви нова специализирана карта за плаж. След това Министерството на туризма изпраща искане към Министерството на регионалното развитие за издаване на акт за държавна собственост.
Какво се случва с днешна дата?
През септември е изготвена и приета специализирана карта за морски плаж, която попада в поземлен имот. Той е публична държавна собственост и включва пътя, който прави връзката между общинския път и самата ивица. Статутът му е земеделска земя, с начин за трайно ползване за курортен хотел или почивен дом. През ноември началникът на службата по кадастър в Бургас е издал заповед за одобряване изменението на кадастралната карта и ивицата да бъде с трайно предназначение „защитена“ и начинът ѝ на трайно ползване да е „крайбрежна плажна ивица“.
Обаче?!?
Обаче на плажа има една сграда. Която е малко незаконна. Има дребни нарушения като липса на разрешение за строеж и одобрен инвестиционен проект. Това е констатирано и от доклад, изпратен до Върховната административна прокуратура. От Министерството на туризма посочват, че:
„...кметът на община Бургас, съобразно правомощията си, предвидени в Закона за устройство на територията, следва да предприеме действия по констатиране на незаконното строителство и издаване на заповед за премахването ѝ“
Въпреки това, още през септември, от Община Бургас бяха категорични, че това трябва да бъде извършено от страна на собственика на имота – държавата. В случая – областната администрация. (вижте тук) Защото нарушението е на държавен имот, а извършителят пък е неизвестен. И тъй като Министерството на регионалното развитие и благоустройството нямало информация какво се случва, то общинската администрация трябва да уведоми Агенцията по геодезия кога ще се бутне сградата, за да бъде заличена от картата им. Това поясняват от Министерството на туризма.
И въпреки че извършителят на нарушението, а именно – да се построи сграда без документи, на държавна територия, е неизвестен, фирма, свързвана с Доган, „Стрейтлайн“, обжалва заповедта за премахване на сградата. Жалбоподател, в качеството му на законен представител на фирмата, е известният архитект Калин Тихолов. Съдът е отхвърлил жалбата му, но са интересни мотивите на компанията. Тя твърди, че от 2007 г. „владее сградата“. Има индикации, че дори е закупена, въпреки че това не е доказано с документ, според съда. Доколкото става ясно, сделката е извършена между Пенсионноосигурителното дружество „Лукойл Гарант - България“ АД и Стрейтлайн ЕАД. Но – сградата все пак е незаконна и съдът не намира документи за нейната собственост. Затова бургаските магистрати отхвърлят жалбата. Тоест – трябва да се бута.
Обаче?!?
Обаче решението е обжалвано във Върховния административен съд и заповедта за премахване още не е влязла в сила заради висящо производство.
И дотогава този плаж още няма да е плаж. Не се очертава да е такъв още доста време, в очакване произнасяне на Върховния административен съд. Което не очаквам да е скоро. А още по-любопитно ще е, ако магистратите в София приемат жалбата на фирмата, която претендира за собственост върху незаконна сграда. Защото в България всичко е възможно.
Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е обхванал площ от 300 декара, изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки. Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник..
През уикенда Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас бе домакин на петото издание на интензивната обучителна програма ABLE Weekend Activator, организирана от Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) с подкрепата на Община Бургас. В рамките на 48 часа, 25 участници на възраст между 18 и 39 години преминаха през практически..
На 25 юли от 10:00 часа в Киновидеоклуба на Созопол ще се състои публично представяне на националната платформа за гражданска обратна връзка kazva.bg. Събитието се организира от Община Созопол и Център за нови технологични системи (ЦНТС) и е отворено за представители на медиите, неправителствени организации, местния бизнес и гражданите. Целта на..
Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за това бе на кмета на Царево Марин Киров. "Тези средства са от кредита, които бяха предвидени за Ахтопол и общинската администрация ги спечели от държавата. Истината е, че парите от рефинансирането на..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но стойността им няма да се промени. Това каза пред БНР Любомира Язаджиева, директор на дирекция "Пенсии" в Осигурителния институт. НОИ предоставя възможност на всеки, който поиска да види..
В световен мащаб 1.3 милиарда тона храна се губи всяка година. В България годишното количество изхвърлена храна е близо 90 килограма на човек, а всяко домакинство губи средно между 200 и 400 лева от изхвърлена храна. Международен проект по програма Интеррег Черноморски басейн, в който участва и община Поморие,цели намаляване на..
Днес от 9:30 ч. в сградата на НЧ „Георги Кондолов“ в Царево ще се проведе двадесет и четвъртото редовно заседание на Общински съвет – Царево. В дневния ред са включени седем точки, сред които питания и ключови предложения, внесени от кмета на общината Марин Киров. Съветниците ще разгледат създаването на Общински фонд „Култура“ и приемането на..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия...
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан..
Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за..