Само за девет дни петима приятели изградиха нова кислородна инсталация в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Те дариха труд и материали, за да може тя да захранва с кислород новоразкритите пет КОВИД-отделения. Звената се намират в терапевтичния корпус на болницата, в отделенията по ендокринология, ревматология, вътрешни болести, гастроентерология. Медицинските стандарти не изискват там да има налична кислородна инсталация. Тя е нужна само в интензивни звена, реанимации и операционни.
Затова в първите дни на ноември, когато тези отделения се трансформират в ковидни, лекарите са изправени пред сериозно предизвикателство. Болните от КОВИД често имат дихателна недостатъчност и нужда от кислородно лечение, за да могат да дишат. Към новите звена спешно са изпратени преносими кислородни бутилки и специални апарати – кислородни концентратори, които са мобилни и извличат кислород от въздуха. Дарители също осигуряват апарати. Това спасява положението, но не е достатъчно и силно напряга работата на медиците.
В този момент с ръководството на болницата се свързва бургазлията Владимир Владимиров. Научил за тежката ситуация от свои приятели – лекари и медицински сестри и пожелал да помогне с разширението на кислородната инсталация. Без да знае какво го чака.
„Смятахме, че е нужно да направим само допълнителни разклонения. Но се оказа, че трябва да изградим паралелна, втора инсталация, тъй като съществуващата не е проектирана за такива нужди и няма да има добро налягане“, обясни той. Приятелите му Кирил Кьовторов и Дамян Димитров без колебание решават да помогнат и да се впуснат в това „приключение“. Кирил е водолаз и отлично знае какво е да останеш без кислород и да не можеш да дишаш. И тримата се занимават със заваръчни дейности и считат, че с помощта на други приятели и партньори ще успеят да се справят.
Сложната инсталация изисква сериозни инженерни изчисления, специфични материали и висококвалифициран труд. Най-тежко се оказва прокарването на трасето през тунел с диаметър по-малък от метър и с дължина 23 метра, в който трябва да влезе и работи човек. Това се прави, за да не се разкопава дворът на болницата, което пък би попречило на линейките.
„Бяхме петима приятели и колеги тук, през цялото време, надграждахме, влизахме в нови дилеми, решавахме ги. Нямахме право да чакаме седмици, когато хората горе не могат да дишат“, добавя Владимир Владимиров.
В пълно защитно облекло мъжете работят непрестанно. Подкрепят ги и частни фирми, които осигуряват материалите. „Всички тези хора работиха и в неделя за нас, отваряха складове, правиха доставки за ден от други градове, носиха ни храна“, разказва Кирил Кьовторов. "Докато бях в отделенията, видях пълната всеотдайност на всички лекари и медицински сестри, благодарим им за всичко, което правят за болните", споделя той.
Така за девет дни те успяват да направят нов газопровод, който обхваща 10-те етажа, разклоненията по етажите и етажните табла. Остава само да се свържат стаите и всяко легло, което в момента се извършва със собствени служители и средства на болницата.
Дарените материали и труд имат голяма финансова стойност, но желанието и всеотдайността, с което тези мъже помагат в този момент, са безценни. Ръководството на УМБАЛ Бургас и всички медици, които работят в тези звена, изказват своята голяма благодарност към Владимир, Кирил и Дамян, както и към техните колеги и партньори!
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със..