Национална пациентска организация поде инициатива за безплатни консултации по телефона. Двама специалисти – по епидемиология и имунология, предоставят информация на хора от цялата страна за всички аспекти на ваксините срещу СOVID-19.
Лекарите - д-р Бацелова и д-р Великова, са на телефон 0800 14 515 всеки делничен ден от 9.00 до 18.00 ч. Гражданите могат да задават въпроси за възможните странични ефекти, както и за ваксинирането при пациенти с различни хронични заболявания. Специалистите са запознати с характеристиките на препаратите за ваксиниране, следят новостите и съобщенията за ефектите от приложението им.
Безплатната телефонна линия 0800 14 515 подкрепя пациенти с хронични заболявания с възможностите за безплатно и анононимно консултиране със специалисти в лечението на COVID-19, на диабет, на онкологични и кардиологични заболявания, както на пациенти, нуждаещи се от консултации с психолог.
Д-р Христиана Бацелова е епидемиолог и преподава в Медицинския университет в Пловдив. Тя е направила своя избор и вече се е ваксинирала:
И двете ваксини са доказано безопасни, тогава, когато се прилагат според указанията и противопоказанията, нещо, което е много важно.Това обяснявам. При какви състояния, какво се прави.
Двете ваксини са много идентични и хората могат спокойно да бъдат ваксинирани или с едната или с другата.Те са информационни РНК ваксини.Механизмът на действие в човешкия организъм е един и същ. Има малки разлики в липидното нано, мехурче,ако мога така да го нарека, което въвежда информационната РНК в клетката.Това ги различава на базата, как се съхравява и транспортира ваксината. Коя от тях да изберат? Ако мене ме питате,коя да избера -тази, която бих имала като възможност, когато ми дойде реда.
Ваксините се прилагат в блонични уславия и от медицински екипи, уточни д- р Бацелова. Всеки един случай е индивидуален, това важи за хората с автоимунни или хронични заболявания.Те не са категорично противопоказание за отказ от ваксиниране с информационните РНК ваксини.Няма данни те да повлияят негативно на такива пациенти.Теоретично при хора с автоимунни заболявания има риск да бъде обострено състоянието им, обясни епедемиологът. Това е теоретичен риск, не можем да сме категорични, че при тези и тези лица не трябва да се слата ваксината.Те трябва да се ваксинират под внимание на медицинския екип, подчерта д-р Бацелова.
Тези,които са прекарали ковид, трябва също да се ваксинират. Тези, с по-тежки форми на заболяването, на които са преливали плазма, трябва да изчакат 90 дни между оздравяването и датата на ваксината.При останалите няма минимален интервал. Важно е да се знае:
Първата доза не ни осигурява необходимата сигурна защита. Затова хората трябва да продължават да се пазят. Те могат да се заразят не от ваксината, а комуникирайки по някакъв начин с някого, който е болен или заразен.Тогава може да се заразят между първата и втората доза.И за двете ваксини се смята, че след 14 дни на втората доза се осигурява добра защита.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1 юли 2021 г. Това съобщават от Информационно обслужване, което разработи и администрира платформата. До този момент са издадени над 260 000 изцяло електронизирани книжки. Те са заменили хартиения..
Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред журналисти здравният министър д-р Галя Кондева. 350 хиляди дози ваксини срещу сезонния грип е осигурило Министерството на здравеопазването, като 80 % от тях вече са поставени. Чрез Националната програма за..
Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица. Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на Родилно отделение . Дарението бе връчено на старшата акушерка на отделението Руска Ганчева от Петър Минков - председател на асоциацията и Андон Павлов - член на Управителния съвет. То се състои от два..
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и анализират..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част от мебелировката и осветлението. Обновен е педиатричният кабинет. От месец отделението е с ново ръководство – д-р Андриана Йовановска-Кировакова. Д-р Йовановска работи в УМБАЛ Бургас от 15 години,..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица. Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на..
Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред..
Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1..