Национална пациентска организация поде инициатива за безплатни консултации по телефона. Двама специалисти – по епидемиология и имунология, предоставят информация на хора от цялата страна за всички аспекти на ваксините срещу СOVID-19.
Лекарите - д-р Бацелова и д-р Великова, са на телефон 0800 14 515 всеки делничен ден от 9.00 до 18.00 ч. Гражданите могат да задават въпроси за възможните странични ефекти, както и за ваксинирането при пациенти с различни хронични заболявания. Специалистите са запознати с характеристиките на препаратите за ваксиниране, следят новостите и съобщенията за ефектите от приложението им.
Безплатната телефонна линия 0800 14 515 подкрепя пациенти с хронични заболявания с възможностите за безплатно и анононимно консултиране със специалисти в лечението на COVID-19, на диабет, на онкологични и кардиологични заболявания, както на пациенти, нуждаещи се от консултации с психолог.
Д-р Христиана Бацелова е епидемиолог и преподава в Медицинския университет в Пловдив. Тя е направила своя избор и вече се е ваксинирала:
И двете ваксини са доказано безопасни, тогава, когато се прилагат според указанията и противопоказанията, нещо, което е много важно.Това обяснявам. При какви състояния, какво се прави.
Двете ваксини са много идентични и хората могат спокойно да бъдат ваксинирани или с едната или с другата.Те са информационни РНК ваксини.Механизмът на действие в човешкия организъм е един и същ. Има малки разлики в липидното нано, мехурче,ако мога така да го нарека, което въвежда информационната РНК в клетката.Това ги различава на базата, как се съхравява и транспортира ваксината. Коя от тях да изберат? Ако мене ме питате,коя да избера -тази, която бих имала като възможност, когато ми дойде реда.
Ваксините се прилагат в блонични уславия и от медицински екипи, уточни д- р Бацелова. Всеки един случай е индивидуален, това важи за хората с автоимунни или хронични заболявания.Те не са категорично противопоказание за отказ от ваксиниране с информационните РНК ваксини.Няма данни те да повлияят негативно на такива пациенти.Теоретично при хора с автоимунни заболявания има риск да бъде обострено състоянието им, обясни епедемиологът. Това е теоретичен риск, не можем да сме категорични, че при тези и тези лица не трябва да се слата ваксината.Те трябва да се ваксинират под внимание на медицинския екип, подчерта д-р Бацелова.
Тези,които са прекарали ковид, трябва също да се ваксинират. Тези, с по-тежки форми на заболяването, на които са преливали плазма, трябва да изчакат 90 дни между оздравяването и датата на ваксината.При останалите няма минимален интервал. Важно е да се знае:
Първата доза не ни осигурява необходимата сигурна защита. Затова хората трябва да продължават да се пазят. Те могат да се заразят не от ваксината, а комуникирайки по някакъв начин с някого, който е болен или заразен.Тогава може да се заразят между първата и втората доза.И за двете ваксини се смята, че след 14 дни на втората доза се осигурява добра защита.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не..