Евродепутатите поставиха искане за „право на откъсване от работната среда“ в целия ЕС. Така ще се регламентира правото на цифрово откъсване от работа без последствия за работника. Какво означава това?
Михаела Чобанова е майка на три деца и работи в спедиторска компания. Работата ѝ позволява да провежда служебните си задължения от своя дом. Но там тя паралелно поема с усмивка и ролята на родител и възпитател на двете ученички във втори и пети клас, както и на най-малката, която трябва да е в детската градина.
"Постоянно проверяваш до къде са стигнали децата, кое ги е затруднило, къде трябва да се наблегне малко повече. Една жена е свикнала да върши 6-7 неща едновременно и не и пречи. А особено свързани ли са с децата, това не е работа, а удоволствие", споделя Михаела
И ако тази роля ѝ доставя удоволствие, през деня се налага да намери време и за домакинство и готвене.
"Това психически не го издържам, защото когато са в училище и детска градина, те си имат меню съобразено с необходимия прием на различни вещества. Аз тепърва трябваше да изграждам такова меню с първо, второ, трето, десерти. Това ме изнервяше.
Аз съм късметлийка, защото имам много добри деца - мир, любови и разбирателство."
За други родители обаче, тази идилия не може да бъде постигната и превръщането на жилищата им в офиси замъглява границата между служебен и частен живот, смятат Евродепутатите.
Те настояват, че при работа от вкъщи, често се налага добавянето на допълнителни часове към регламентираното работно време. А това често е без съответната компенсация. Това увеличава психическото натоварване и риска от депресия. Затова работниците имат право да не бъдат безпокоени в дома си с допълнителни служебни задачи. Те трябва да бъдат защитени от правото "да се изключат", за да защитят личната си среда.
Затова и при един задълбочен дебат между институциите в Брюксел, работещите и гражданите, може да се стигне до балансиран подход за регулирането на тази дейност. Това смята и евродепутатът Атидже Алиева-Вели, която е член на Комисията по заетост и социални въпроси.
"Виждаме дигитализацията, цифровизацията и още по-ускорения онлайн начин на работа във връзка с ковид пандемията. За България данните показват, че ако преди пандемията, работата дистанционно е достигала едва 5%, вече след месеците, след които бяхме затворени, 30% работят дистанционно. Много е важно в такъв момент да се осигури ниво на защита на работещите в новата цифрова работна среда."
Евродепутатът пояснява, че част от държавите членки вече са въвели регулаторни механизми на национално ниво.
Тъй като правото на откъсване от работната среда понастоящем не е официално заложено в правото на ЕС, Парламентът ще поиска от Комисията да представи правен акт по въпроса. Предложение за такава директива се добавя като приложение към доклада, който ще бъде обсъден днес и гласуван ден по-късно.
Подробностите в звуковия файл.
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на 20-ата годишнина от членството на страната ни Алианса. Бургас стана третият град от общо петте, които са част от проекта. На крайбрежната алея бе открити арт графит изобразяващ бял гълъб като символ..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на евтаназия. Областният управител Чавдар Божурски разпореди около огнището на заразата да бъде създадена три километрова защитна зона и десет километрова надзорна зона, в която влизат осем населени..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен съд. За тогава е насрочено заседание по искането на областния управител Мария Нейкова за спиране решението на общинския съвет в Поморие за провеждане на референдума. Оспорват провеждането на..
Бургас ще е домакин на кулинарния фестивал „Вкусните гозби на Странджа”. Той ще се проведе на 7 декември, събота, от 12:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Кулинарен фестивал "Вкусните гозби на Странджа" в Бургас се организира от Кулинарните фестивали на България и Регионален исторически музей - Бургас. На фестивала хората ще имат възможност да..
Стрийт-арт проект, посветен на 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО, ще се открие днес в Бургас. Инициативата е на Министерството на външните работи в партньорство с Община Бургас. Събитието е от 14:00 ч. пред стенописа, който се намира на „Стената“ в Морската градина. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към..
Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Бургас ще представи спектакъла "ТИ МОЖЕШ!". Спектакълът е на театрална трупа театър "Арлекин" – Хасково и ще се играе днес на сцената на Младежки международен център пред младежка аудитория от СУ "Константин Петканов“ и СУ "Петко Росен“. Той е..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Площад „Св.св. Кирил и Методий” в Поморие ще бъде затворен за движение на превозни средства от 29 ноември /петък/ до 2 декември. През това време той..