Лозаро-винарският бранш претърпя сериозни загуби заради пандемията. Настъпилата икономическа криза се отрази пряко на гроздопроизводителите в България и конкретно в бургаска област. Заради затворените ресторанти и заведения, ограничения износ и липсата на туристи по Черноморието, консумацията на вино и реализацията на продукцията спадна. Бързата реакция от страна на Европа помогна хиляди стопани да получат финансова помощ, тя заедно с усилията на българските власти подкрепи и винопроизводителите от Регионалната лозаро-винарска камара „Южно Черноморие” .
В нея членуват производители от 11 общини от бургаска област. Те имаха възможност за кандидатстват за т.н подмярка COVID 1. Тя бе с общ с бюджет от 93,5 млн, в който, освен винени лозя, бяха обхванати ще 5 сектора от земеделието. Допустими за тази подкрепа бяха производители, кандидатствали и одобрени по няколко държавни помощи. Финансовите средства се изплатиха под формата на еднократна сума в в зависимост от хектарите винени лозя.Освен тях имаше и друга помощ, обясни деркторът на областна служба "Земеделие" Лидия Станкова.
По общо 4 мерки бяхме подпомогнати, подчерта Антон Полукчиев, председател на Регионалната лозаро-винарска камара „Южно Черноморие. Той уточни:
Компенсациите за ковид, това са 30 лева на декар, отделно лозарите можеха да получат компенкации по de minimis -25 лева на декар.По програма " Резитба на зелено" участваха една част от хората , а винопроизводителите получиха по подпомагане по " Кризисно съхранение на вино". Мерките бяха навременни за 2020 година, но общото мнение на лозарите в региона е, че прекалено малко е помощта, която получават за компенсация за отглеждане на винените сортове.Това,което е започнато като кризисни мерки е добре като основа, дано да продължи и има развитие.Тъй като много хора са ангажирани в отглеждането на лозята, ако лозарите започнат да се отчайват и да намаляват лозовите масиви, след време ще изпитаме трудности за намиране на винени сортове.Това ще доведе до дефицит на производство на вино.
Това, което очакват още производителите, е:
Субсидиите, тези 55 лева, които идват на декар може би са една седма от това, което те биха искали да получат като подпомагане. Може би размерът трябва да бъде между 350-400 лева на декар ,като бъде обвързано съответно с предаване, фактуриране на от 500 до 1000 кг грозде към нормалните винопроизводители.По този начин ще се изсветли голяма част от сектора и ще може да бъде проследявано всичкото произвеждано грозде къде отива и за какво се употребява.
Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.
Инвестициите в жп инфраструктура по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна надхвърлят 3 млрд. лева. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова при откриването на "Железопътен форум-2024". Размерът на средствата включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в..
Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях. Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни директорът..
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по..
Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност. Министерство на енергетиката няма информация за планирана продажба на "Лукойл..
Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..
Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..
Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...
Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа..
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено..
Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан..