Лозаро-винарският бранш претърпя сериозни загуби заради пандемията. Настъпилата икономическа криза се отрази пряко на гроздопроизводителите в България и конкретно в бургаска област. Заради затворените ресторанти и заведения, ограничения износ и липсата на туристи по Черноморието, консумацията на вино и реализацията на продукцията спадна. Бързата реакция от страна на Европа помогна хиляди стопани да получат финансова помощ, тя заедно с усилията на българските власти подкрепи и винопроизводителите от Регионалната лозаро-винарска камара „Южно Черноморие” .
В нея членуват производители от 11 общини от бургаска област. Те имаха възможност за кандидатстват за т.н подмярка COVID 1. Тя бе с общ с бюджет от 93,5 млн, в който, освен винени лозя, бяха обхванати ще 5 сектора от земеделието. Допустими за тази подкрепа бяха производители, кандидатствали и одобрени по няколко държавни помощи. Финансовите средства се изплатиха под формата на еднократна сума в в зависимост от хектарите винени лозя.Освен тях имаше и друга помощ, обясни деркторът на областна служба "Земеделие" Лидия Станкова.
По общо 4 мерки бяхме подпомогнати, подчерта Антон Полукчиев, председател на Регионалната лозаро-винарска камара „Южно Черноморие. Той уточни:
Компенсациите за ковид, това са 30 лева на декар, отделно лозарите можеха да получат компенкации по de minimis -25 лева на декар.По програма " Резитба на зелено" участваха една част от хората , а винопроизводителите получиха по подпомагане по " Кризисно съхранение на вино". Мерките бяха навременни за 2020 година, но общото мнение на лозарите в региона е, че прекалено малко е помощта, която получават за компенсация за отглеждане на винените сортове.Това,което е започнато като кризисни мерки е добре като основа, дано да продължи и има развитие.Тъй като много хора са ангажирани в отглеждането на лозята, ако лозарите започнат да се отчайват и да намаляват лозовите масиви, след време ще изпитаме трудности за намиране на винени сортове.Това ще доведе до дефицит на производство на вино.
Това, което очакват още производителите, е:
Субсидиите, тези 55 лева, които идват на декар може би са една седма от това, което те биха искали да получат като подпомагане. Може би размерът трябва да бъде между 350-400 лева на декар ,като бъде обвързано съответно с предаване, фактуриране на от 500 до 1000 кг грозде към нормалните винопроизводители.По този начин ще се изсветли голяма част от сектора и ще може да бъде проследявано всичкото произвеждано грозде къде отива и за какво се употребява.
Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.
Извършва се планов ремонт на пътя за село Кости. Започна планираният по бюджет за 2025-та година и заложен в управленската програма ремонт на пътя за село Кости. Ще бъдат преасфалтирани участъци с нарушена настилка. На следващ етап ще бъдат запълнени и банкети в някои участъци. Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни - ремонтираните..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги...
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места за къпане. Въпреки това броят на летовниците не намалява. „Плажът Хармани, като цяло, е доста опасен. Води се от трите най-тежки плажове за охраняване на българското Черноморие.“, заяви пред БНР..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани. Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар. При ечемика средните добиви са около 580 кг от..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните,..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически..