Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Полукчиев: Мерките за лозарите бяха навременни, но компенсациите за винени сортове са малко

| обновено на 03.02.21 в 12:29
Снимка: БГНЕС

Лозаро-винарският бранш претърпя сериозни загуби заради пандемията. Настъпилата икономическа криза се отрази пряко на гроздопроизводителите  в България и конкретно в бургаска област. Заради затворените ресторанти и заведения, ограничения износ  и липсата на туристи по Черноморието, консумацията на вино и реализацията на продукцията спадна. Бързата реакция от страна на Европа помогна хиляди стопани да получат финансова помощ, тя заедно с усилията на българските власти подкрепи и винопроизводителите  от Регионалната лозаро-винарска камара „Южно Черноморие” .

В нея  членуват  производители от 11 общини от бургаска област. Те имаха възможност за кандидатстват за  т.н подмярка COVID 1. Тя бе с общ с бюджет от 93,5 млн, в който, освен винени лозя, бяха обхванати  ще 5 сектора  от земеделието. Допустими за тази подкрепа бяха производители, кандидатствали  и одобрени по няколко държавни помощи. Финансовите  средства се изплатиха  под формата на еднократна сума в в зависимост от хектарите  винени лозя.Освен тях имаше и друга помощ, обясни деркторът на областна служба "Земеделие" Лидия Станкова.

По общо 4 мерки бяхме подпомогнати, подчерта Антон Полукчиев, председател на  Регионалната лозаро-винарска камара „Южно Черноморие. Той уточни:

Компенсациите  за ковид, това са 30 лева на декар, отделно лозарите можеха да получат компенкации по de minimis -25 лева на декар.По програма " Резитба на зелено" участваха една част от хората , а винопроизводителите получиха по подпомагане  по " Кризисно съхранение на вино". Мерките бяха навременни за 2020 година, но общото мнение на лозарите в региона е, че прекалено малко е помощта, която получават за компенсация за отглеждане на винените сортове.Това,което е започнато като кризисни мерки е добре като основа, дано да продължи и има развитие.Тъй като много хора са ангажирани в отглеждането на лозята, ако лозарите започнат да се отчайват и да намаляват лозовите масиви, след време ще изпитаме трудности за намиране на винени сортове.Това ще доведе до дефицит на производство на вино.  

Това, което очакват още  производителите, е: 

Субсидиите, тези 55 лева, които идват на декар може би са една седма от това, което те биха искали да получат като подпомагане. Може би размерът трябва да бъде между 350-400 лева на декар ,като бъде обвързано съответно с предаване, фактуриране на от 500 до 1000 кг грозде към нормалните винопроизводители.По този начин ще се изсветли голяма част от сектора и ще може да бъде проследявано всичкото произвеждано грозде къде отива и за какво се употребява. 


Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По Коридор VIII инвестициите в жп инфраструктура са над 3 млрд. лв.

Инвестициите в жп инфраструктура по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна надхвърлят 3 млрд. лева. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова при откриването на "Железопътен форум-2024". Размерът на средствата включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в..

публикувано на 09.11.24 в 07:30

Няма шивачи, заварчици и кранисти на пазара на труда

Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях.  Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни директорът..

публикувано на 08.11.24 в 14:03

Квотата на България за улов на калкан в Черно море се увеличава с 10%

През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по..

публикувано на 08.11.24 в 10:55

Богдан Богданов: Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим"

Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност. Министерство на енергетиката няма информация за планирана продажба на "Лукойл..

публикувано на 08.11.24 в 10:39

За догодина трябва да се мисли как ще се ограничи сивия сектор и повече реклама на страната ни

Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..

публикувано на 07.11.24 в 16:31

Поредица от срещи за стратегия за рибарството предстоят в Болярово, Елхово и Тополовград

Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..

обновено на 07.11.24 в 13:25

"Лукойл" отрече да води преговори за продажба на "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум

Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...

публикувано на 07.11.24 в 13:18