Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

13-ти февруари е Световен ден на радиото

 13-ти февруари е рождената дата на радиото на Организация на обединените нации.По инициатива на ЮНЕСКО, след гласуване на Генералната Асамблея на ООН през 2012 г., датата е обявена и за Световен ден на радиото.

Тази година радиостанциите бяха призовани да отбележат празника под наслов „Нов свят, ново радио: еволюция, иновация, свързаност“, като честват не само 10-та годишнина на празника, но и навършването на повече от 100 години от началото на радиоразпръскването. Медията се утвръждава  през десетилетията благодарение на непрекъснатото си развитие и на силната свързаност със своите слушатели. Затова и мотото на тазгодишното честване е разделено на 3 подтеми:

·  Еволюция - светът се променя и радиото се развива, като повече от век е гласът на нашето общество, а музиката задава ритъма на живота ни.

·  Иновация - радиото използва иновативни подходи и прилага новите технологии, за да се адаптира към непрекъснато променящите се навици, поведение и начин на живот на обществото и аудиторията.

·  Свързаност  - от самото начало на своето създаване радиото играе важна социална роля, като предоставя възможност на хората да се информират и да се чувстват свързани не само с общността и региона, в който живеят, но и с целия свят - дори когато той се преобръща с главата надолу.

88% от българите слушат радио сочи проучване на радиоаудиторията в България на Нилсен Адмосфер България. Онлайн изследването е непрекъснато и обхваща цялата 2020 г., като данните са събирани на 12 вълни – по една за всеки месец. Всяка вълна се състои от 1000 респондента на възраст от 15 до 69 години от цялата страна, членове на Български национален панел и представители на онлайн населението в България.

 Най-честите места за слушане на радио са колата или дома.Преобладаващата част от радиослушателите (64%) споделят, че слушат радио средно до половин или един час на ден. От 1 до 2 часа радио слушат 13% от респондентите, 9% - от 2 до 3 часа и 14% слушат над 3 часа на ден. Категорично основната причина, поради която се слуша радио, е музиката (71%), а след това се нареждат актуални новини, конкретни предавания, спорт и други. 

Бургазлии се вписват в тази тенденция, показа наша репортерска проверка. В анкета хората посочват, че слушат медията най-вече заради музиката докато шофират или докато са на работа. 

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Остров "Св. Анастасия" очаква гости и през зимата

 Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември.  Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1.   Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..

публикувано на 30.11.24 в 12:34

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05