Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаско училище участва в разработването на образователна игра

Учениците от 4 и 5 клас от иновативното бургаско училище ОУ “Александър Георгиев-Коджакафалията” се включиха в разработването на първата образователна мобилна игра, която развива меките умения (soft skills) при децата. През игровия модел тя стимулира критичното мислене, работата в екип, креативността и лидерството в подрастващите. Учениците от ОУ “Александър Георгиев-Коджакафалията” бяха първите, които тестваха играта и дадоха своите препоръки за нейното финализиране.

„Игровият модел е залегнал в начина, по който преподаваме учебния материал в нашето училище, а тематиката е пряко свързана с новия интегративен STEM предмет – „Космически изследвания“, който въвеждаме от тази учебна година. Затова и бяхме естествени партньори на тази иновативна игра. С организирането на два хакатона, обратната връзка, която те дадоха на разработчиците с предложения за надграждане и изчистване на настоящите елементи, беше полезен тест затова как заложените меки умения в играта се прилагат в реалността.“, сподели Михаил Ненов, директор на ОУ “Александър Георгиев-Коджакафалията”.

Играта SPACE PATROL няма комерсиална цел, създаването й е финансирано изцяло от фондация „Лъчезар Цоцорков“, които инвестират в иновативни формати в образованието и развитието на децата.

Действието в SPACE PATROL, както подсказва и името й, се развива в космоса. Играе се от отбор от двама души, които минавайки през различни предизвикателства научават интересни факти за космоса и придобиват меки умения, нужни им и в реалния живот.

Играта е разработена от изцяло български екип от КVABA Interactive - инди гейм студио, специализирало се в разработването на игри, виртуална и добавена реалност, както и други дигитални решения.

„Разработването на играта отне близо година. Основното предизвикателство пред нас беше как да съчетаем забавния и образователния елемент, така да я направим достатъчно атрактивна за учениците. Отделните мисиите са разработени така, че в тях няма никакъв елемент на агресия, а точно обратното, работата в екип между играчите обединява усилията им за нещо градивно и полезно за развитието им. “, коментира Никола Георгиев, основател и управител  на КVABA Interactive.

Образователното съдържание в играта е създадено в партньорство с доц. Камен Козарев от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория на БАН. Той получава докторска степен по Астрономия от Бостънския университет, и работи четири години в Центъра по астрофизика Харвард-Смитсониън. Отдаден на идеята да запали младите хора по космоса, вече четири години Камен Козарев участва като ментор и лектор в програмата „Космически предизвикателства“, чиято цел е да срещне българските ученици с водещи космически специалисти от цял свят.

„Играта съвместява няколко иновативни подхода в образованието. От една страна тя представя основни астрофизични закони на достъпен език и пали любопитството и любознателността на децата през геймификация. Едновременно с това развива ключови меки умения, които са изключително важни за успешното развитие на всяко дете. Това я прави и уникална по нейната същност.“, добавя доц. Козарев.

SPACE PATROL може да бъде изтеглена безплатно от:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kvaba.spacepatrol

iOS: https://apps.apple.com/bg/app/space-patrol-co-op-adventure/id1535199901




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Центърът за млади таланти с предизвикателство към четвъртокласниците на Бургас

Центърът за млади таланти в Бургас организира състезание по английски език за ученици в четвърти клас. В рамките на The English Stars Challenge децата ще преминат през четири кръга (лексика, граматика, говорене и слушане с разбиране) насърчаващи техните езикови способности, като най-изявените таланти ще бъдат допълнително поощрени. Благодарение..

публикувано на 18.02.25 в 16:55

Фондация „Пътеки към бъдещето“ награди 9 надарени ученици

Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година.  Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..

публикувано на 18.02.25 в 15:35

Безплатна платформа по математика в помощ на бургаските ученици

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..

публикувано на 17.02.25 в 10:30
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00