От писмото с питането на Панайотов до Общинския съвет става ясно, че друг участък, който притеснява хората е районът около ул. „Юрий Венелин“.„Хората са свикнали с вида и начина на изглеждане на своите улици, на които живеят и всяко едно посегателство върху зелената система там, предполагам им носи и лични негативи. Мога да дам пример с ул. „Фердинандова“, където имаше според мен добре изглеждаща зелена система. В момента на мястото на премахнатите дървета има нови засадени, на които доста години ще има трябват докато получат необходимата големина“, обясни той.
От Община Бургас обясниха, че резитбата се налага от съображения за сигурност. „По всички улици, на които се извършват изкопни работи с голяма дълбочина за подмяна на нов водопровод и канализация, както и нова вертикална планировка, се извършват резитби за подмладяване на корони на дървета“, посочват от местната администрация след питане на БНР – Бургас. От отговорите става ясно, че такива дейности в момента се извършват по улиците „Юрий Венелин“, „Климент Охридски“ и „Цар Самуил“.
От Общината посочват, че за всяка една улица е направена санитарна експертиза. Тя е констатирала, че дърветата са на възраст над 40 г., с височина на короната над 12 м., с диаметри на стволовете над 40 см. Част от тях са опасно наклонени с изнесен център на тежестта на ствол и корона. „Дърветата се развиват в нарушена среда, засадени са през близки разстояния, с намалена дълговечност и слаба жизненост“, допълват от Общината.
Според данните на експертите дърветата са с повърхностно развита коренова система, намиращи се под асфалт, тротоарни плочи и бетонови основи на прилежащи сгради. Друг проблем се оказва затрудненото отводняване. „При изкопните работи са премахнати носещи корени, а кореновата система е значително нарушена“, показват още данните. При част от дърветата се наблюдава кореново гниене и кухини, причинени от развитието на коренова гъба.
При 90% от дърветата има изкривяване на стволовете с изместване центъра на тежестта по посока улицата или към сградите.
Стволовете на някои от дърветата са с наклон над 10 градуса, с видими наранявания от високи автомобили, показва експертизата. Данните сочат, че по стволовете има повреди, липсваща кора, некрози и нетипично оцветяване на кората, което показва проблеми с дървесината.
„Съотношение на живата корона е около 30-40 %. Налични са счупени висящи клони с малък диаметър. По направените отрези от предишни частични резитби има наличие на кафяво гниене“, допълват от местната администрация.
От Общината посочват още, че по всички улици, които се ремонтират, ще бъдат засадени над 200 дървета. „Те ще са от видовете изумруден явор, кълбовиден явор, чинар и пирамидална дребнолистна липа. Тези дървета достигат максимална височина до 10-15 метра, като целта е да се намали рискът от падане и поваляне. Дърветата са устойчиви на замърсяване и са създадени за озеленяване на улици в градски условия“, допълват от местната администрация.
В началото на месеца от Община Бургас съобщиха, че в града предстои да бъдат засадени 150 дървета, внесени от Холандия. Един от въпросите в питането на общинския съветник Христо Панайотов към местната администрация е на каква стойност са те. „В сигналите хората твърдят, че дърветата нарочно се унищожават с цел да се засаждат нови, което мен като общински съветник ме притеснява, ако е така. Не мога да го гарантирам до този момент, затова искам да разбера най-малко на каква стойност ще са тези дървета, които са закупени“, обясни той.
От Общината не отговориха на въпроса на БНР – Бургас на каква стойност са закупени въпросните дървета. От администрацията посочват, че: „Всички дървета се засаждат на база проведена обществена поръчка през 2019 г. и сключени конкретни договори за всеки отделен район с фиксиран териториален обхват. Дърветата следва да отговарят на изискванията на ЕNA стандарт за качество за производство на декоративна растителност и могат да бъдат предоставени от различни производители“.
„През последните около 12 години се направи много по поддържането на дървесната растителност в Бургас“, коментира експертът доц. д-р Здравко Сталев от ЮИДП. Той посочи, че са направени комисии, които са установили, че част от видовете са носели риск за възникването на инциденти. „При оценката на дървесната растителност на ул. „Св. св. Кирил и Методий“ наистина положението се оказа по-лошо от очакваното, тъй като над 90 % от чинарите бяха с коренова гъба, която предизвиква загниване на корените и това гниене продължава и в стъблото – някъде около 6 м. -8 м. Всяко едно дърво се изследва индивидуално и специално за тази улица решихме, че тези чинари трябва да бъдат премахнати“, обясни Сталев. Той допълни, че на тяхно място са засадени дървета от вида кълбовиден явор.
Според него процесът на премахване на възрастни болни дървета и подмяната им с нови трябва да продължава непрекъснато и ежегодно, за да не се стига до инциденти.
Между 9 и 12 милиона лева ще струва изграждането на сепарираща и компостираща инсталация, която да спаси Созопол след изчерпването на депото за отпадъци. Това стана ясно днес по време на заседание на Общинския съвет, който трябваше да даде разрешение на кмета Тихомир Янакиев да участва в извънредно Общо събрание на „Антеа сортинг“ ООД. Точката..
Българската православна църква е единственият представител на традиционното за страната източно православие. Това решиха депутатите с приемането на окончателните промените в Закона за вероизповеданията. Патриарх Даниил: Според правилата на Църквата на едно място, на една канонична територия не може да има две православни църкви Само Българската..
В разгара на Данъчната кампания 2025, която стартира на 10 януари, НАП напомня на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от..
Стартира инициативата за изграждане на църква в Траурния парк на Бургас, обяви в социалните мрежи кмета Димитър Николов. Това е уточнено на срещата с Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, архиерейския наместник архимандрит Димитрий и отец Севастиян. Те са разгледали готовия проект и ще се стартират административните процедури..
Двама нови общински съветници положиха клетва в Созопол на 16-тото редовно заседание на Общински съвет. В присъствието на председателя на Общинската избирателна комисия Виржиния Хайк, своите пълномощия получиха общинските съветници Светлана Тодорова Чакърова и Ценко Николаев Жиков от листата на партия ГЕРБ. Чакърова влиза на мястото на..
Кръстовището на улиците „Цар Калоян“ и „Пробуда" в Бургас ще бъде затворено в понеделник. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекалната канализация. Затова от 09:00 часа на 03.02.2024г. се въвежда временна организация на движението, която ще трае 2 дена. Движението на моторни превозни..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари дървета от вида Гинко билоба и на тяхно място да засади нискорастящи култивирани дървета Илекс Нели Стивънс . Старите дървета няма да бъдат унищожени, а пренесени в паркове. Идеята не беше приета..
Без ток от 9 до 14 часа ще бъде част от град Черноморец : ул. "Антон Страшимиров", ул. "Оборище", ул. "Теменуга", ул. "Струма", ул. "Ал. Стамболийски", ул...
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Временна организация на движението се въвежда по ул. "Одрин" в Бургас в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“. Движението се..