Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Часът на Земята чества Международния ден на гората

WWF призовава за интелигентно управление на горите в условията на климатични промени

Гледка от горите на Странджа край село Младежко
Снимка: БНР Бургас

На 21-и март всяка година в продължение на близо половин век светът отбелязва Международния ден на гората. Днес обаче този така важен природен ресурс, който не само осигурява дървесина за икономиката, но и чрез своите екосистемни услуги допринася за нашето здраве и благоденствие, е изложен на сериозен риск.

Европейските гори не са изключение. Експертите прогнозират, че в резултат от изменението на климата горските екосистеми в някои части на континента, развивали се през последните 300 години под човешко управление, вероятно ще претърпят промени. Научни доклади показват, че предстои изместване на зоните, благоприятни за отглеждане на икономически ценни дървесни видове като дъб, бук, смърч и др.

„В България се очаква промяна на вертикалните пояси на растителност. Иглолистните гори по всяка вероятност ще се качат с между 100 и 300 метра по-високо като тяхното място ще бъде заето от бука. След това ще дойде дъбовата растителност, а най-ниското ниво може да стане подходящо основно за средиземноморски дървета и храсти. На този фон адекватното и интелигентно управление на горските екосистеми е от изключителна важност както за хората, така и за околната среда“, разказва експертът по горите от WWF България Костадин Вълчев.

В тази връзка WWF България и Югозападното държавно предприятие задено с партньори от Централна и Източна Европа започнаха работа по изработването и прилагането на специфични модели за управление на горите в контекста на промените в климата. Дейностите са част от седемгодишния проект „Климатично-интелигентно управление на горите в Централна и Източна Европа” – LIFE19 CCA/SK/001276,  съфинансиран от програма LIFE на Европейската комисия. 

Тазгодишното издание на Часа на Земята  също обръща внимание на този разрастващ се проблем. 

„Рисковете за горите са рискове и за пъстрия животински свят, който ги обитава. Нека не забравяме, че от 1970 г. насам сме изгубили цели 68% от популациите на диви животни в световен мащаб. Длъжни сме да сложим край на тази негативна тенденция, за да запазим планетата, на която живеем и за следващите поколения. За да опазим от климатичните промени местообитанията на ценни видове у нас, ще работим тясно с експертите от седем държавни горски стопанства в Югозападна България“, коментира Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.

Каузата за опазването на дивата природа привлече към редиците на природозащитниците много известни имена, сред които Здрава Каменова, Ники Станоев, Диляна Попова, Керана и космонавтите, РДМК, Елена Сиракова. Всички те ще се включат в кампанията за Часа на Земята 2021 и ще дарят изкуството си в полза на околната среда.

Часът на Земята в България се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР-Бургас.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Свързани новини

Грижата за мечките и хората във фокуса на Часа на Земята 2021

Тази година WWF посвещава своята инициатива на връзката между човека и животните Часът на Земята е най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата. Тази пролет тя ще стане факт за 14-а поредна година в над..

публикувано на 17.03.21 в 09:51
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влез в час с БНР-Бургас!

Всяка учебна година е ново начало, особено за най-малките, които за първи път прекрачват прага на българското училище. За вълненията, трепетите, подготовката и проблемите преди старта на учебната 2024/2025 година в ефира на БНР-Бургас до 16..

обновено на 11.09.24 в 12:06
Димитър Кангалджиев

С главния секретар на МВР не са са водени разговори за постове

Главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев и директорът на бургаската полиция Емил Павлов заявиха, че с тях не са водени разговори за бъдещ служебен министър на вътрешните работи. И двамата са категорични, че не биха приели поста. "С мен не са водени..

публикувано на 25.08.24 в 11:57

До 31 август 2024 г. номинираме за кампанията "Будител на годината"

До 31 август 2024 г. всеки може да номинира личности, организации или проекти в кампанията "Будител на годината". През 2024 г. инициативата "Будител на годината" отбелязва своето 11-о издание, на 1 ноември. В предложенията за номинации е хубаво..

публикувано на 23.08.24 в 13:35

"Будител на годината": БНР търси 10-те вдъхновителя, творили добро

Сред хаоса на света, в който живеем, доброто като че ли често бива подценявано, занемарявано, неглижирано. Но то, доброто, притежава онази неоспорима сила, която може да преобрази животите ни и да промени света ни. Това е сила, която вдъхновява, привлича..

публикувано на 09.08.24 в 16:29

Кампанията за пътна безопасност на БНР-Бургас със специално издание на празника на полицията

Кампанията на БНР-Бургас „Спри! Дай път на пешеходец“ се завръща в най-натоварения за Южното Черноморие сезон-летният. На 5 юли, когато е професионалния празник на полицията, информационната шатра на БНР-Бургас ще бъде на алеята пред Морското Казино..

публикувано на 04.07.24 в 08:00

Институтът "Ройтерс": БНР сред лидерите по доверие в България

Като най-бедна страна в ЕС с постоянно намаляващо население и малко хора, готови да плащат за новини, България предлага ограничени бизнес възможности в медийния сектор извън сливания и придобивания. Това се казва в частта за страната ни в годишния..

публикувано на 17.06.24 в 17:23

Милен Митев: Разговорът за българската история и култура трябва да започне от обществените медии

Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция обявиха съвместната инициатива под надслов "14 века България в Европа". На обща пресконференция генералните директори на трите обществени медии заявиха..

публикувано на 03.06.24 в 15:52