Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Михаил Хаджиянев: Допълнително обучение на членовете на СИК или опростяване на протоколите

адвокат Михаил Хаджиянев
Снимка: БНР Бургас

Основният проблем при гласуването в чужбина е, че в две от страните, където сънародниците ни имат най-голямо желание да гласуват – Великобритания и Турция, има ограничение на броя на секциите.

Това каза в ефира на БНР Бургас адвокат Михаил Хаджиянев, експерт в изборното законодателство.

Той припомня, че страните извън ЕС имат право да отворят само до 35 секции.

„Българското законодателство е изключително либерално. Ние се намираме във вихъра на едно пандемично зло, което се отразява и утежнява в пъти изборния процес – и в чужбина и у нас“, каза Хаджиянев.

Адвокатът коментира и организацията на изборите от РИК – Бургас.

Според него, чакането за протоколи винаги е било толкова дълго.

„Наистина се получава един дълъг период от време, но това е било винаги така. С оглед да произведем един законен, справедлив резултат от изборите, ще бъде така и занапред.

Хората, които влизат в изборната администрация трябва да са готови да пожертват тези ден, ден и половина“, категоричен е Хаджиянев.

Няма грешки при отчитането на конкретните резултати и броя гласове, дадени за политическите сили, категоричен е адвокатът:

„Изборната система в България е на много високо ниво, която не позволява спекулация и разминаване в броя на бюлетините. Всички мерки, които в Изборния кодекс са добри практики, натрупвани с годините и затова секционните комисии отброяват точно.

Но при пренасянето върху протокола, се наложи да се сумират резултати както от броенето на бюлетините, така и машинните резултати. Те не само трябваше да се нанесат, но и да се съберат с изборните резултати“

Според Михаил Хаджиянев, 90% от грешките са били при аналитичната част в протоколите.

Там е трябвало да се сумират недействителните бюлетини в урната, действителни бюлетини за партии и „не гласувам за никого“.

Адвокатът предлага две решения на проблема – допълнително обучение на членовете на СИК или опростяването на протоколите.

Той изрази резерви към машинното гласуване.

„Не е случайно, че в Европа такова гласуване не се прави. Какво правим сега с машините, къде ги съхраняваме, кой ги съхранява, кой извършва препрограмирането? Това е техника, която остарява с часове.“

Михаил Хаджиянев цитира Конституционния съд в Германия, с което е отменено машинното гласуване там. „Доверието е най-важно, машините, поради спецификата си на отчитане не позволява създаване на доверие в хората.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министър Карадимов в Бургас: Промените целят повишаване на доверието в изборния процес

Във вторник се очаква решението на ЦИК относно предложенията за подобряването на изборния процес, свързан с машинното гласуване. Тези предложения са изпратени с писмо до комисията от министъра на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов. Те предвиждат оптимизиране на процеса по удостоверяването на машините, нови изисквания при поставянето на пломбите,..

публикувано на 13.09.24 в 12:09

Министър Росен Карадимов на среща в Бургас за изборите

Министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов ще проведе работна среща днес в Бургас относно ангажиментите на правителството за материално-техническо обезпечаване на предстоящите парламентарни избори.  В качеството си на координатор по изпълнението на посочените дейности, определен с решение на Министерския съвет, министър Карадимов..

публикувано на 13.09.24 в 07:00

Борисов не одобри идеята за отдалечен от партиите експертен премиер

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи като неработеща идеята на ПП-ДБ за правителство, начело на което да стои максимално отдалечен от партиите и експертен премиер. "Ако лидерите и партиите не предлагаме управление, как ще дойде неутрален човек, ще стъпи на програми, ще избере министри, които никой не познава, и ще започне да управлява с..

публикувано на 12.09.24 в 11:36

28 партии и 11 коалиции подадоха документи за регистрация за изборите

28 партии и 11 коалиции подадоха документи за регистрация за предстоящите парламентарни избори на 27 октомври към крайния срок, който изтече в 17.00 часа. Всички, спазили срока, ще бъдат регистрирани в условията на т. нар. "неприключила проверка".  Главна дирекция ГРАО проверява списъците, представени от партиите и коалициите, като крайният срок за..

публикувано на 11.09.24 в 20:11

В ЦИК бяха внесени документи за регистрация на "Алианс за права и свободи"

В Централната избирателна комисия бяха внесени документи за регистрация на коалиция "Алианс за права и свободи". Документите депозираха Румен Йончев - председател на "Земеделски народен съюз" и Веселин Пенев, представител на партия СБОР. Румен Йончев обясни: "Името не е случайно както се досещате. Искаме с думата "алианс" да заявим едно много..

публикувано на 11.09.24 в 17:19

ВАС разпореди на ЦИК незабавна регистрация на "ДПС - Ново начало"

Върховният административен съд отмени решение № 3637-НС от 09 септември 2024 г., с което ЦИК отказва да регистрира коалиция „Движение за права и свободи - Ново начало“ за участие в изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г. Преписката се изпраща на ЦИК за незабавното регистриране на коалицията, съобщиха от пресцентъра на Съда. ВАС..

публикувано на 11.09.24 в 15:41
Даниела Божинова

Даниела Божинова: Кризата се дължи на проваленото партийно представителство

"Не успяхме в опита да направим демократично обединение. Постигнахме съгласие с някои от партиите. Успяхме да направим някакво ядро. В тази спирала от избори решихме, че за първи път в 15-годишната ни история да пропуснем тези избори ." Това каза пред БНР Даниела Божинова, съпредседател на Зелено движение. "Ако биха били редовни, нямаше..

публикувано на 11.09.24 в 08:16