За 7-ма поредна година отбелязваме Световния ден на хемофилията. За втори път това ще се случи във виртуалното пространство, заради пандемията. За целта ще се използват различните информационни канали на Българската асоциация по хемофилия. Въпреки това в Бургас и в още 4 града в страната ще бъдат пуснати утре в небето символично червени балони.
Кампанията тази година ще премине под мотото „Движим се заедно“, има за цел да информира обществото за самото заболяване, което е свързано с наследственото нарушение на кръвосъсирването. В средата на миналия век това заболяване е било детско, дори е било считано за смъртна присъда, защото е нямало лечение. Пациентите едва са преживявали 15 годишна възраст. Сега с развитието на медицината и на терапиите, животът им е съизмерим с общата популация в България. Това каза за БНР Бургас д-р Виктор Паскалев, председател на Управителния съвет на Българската асоциацията по хемофилия:
"Те не се различават от останалите деца, ходят на училище имаме и много студенти. Отношението на обществото благодарение на тези кампании се променя. Тези хора могат да правят всичко като останалите. Ще се опитаме да направим флашмоб в 5 града в страната. Червени балони в небето ще бъдат пуснати едновременно в София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен днес - в самия ден когато отбелязваме Световния ден на хемофилията. Деца ще могат да си напишат по едно желание върху балоните, които ще полетят в небето. Ще си боядисаме ръцете в различни цветове, ще ги вдигнем нагоре в знам, че сме съпричастни към това заболяване. Пациентската организация е създадена с точно тази цел, да защитава интересите на хората с хемофилия, но също и с някои редки доброкачествени хематологични заболявания. Симптомите, които се появяват обикновено към 6 месец, говорим основно за тежките форми. Това са синини в меките части на тялото. Ако пациент с това заболяване се пореже, зарастването на раната става много бавно. Общо в страната са около 700 души с хемофилия. Точни данни нямаме, защото все още регистърът за пациенти с редки заболявания към Министерството на здравеопазването не работи ефективно", посочи още д-р Паскалев.
Флашмобът в Бургас ще бъде точно в 12:00 часа, на терасата на Морското казино.
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални..