Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на хемофилията

Кампанията тази година ще премине под мотото „Движим се заедно“, има за цел да информира обществото за самото заболяване

| обновено на 17.04.21 в 07:52



За 7-ма поредна година отбелязваме Световния ден на хемофилията. За втори път това ще се случи във виртуалното пространство, заради пандемията. За целта ще се използват различните информационни канали на Българската асоциация по хемофилия. Въпреки това в Бургас и в още 4 града в страната ще бъдат пуснати утре в небето символично червени балони. 

Кампанията тази година ще премине под мотото „Движим се заедно“, има за цел да  информира обществото за самото заболяване, което е свързано с наследственото нарушение на кръвосъсирването. В средата на миналия век това заболяване е било детско, дори е било считано за смъртна присъда, защото е нямало лечение. Пациентите едва са преживявали 15 годишна възраст. Сега с развитието на медицината и на терапиите, животът им е съизмерим с общата популация в България. Това каза  за БНР Бургас д-р Виктор Паскалев, председател на Управителния съвет на Българската асоциацията по хемофилия:

"Те не се различават от останалите деца, ходят на училище имаме и много студенти. Отношението на обществото благодарение на тези кампании се променя. Тези хора могат да правят всичко като останалите. Ще се опитаме да направим флашмоб в 5 града в страната. Червени балони в небето ще бъдат пуснати едновременно в София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен днес - в самия ден когато отбелязваме Световния ден на хемофилията. Деца ще могат да си напишат по едно желание върху балоните, които ще полетят в небето. Ще си боядисаме ръцете в различни цветове, ще ги вдигнем нагоре в знам, че сме съпричастни към това заболяване. Пациентската организация е създадена с точно тази цел, да защитава интересите на хората с хемофилия, но също и с някои редки доброкачествени хематологични заболявания. Симптомите, които се появяват обикновено към 6 месец, говорим основно за тежките форми. Това са синини в меките части на тялото. Ако пациент с това заболяване се пореже, зарастването на раната става много бавно. Общо в страната са около 700 души с хемофилия. Точни данни нямаме, защото все още регистърът за пациенти с редки заболявания към Министерството на здравеопазването не работи ефективно", посочи още д-р Паскалев.

Флашмобът в Бургас ще бъде точно в 12:00 часа, на терасата на Морското казино.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Правителствена информационна служба

Премиерът Желязков: До края на годината Бургас ще има детска болница

Многопрофилната болница за активно лечение на детски болести „Света Анастасия“ в Бургас навлиза във финалната фаза от изграждането си. Очаква се до края на 2025 г. тя да бъде завършена и напълно оборудвана, като се превърне в първия център на детското здравеопазване в България. Това стана ясно по време на съвместната инспекция на строителните дейности..

публикувано на 24.04.25 в 14:30

За престой в болница ще плащаме по лев на ден, вместо досегашните 5,80 лв.

Намалява се таксата за престой в болница до десет дни.  Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.

публикувано на 18.04.25 в 16:30

Стартира кампания по кръводаряване в Сливен по повод Великден

В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 14.04.25 в 07:30

Повечето лекари работят без медицински сестри

Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..

публикувано на 13.04.25 в 10:30

Около 1000 са новозаболелите от рак на кожата годишно

С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..

обновено на 12.04.25 в 10:28

Прокуратурата в Ямбол разследва случая с починалото бебе при раждане

Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница  „Св. Йоан Рилски“, най- рано след  месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения.  В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Медицински надзор се самосезира за родилката от Ямбол, загубила бебето си

Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник.  В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане   Както БНР съобщи, състоянието..

публикувано на 09.04.25 в 17:34