Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Средец усвои 2 600 000 евро по 8 европейски проекта

Община Средец е водеща с най-много реализирани проекти в двата програмни периода сред общините в обхвата на  Програма Интеррег за трансгранично сътрудничество България-Турция. Тя е с на стопроцента  усвоени средства от  2007 до  2020 година и то без финансови корекции.Това са 2 млн. и 600 хиляди евро за 8 проекта. Самата Програма е замислена в рамките на Европейската стратегия за интелигентен, приобщаващ и устойчив растеж, тя е съфинансирана от Европейския съюз чрез Инструмента за предприсъединителна помощ,  както и от двете партньорски страни България и Турция.Една от основните й цели е развитието на устойчив туризъм и околна среда. Това постига и община Средец с проекта "Популяризиране на културния туризъм в Пехливанкьой и Средец".Пандемията не забави неговото реализиране и той трябва да приключи юли тази година. Водещ партьор е  турската община.Финансовата му рамка е 453 хиляди евро. От тях 246 хиляди са за Община Средец, обясни ръководителят му Петя Шиварова. Целта ни беше да повишим туристическата привлекателност на трансграничния район чрез по-добро използване на природното, културното и историческото наследство и свързаната с него инфраструктура:

При нас беше водещо подобряването на инфраструктурата, която извежда до единствения действащ манастир в Странджа - “Св. Животоприемен източник”.  Неговата социализация е важна, защото тя увеличава туристопотока.Едновременно с рехабилитацията на пътя, ние сме подготвили и една екопътека.Неслучайно двете вървят синхронно. Не се припокриват като терен, защото ние сме се интересували да хванем различни типове туристи.Едните предпочитат автомобилния транспорт, другите предпочитат екологичния.Нашата основна задача бе да акцентираме на т.н зелен туризъм или бавен туризъм. Те са иновативно и водещо направление в Европа. В България са малко дестинациите, предлагащи възможности за такъв тип туризъм.Затова включихме и екопътеката.

Инфраструктурата се създава за даване на възможности за развитие на т.н меки дейности, поясни  Шиварова.  Друга цел е създаване на съвместен цифров атлас на планинските извори в Странджа.Това е цифрово приложение на антлийски, български и турски език за разпространението на лековитите извори. То ще бъде направено от програмист и е почти готово.

Една от най-важните ползи от проекта е развитието на туризма в Странджа, подчерта и кметът на Средец Иван Жабов:

Другото е, че по този начин показваме, че в Странджа има интересни места, които всеки един бихме желали да ги посети.С рехабилитацията на пътя поставихме своето начало. Манастирът се посещава от хора от цялата страна. Това е пътят, по който трябва да вървим, за да покажем Странджа такава, каквато е с нейните красоти.Направена е и барбекю зона на една от чешмите по пътя за манастира.Единствено това, което се иска от нас и от посетителите е да опазим пътя.

20 години се опитвахме да ремонтираме пътя от  Голямо Буково, каза кметският наместник на селото  Пенчо Пенчев. Той бе откритминалата година и оттогава се наблюдава ръст на посетителите. Туристите се увеличиха  многократно, поясни той.

Благодарен на местното ръководство  за изпълнението на проекта и изграждането на пътя е и отец Александър, който посреща посетители в манастира. След ремонта на пътната отсечка, продължава благоустрояването  на светата обител. Дарители са дали различни материали и мрежи, за да бъде изградена ограда.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:


Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва рехабилитация на стария вълнолом в Бургас

Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде  старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас на 20 май. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на..

обновено на 18.05.25 в 14:41

НС: Либерализацията на тока за бита се отлага за неопределено време

Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..

публикувано на 17.05.25 в 09:54

Летище Бургас очаква 12% ръст на полетите тази година

Летище Бургас посрещна полет от Дюселдорф, с което се постави началото на 3-годишно сътрудничество чрез полетна програма между Германия и България. С 32 връзки седмично от седем германски летища, се очаква тази програма да подобри свързаността с двете морски летища Бургас и Варна.  Съвместният договор ще се изпълнява до 2027 година, с..

публикувано на 16.05.25 в 17:19

Несебър е част от проект за архитектурни забележителности

Несебър е част от проекта „Архитектурните забележителности на България“, иницииран от българското списание "Дайбау".   Един от най-старите градове в Европа представи част от своите емблематични сгради и паметници на културата на читателите на онлайн изданието. Проектът цели насърчаване на туризма в българските общини и най-вече на туристическото..

публикувано на 16.05.25 в 15:30
Кметът на Сливен Стефан Радев

Стефан Радев: Приемането на еврото носи само предимства

„Приемането на еврото има само предимства“, обяви кметът на Сливен Стефан Радев, давайки своята експертна оценка като икономист за предстоящото влизане на България в еврозоната. Той изтъкна, че поддържането на настоящия валутния борд, струва средства държавата и с приемането ни в еврозоната тези средства ще се спестят.  Радев обяви, че в настоящата..

публикувано на 16.05.25 в 12:00

Форум за голям инфраструктурен проект събра експерти в Бургас

В Експозиционен център „Флора“ се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“. Събитието бе организирано от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас, и събра представители на бизнеса, академичните среди и неправителствения сектор от България и Италия. Основна тема..

публикувано на 15.05.25 в 15:30

Бургас е домакин на международна конференция за инфраструктурни проекти

В Експозиционен център „Флора“ -Бургас ще се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“, организиран от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас и агенция по консултантски услуги. Събитието е днес в 14:30 ч. В центъра на вниманието на форума ще бъде транснационалният..

публикувано на 14.05.25 в 10:00