Обща изложба събра картините на бивши и настоящи възпитаници на АЕГ „Гео Милев“ в Бургас като част от събитията, посветени на 50-годишнината на гимназията. Експозицията е под името „Палитра от таланти“ и е разположена в културен център „Морско казино“. В нея са включени 67 картини на 38 участника, които могат да бъдат откупени с благотворителна цел.
„Всички картини, които са представени тук, са участвали в конкурси и повечето са получили награди. Интересното е, че много от децата, които са се занимавали с изобразително изкуство в гимназията, продължават с него в различни специалности- архитектура, интериорен дизайн, моден дизайн, анимация- както в страната, така и в чужбина.“ разказва старши учителят по изобразително изкуство г-жа Златка Коева. Г-жа Коева преподава изобразително изкуство в АЕГ „Гео Милев“ от 1995 г. и е основната причина надарените деца да успеят да развият таланта си, въпреки езиковия профил на гимназията. Че изкуството не можеш да го сложиш в рамките на учебния час, говори фактът, че не рядко и преподавателят, и учениците крадат от времето си, за да рисуват извън предвидените по програма часове.
„Всеки, който е изкушен от изкуството знае, че създаването на картина изисква отдаденост, време, много любов и знания.“ споделя г-жа Коева, докато представя купищата любов и отдаденост, събрани в „Палитра от таланти“ от нейните ученици. Талантът наистина крещи от всяка творба- без значение дали е създадена с акрил, маслени бои, сух пастел, акварел, въглен или смесена техника. Нивото на школата по изобразително изкуство в английската гимназия личи от овладените до съвършенство различни похвати и смелостта, с която младите художници изразяват себе и въздействат на околните с творчеството си. „Изкуството не е лукс, а необходимост.“ категорична е г-жа Коева. Единствените творби, изложени в „Палитра от таланти“, които не са дело на нейни ученици, са тези на професора по психиатрия д-р Илиян Иванов, бивш възпитаник на английската гимназия и продуцент на късометражен игрален филм, номиниран за „Оскар“ тази година.
Изложбата „Палитра от таланти“ е една от последните изяви по повод отбелязването на 50-годишнината на английска езикова гимназия в Бургас. Събитията продължават на 14 май с голям концерт в Летния театър, на който са поканени всички, носещи духа на английската гимназия.
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..
Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..
Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици. Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..
Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) в Бургас представиха свои проекти, свързани със софтуерен продукт. Проектите са резултат от тяхната работа в производствена среда, а чрез този продукт ще помогнат за правилното професионално развитие на своите съученици. Единайстокласниците бяха запознати..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският..